Jak udostępnić gry na Steam? Family Sharing w pigułce

W odpowiedzi na coraz śmielsze udostępnianie sobie danych do kont przez graczy Valve zdecydowało się na wprowadzenie Steam Family Sharing, legalizując tym niejako proceder, którego w żaden sposób nie byli w stanie opanować. Udostępnianie sobie gier na Steam nie jest trudne, a do tego pozwala na zaoszczędzenie niemałej kwoty pieniędzy. Oczywiście usługa ma też pewne ograniczenia. O wszystkim, w tym, jak działa Steam Family Sharing, a także jak skonfigurować usługę na swoim komputerze, dowiecie się z tego wpisu.

Czym jest Steam Family Sharing?

Udostępnianie gier Steam to nic innego jak funkcjonalność pozwalająca dzielić się grami z innymi lub udostępniać je sobie, pomiędzy kilkoma własnymi kontami.

Co najważniejsze jest to metoda oficjalnie wspierana przez Steam, wszystko jest jak najbardziej legalne. O ile więc korzystamy z gier tak, jak powinniśmy, nie należy obawiać się o zablokowanie konta czy inne nieprzyjemności.

Warto jednak rozważnie udzielać dostępu do swojej biblioteki. Jeśli osoba, której udostępnimy gry, skorzysta z cheatów bądź będzie oszukiwać, oboje dostaniecie karę i blokadę VAC, do tego usługa Steam Family Sharing może zostać zablokowana.

Dlaczego warto udostępniać gry Steam rodzinie i znajomym?

Magia Steam Family Sharing polega na tym, że jeden użytkownik udziela drugiemu dostęp do prawie całej (o ograniczeniach przeczytacie poniżej) biblioteki zakupionych przez siebie gier.

Udostępnianie gier Steam może odbyć się wyłącznie między zarejestrowanymi na platformie użytkownikami. Domyślnie funkcja stworzona została po to, by dzielić się grami z innymi osobami korzystającymi z tego samego komputera, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by współdzielić konto także z osobami mieszkającymi na drugiej stronie globu.

Każdy gracz może zainstalować grę na swoim urządzeniu, ma też dostęp do osobnych zapisów, dokładnie tak, jakby kupił daną pozycję na swoim głównym koncie. Jedyna większa różnicą jest brak możliwości dropienia kart przez osobę, która pożycza grę. Udostępniając sobie nawzajem konta możecie zapoznać się z produkcjami, których w normalnych warunkach niechętnie wydalibyście pieniądze. Dodatkowo dzieląc się swoimi zainteresowaniami ze znajomymi i rodziną poszerzacie swoje horyzonty. 🙂

Ograniczenia funkcji Steam Family Sharing

Warto przy tym zaznaczyć, że nie wszystko złoto co się świeci. Udostępnianie gier Steam ma pewne ograniczenia, o których warto pamiętać.

Jednocześnie z biblioteki korzystać może tylko jedna osoba. Oznacza to, że jeśli aktualnie gramy, nikt, kto uzyskał od nas dostęp do naszej bazy gier, nie będzie mógł z niej skorzystać. Limitowana jest także ogólna ilość osób, którym możemy udostępnić swoją bibliotekę. Maksymalnie podpiąć możemy ją do pięciu innych kont.

Warto pamiętać, że nie wszystkie tytuły mogą być współdzielone. Są to np. produkcje wymagające dodatkowego klucza, konta lub subskrypcji u firmy trzeciej. Niemożliwe jest też udostępnianie gier darmowych oraz pozycji z ograniczeniami regionalnymi, niedostępnych w danym państwie.

Jak udostępnić gry na Steam. Poradnik krok po kroku

Zanim przejdziemy do udostępniania swojej biblioteki, musimy wpierw upewnić się, że zabezpieczenie Steam Guard jest włączone w menu Steam > Ustawienia > Konto.

W celu udostępnienia biblioteki:

  1. Zalogować się do klienta Steam na komputerze, na którym chcemy udostępnić swoje konto.
  2. Klikamy znajdujący się w lewym górnym rogu przycisk Steam, a następnie wybieramy Ustawienia
  3. W nowym oknie (widocznym na zrzucie ekranu powyżej) wybieramy opcję Rodzinne
  4. Zaznaczamy Autoryzuj udostępnianie gier na tym komputerze.
  5. Wylogowujemy się z konta i logujemy na konto osoby, od której będziemy pożyczać gry. Powtarzamy kroki od 2 do 5.
Steam Family Sharing ustawienie

Po ponownym przelogowaniu się na swoje konto powinniśmy już mieć dostęp do biblioteki drugiego gracza. Usługa jest jednak dość awaryjna, dlatego też może się zdarzyć, że coś nie zatrybi i będziecie musieli powiązać konta jeszcze raz.