Jak kupować gry cyfrowe w amerykańskim PlayStation Store?

Jeśli regularnie przeglądacie Łowców, to pewnie zauważyliście, że w większości przypadków, ceny gier w amerykańskim PlayStation Store są sporo niższe niż w Europie. Na szczęście mamy możliwość kupowania gier cyfrowych z USA i uruchomienia ich na naszym głównym, europejskim koncie – działają one bez problemu zarówno na PS3 i PS4. Wystarczą zaledwie dwa kroki, aby skorzystać z takiej możliwości –  utworzenie konta w regionie US i jego doładowanie przy pomocy karty prepaid. Poradnik pisany jest na podstawie konsoli PlayStation 4, ale cały proces wygląda niemal identycznie na PS3.

Uwaga – promocje w amerykańskim PS Store, jak łatwo się domyślić przeznaczone są dla mieszkańców USA. Zakupów dokonujecie na własną odpowiedzialność i zgodnie z własnym sumieniem.

Utworzenie amerykańskiego konta PSN

Pierwszym krokiem jest utworzenie konta w innym regionie.
1. Wylogujcie się z głównego profilu na konsoli.
2. Utwórzcie nowy profil.
User3. Podczas rejestracji wybierzcie opcję „Pierwszy raz w sieci PSN? Utwórz konto”.

psn

4. Wypełnijcie trzy pola – region (Stany Zjednoczone), język (angielski) i Wasza data urodzenia. Pamiętajcie, że daty w USA mają inny format – DD/MM/RR.
5. Kolejny krok to uzupełnienie reszty danych – miasta, stanu i kodu pocztowego. Pamiętajcie, że w stanach Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire i Oregon nie ma podatku „sales tax”.
6. Następnie wpisujecie swój adres mailowy (musi być on inny, niż ten którego używacie na koncie europejskim, a więc konieczne może być założenie nowej skrzynki) oraz hasło, mające minimum 8 znaków.
7. Na koniec podajecie PSN ID, a także imię i nazwisko.

Konto założone. Nie pozostaje Wam nic innego, jak doładowanie konta dolarami.

Doładowanie konta US

Na pierwszy rzut oka, doładowanie amerykańskiego konta PSN mogłoby się wydawać problematyczne – nie możemy wykorzystać do niego ani polskich kart kredytowych, ani PayPala założonego w Polsce. Z pomocą przychodzą doładowania w formie kart pre-paid, które możecie kupić np. na amerykańskim Amazonie (10$, 20$, 50$) i w G2A (10$, 20$ i 50$).

Następnie przelogujcie się na swój nowo utworzony profil US, wejdźcie do PlayStation Store i wybierzcie opcję Redeem Codes (po lewej, na samym dole).

redeemcodes

Przepiszcie kod z karty prepaid i…już – konto zasilone.

Code

Możecie już przejść do zakupu – pamiętajcie, że PlayStation Plus przypisuje się do konta PSN, a nie konsoli – żeby skorzystać ze zniżki musielibyście wykupić abonament na drugim, amerykańskim koncie co jest raczej umiarkowanie opłacalne. Pomimo tego, nawet bez dodatkowej, plusowej zniżki ceny bywają bardzo atrakcyjne.

TR

Po kupnie gry musicie ją pobrać, także na amerykańskim koncie. Bez obaw – dostęp do niej będzie możliwy także na głównym profilu. W przypadku konsoli PS4 konieczny będzie jeszcze jeden krok.

Jeśli z opisywanego przeze mnie sposobu korzystacie na PlayStation 4, to musicie wejść w Ustawienia -> PSN i wybrać opcję „Aktywuj jako podstawowe PS4” – w ten sposób  uzyskanie dostęp do zawartości na europejskim profilu.

aktywacja

Uwagi

Powyższy poradnik działa jedynie na konsolach PlayStation 3 i PlayStation 4. Posiadacze przenośnych konsolek Sony muszą zadowolić się dostępem do europejskiego sklepu , z racji tego, że na tych urządzeniach można posiadać tylko jeden profil.

Jeszcze jedna uwaga odnośnie DLC – musi ono pochodzić z tego samego regionu, co gra. Jeśli więc zakupicie tytuł XYZ na koncie US, to również tam powinniście zakupić do niego dodatek.