Graczu, podaruj sobie prezent. Najlepsze gry RPG na długie zimowe wieczory

Od kiedy pamiętam, święta są dla mnie wyjątkowym okresem. Co roku wybieram grę, z którą spędzę przerwę świąteczną – prezent, który kupuję sobie sam 🙂 i który zagwarantuje mi mnóstwo miodnego gameplay’u. Długie zimowe wieczory to bowiem znakomity moment nie tylko na to, by trochę więcej czasu spędzić z rodziną, ale i nadrobić tytuły, które zawsze chciało się ograć. W tym roku mój growy plan jest prosty i podobny do tego, jaki praktykuję od kilku lat, okres 24.12-01.01 wykorzystam do tego, by zabrać się za jakąś długą i rozbudowaną grę fabularną. Ze względu na to, że zawsze mnóstwo pieniędzy przeznaczam na upominki dla bliskich, na prezencie dla siebie muszę nieco zaoszczędzić. Na szczęście w kwocie do 100 złotych można znaleźć wiele świetnych gier RPG, których wątek fabularny jest na tyle długi, że będzie można je ogrywać nie tylko przez całe święta, ale i długo po nich 😉

Łowcy, jeśli szukacie dla siebie prezentu pod choinkę, ale świąteczne wydatki nie pozostawiły Wam zbyt wiele gotówki w portfelu, sięgnijcie po sprawdzone gry RPG, które umilą Wam długie zimowe wieczory.

Śladem greckich mitów z Assassin’s Creed Odyssey

Przedostatnia część kultowej serii Ubisoftu przenosi graczy w czasy antycznej Grecji, gdzie wcielają się w postać Kassandry lub Aleksiosa, będących wnukami słynnego spartańskiego wojownika Leonidasa. Assassin’s Creed Odyssey, podobnie jak poprzedzające go AC Origins to rozbudowane RPG akcji, gwarantująca wiele godzin rozgrywki. Choć świat gry może z początku przytłaczać swoim rozmiarem i ilością znaczników do odkrycia, tak nie da się mu odmówić ciekawej konstrukcji. Już sama eksploracja potrafi wciągnąć na wiele godzin. Warto wspomnieć także o wbudowanym w AC Odyssey Story Creator Mode umożliwiającym tworzenie własnych misji. Wykonane przez innych graczy questy znaleźć można na tej stronie. Assassin’s Creed Odyssey to znakomita gra RPG na długie świąteczne wieczory, zawartości z pewnością nikomu nie zabraknie.

 • Assassin’s Creed Odyssey zadebiutowało 5 października 2018 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Przemierzanie Rivellonu w Divinity: Original Sin I i II

Zarówno pierwsza, jak i druga część Divinity: Original Sin, to klasyczne gry RPG, zawierające wszystko to, co fani gatunku lubią najbardziej. Jest tu widok izometryczny, duże tereny do eksploracji i emocjonujące, toczone w trybie turowym potyczki. Obie produkcje wyróżniają się rozmyślnie poprowadzonym wątkiem fabularnym, z akcją rozgrywającą się w pełnej magii krainie Rivellon. Divinity: Original Sin jako prezent na gwiazdkę, z pewnością ucieszy każdą osobę, która ciągle wspomina o tym, jakie to kiedyś te gry RPG były dobre 😉

 • Premiera Divinity Original Sin Enhanced Edition odbyła się 27 października 2015 r. Druga część pojawiła się na rynku 14 września 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch (tylko Divinity: Original Sin II)

Dragon Age: Origins, perła w koronie BioWare

Dragon Age: Origins to produkcja, która zapoczątkowała składający się z trzech części cykl gier RPG w klimacie dark fantasy. W opinii wielu graczy to właśnie ta odsłona wyszła studiu BioWare najlepiej. Kluczowym elementem rozgrywki są wybory, które mają ogromny wpływ na to, jak potoczą się losy głównego bohatera. Podjęte przez protagonistów decyzje nie pozostają obojętne także dla samego świata gry. Dragon Age: Origins to świetny prezent dla gracza, który lubi długie produkcje. Główny wątek fabularny zapewni nawet 40 godzin świetnej zabawy, a do tego dochodzą też zadania poboczne i dodatki.

 • Premiera Dragon Age: Origins miała miejsce 3 listopada 2009 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

Postapokaliptyczne USA w Fallout: New Vegas

Obsidian Entertainment to firma specjalizująca się w tworzeniu gier RPG. To właśnie oni byli odpowiedzialni za takie tytuły jak Neverwinter Nights 2, czy chociażby Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Większość graczy najcieplej wspomina jednak nie ww. gry, a Fallouta: New Vegas, mimo że jest to tylko poboczna część cyklu Fallout. Osadzona w postapokaliptycznym świecie produkcja po dziś dzień cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczą liczne modyfikacje tworzone przez sympatyków serii. Fallout New Vegas z pewnością trafi w gusta nawet najbardziej wybrednych fanów gier RPG, więc dlaczego by nie sprawić go sobie jako prezent na święta 😉

 • Fallout: New Vegas zadebiutowało 19 października 2010 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

Kingdom Come Deliverance, burzliwe czasy średniowiecznej Europy

Stawiające na realizm RPG akcji od czeskiej firmy Warhorse Studios przenosi gracza w średniowiecze, w okres wojen husyckich, które przetaczały się przez Europę Środkową na początku XV-wieku. Twórcy starali się jak najlepiej odwzorować prawidła walki za pomocą broni białej, dlatego też nie ma tu co liczyć na efektowne starcia. Nie jest to jednak minus, a wysoki poziom skomplikowania rozgrywki docenią zwłaszcza fani wymagających produkcji, którzy przeszli już wszystkie dotychczas wydane gry souls-like 😉 Realizm tyczy się także samego świata przedstawionego. W Kingdom Come Deliverance nie uświadczy smoków ani magicznych pierścieni, gra będzie więc dobrym prezentem na gwiazdkę dla każdego gracza, który twardo stąpa po ziemi.

 • Premiera Kingdom Come Deliverance odbyła się 13 lutego 2018 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One
z

Postapokaliptyczna wizja świata w Wasteland 3

Jedna z najświeższych gier w zestawieniu, Wasteland 3, to świetny prezent pod choinkę dla fanów postapokaliptycznych światów. InXile Entertainment zabiera gracza w podróż do skutego lodem Kolorado. W porównaniu z poprzedniczkami gra jest dużo bardziej rozbudowana, wprowadza sporo nowych mechanik, zachowując przy tym klasyczne podstawy, dzięki którym seria zdobyła fanów. Rozgrywka opiera się przede wszystkim na eksploracji i walce, która, jak na klasycznego RPGa przystało, toczona jest w trybie turowym. Obecnie cena Wasteland 3 przekracza nieco 100 zł, ale na szczęście z pomocą przychodzi Xbox Game Pass 😉

 • Premiera Wasteland 3 miała miejsce 28 sierpnia 2020 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

Wasteland 3 w abonamencie Xbox Game Pass

Wasteland 3 dostępne jest w subskrypcji XGP na PC i konsoli. Dzięki trwającej obecnie promocji można zakupić pół roku Xbox Game Pass Ultimate za 38,99 zł.


Pillars of Eternity i Pillars of Eternity II: Deadfire, duchowi spadkobiercy Wrót Baldura

Zarówno Pillars of Eternity, jak i Pillars of Eternity II: Deadfire, to klasyczne izometryczne gry RPG, osadzone w opanowanym przez magię świecie fantasy. Za obiema produkcjami stoi Obsidian Entertainment, co już jest wystarczającą rekomendacją, by sięgnąć po opisywane tytuły. Gracz przejmuje kontrolę nad drużyną bohaterów, prowadząc ich przez pełne niebezpieczeństw lokacje. Choć główną atrakcją jest tu wyśmienicie poprowadzony wątek fabularny, to sporo radości dają także rozgrywane w czasie rzeczywistym walki. Oczywiście nie zabrakło też opcji aktywnej pauzy.

 • Pillars of Eternity zadebiutowało 26 marca 2015 r. Druga cześć trafiła na PC 8 maja 2018 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch (tylko POE, druga część jest dopiero portowana)

Pillars of Eternity: Definitive Edition za darmo

Pierwszą część serii Pillars of Eternity można obecnie odebrać za darmo w Epic Games Store.

https://www.youtube.com/watch?v=lsZARCYYxME

GreedFall, mroczne oblicza kolonizacji

Wyróżniający się oryginalnym, rzadko widywanym w grach, uniwersum przypominającym XVII-wieczną Amerykę, Greedfall to kolejna gra RPG akcji, która wyszła spod skrzydeł studia Spiders. Gracz wciela się w młodego przedstawiciela Kongregacji Kupieckiej, którego zadaniem jest odkrycie leku na chorobę, która dziesiątkuje Europę. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż wypierana przez kolonizatorów rdzenna ludność, nie jest wcale szczęśliwa z takiego stanu rzeczy. GreedFall wyróżnia się bardzo ciekawym wątkiem fabularnym, niestety system walki pozostawia co nieco do życzenia. Niemniej jednak wciąż jest to świetny prezent pod choinkę, zwłaszcza gdy większość dobrych RPG-ów jest już za nami.

 • Premiera GreedFall odbyła się 10 września 2019 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

GreedFall w abonamencie Xbox Game Pass

GreedFall dostępny jest w subskrypcji XGP na PC i konsoli. Dzięki trwającej obecnie promocji można zakupić pół roku Xbox Game Pass Ultimate za 38,99 zł.


The Outer Worlds – Fallout w przestrzeni kosmicznej

The Outer Worlds to kolejna gra od Obsidian Entertainment, która trafiła na listę najlepszych gier RPG na długie zimowe wieczory. Choć początkowo nie spodziewano się po tym tytule zbyt wiele, szybko okazało się, że jest to błędne podejście. The Outer Worlds to fantastyczna, choć niepozbawiona błędów produkcja, której fabuła potrafi przykuć do ekranu na długie godziny. Akcja toczy się w dalekiej przyszłości w jednej z ludzkich kolonii w kosmosie, graczowi przyjdzie zwiedzić nie tylko kosmiczną bazę, ale i kilka mocno różniących się między sobą planet. TOW oferuje sporo wolności, większość napotykanych w trakcie rozgrywki sytuacji można rozwiązać na kilka różnych sposobów, a decyzje, które trzeba podejmować, mają niebagatelny wpływ na świat gry.

 • Premiera The Outer Worlds miała miejsce 25 października 2019 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

The Outer Worlds w Xbox Game Pass

The Outer Worlds dostępne jest w subskrypcji XGP na PC i konsoli. Dzięki trwającej obecnie promocji można zakupić pół roku Xbox Game Pass Ultimate za 38,99 zł.


Wiedźmin 3: Dziki Gon, przygody Białego Wilka ciągle na czasie

Oparta na motywach prozy Andrzeja Sapkowskiego trylogia Wiedźmina od CD Projekt RED, a zwłaszcza jej ostatnia odsłona – Wiedźmin 3: Dziki Gon, według wielu jest najlepszą grą RPG akcji w historii wirtualnej rozrywki. Wielowątkowa, dopracowana główna oś fabularna wraz z licznymi zadaniami pobocznymi gwarantują nawet 100 godzin świetnej zabawy. Do tego wszystkiego dochodzą także dwa bardzo duże dodatki, które równie dobrze mogłyby być niezależnymi produkcjami. Trzecia część Wiedźmina po dziś dzień cieszy się sporą popularnością, czego niemałą zasługą jest cena tej znakomitej produkcji. W3 w wersji GOTY, w której skład wchodzi pełna wersja gry i wszystkie DLC, można mieć już za niecałe 50 zł.

 • Wiedźmin 3 zadebiutował 19 maja 2015 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Wiedźmin 3: Dziki Gon w Xbox Game Pass

Wiedźmin 3: Dziki Gon dostępne jest w subskrypcji XGP na konsoli Xbox. Dzięki trwającej obecnie promocji można zakupić pół roku Xbox Game Pass Ultimate za 38,99 zł.


Łowcy, kupujecie sobie gry na prezent? Czy może nie czekacie na specjalne okazje i zaopatrujecie się w gierki, kiedy przyjdzie Wam na to ochota? Co zamierzacie ograć w przerwie świątecznej, korzystając z większej ilości wolnego czasu? Jaki jest według Was idealny prezent dla gracza?

PS. U mnie w tym roku oszczędnie. Tyranny od Epica i dodatek Peril on Gorgon do The Outer Worlds 😉

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.