Jak podłączyć pada Xbox do PC?

Nie samą klawiaturą gracz pecetowy żyje. Czasem nawet w grach PC przychodzi moment, w którym lepsze doznania zapewni stary, dobry pad. Czy to w przypadku platformówek, czy bijatyk, kontrolery sprawdzają się zdecydowanie lepiej od combo klawiatura + myszka. Z poniższego poradnika dowiecie się jak podłączyć pada Xbox do PC na wszystkie trzy sposoby.

Którą metodą najlepiej podłączyć kontroler Xbox do komputera?

Pecetowi gracze mają aż trzy różne możliwości, jeśli chodzi o podłączenie kontrolera Xbox do swojego komputera:

 1. Podłączenie kablem USB
 2. Podłączenie poprzez Bluetooth
 3. Podłączenie technologią Xbox Wireless

Każdy ze sposobów ma swoja plusy i minusy. Używając kabla, pad połączy się z komputerem z systemem Windows praktycznie od razu, po przeprowadzeniu automatycznej konfiguracji. Problemem jest wymóg przyzwyczajenia się do zwisającego kabelka.

Łącząc kontroler przez Bluetooth możemy cieszyć się bezprzewodową łącznąścią, chociaż w tym wypadku rezygnujemy z kilku funkcji pada. Bluetooth nie obsługuje między innymi wibracji spustów, oferuje mniejszy zasięg, odczuwalne opóźnienia, a także sprawia problemy przy próbie podłączenia do niego akcesoriów (np. słuchawek).

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z adaptera Xbox Wireless, czyli oficjalnego urządzenia Microsoftu, z którego korzysta każda konsola Xbox. Nie dość, że oferuje bezprzewodowe połącznie kontrolera z PC, to nie dotyczy go żaden z problemów wspomnianych przy Bluetoothie. Chociaż tutaj też nie wszystko jest idealne. Adapter Xbox Wireless swoje kosztuje i rzadko kiedy jest dostępny w osobnej sprzedaży. Niektóre laptopy gamingowe mają wbudowaną obsługę tej technologii, jednak trzeba to weryfikować indywidualnie przy każdym sprzęcie. Najłatwiejszym sposobem do dostanie w swoje ręce zewnętrznego adaptera jest kupno zestawu z padem Xbox.

Jak podłączyć pada Xbox do PC kablem USB?

Nic bardziej prostrzego. Aby podłączyć kontroler Xbox za pomocą kable USB trzeba jedynie zlokalizować odpowiedni przewód. W przypadku padów Xbox One wymagany jest przewód do ładowania z wejście microUSB. Najnowszey model przeznaczony konsol XSX i XSS obsługuje wyłącznie kable USB-C. Po zaopatrzeniu się w odpowiedni sprzęt należy jeden koniec podłączyć do portu USB w komputerze, a drugi do kontrolera. Pierwsza konfiguracja przebiegnie automatycznie i już po kilku sekundach będziecie mieli w pełni funkcjonalnego pada.

Natomiast jeśli zastanawiacie się jak podłączyć pada Xbox do PC bezprzewodowo… zapraszamy do sekcji poniżej, bowiem dwa kolejne sposoby są skierowane do najbardziej zagorzałych przeciwników kabelków.

Jak podłączyć pada Xbox do PC poprzez Bluetooth?

Tutaj już sprawa zaczyna się trochę komplikować. Połączenie kontrolera przez Bluetooth wymaga kilku kroków, ale zanim do nich dojdziemy, trzeba podkreślić, że komputer, do którego spróbujesz połączyć bezprzewodowo kontroler, musi zawierać moduł Bluetooth. Jeśli upewniłeś się, że Twój PC obsługuje Bluetooth, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Odnajdź przycisk parowania na górnej ściance kontrolera – oznaczony logiem „(((” – i przytrzymaj go przez 3 sekundy, aż logo Xboxa zacznie migać.
 2. Na komputerze z systemem Windows przejdź do menu Start, następnie w Ustawienia, po czym kliknij zakładkę Urządzenia.
 3. Naciśnij Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne lub Dodaj urządzenie w przypadku Windowsa 11.
 4. W tym oknie wybierz opcję Bluetooth i na liście urządzeń odnajdź swój kontroler Xbox.
 5. Krok opcjonalny. Istnieje szansa, że pad Xbox nie pojawi się na liście urządzeń. Wtedy należy cofnąć się o jeden krok i zamiast Bluetooth wybrać Wszystko inne, gdzie urządzenie powinno się wyświetlić.

Jeśli problem ze znalezieniem kontroelra występuje, upewnij się, że pad znajduje się w trybie parowania z PC (logo Xbox musi pulsować). Innymi sposobami na naprawę tego problemu jest usunięcie wszystkich sparowanych z PC padów oraz aktualizacja sterowników komputera.

Jak podłączyć pada Xbox do PC adapterem Xbox Wireless?

Posiadacze adaptera Xbox Wireless mają znacznie bardziej ułatwione zadanie, jeśli chodzi o podłączania pada do PC bezprzewodowymi metodami.

 1. Włóż adapter Xbox Wireless do portu USB w PC.
 2. Na adapterze naciśnij i ptrzytrzymaj przycisk parowania nowego urządzenia, oznaczony logiem „(((„.
 3. Ten sam przycisk ((( odnajdź na górnej części kontrolera Xbox i również przytrzymaj go przez 3 sekundy.

Kontroler zostanie automatyczny skonfigurowany z komputerem, dzięki czemu od razu możecie wskoczyć do gry.

Gdzie kupić kontroler Xbox Series?

Najlepsze oferty na pady Xbox, które będą współpracowały z komputerami osobistymi znajdziecie w linkach poniżej.

Każdy z kontrolerów można połączyć z PC używając dowolnej z trzech metod, które zostały przez nas opisane powyżej.


Łowcy, mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie wątpliwości co do tego, jak podłączyć pada Xbox do PC. Życzymy miłej gry! 🙂