Karta Prepaid, czyli alternatywa dla kart kredytowych

Karty przedpłacone (tzw. karty prepaid) to świetny sposób na dokonywanie zakupów w sieci. Ze względu na spory udział na rynku, wiele firm i sklepów obsługuje taką formę płatności, dlatego też warto zainteresować się taką metodą płatności.

Co to jest karta prepaid?

Prepaid to inaczej karta przedpłacona, czyli środek płatniczy, niewymagający posiadania konta bankowego. Żeby z niej skorzystać, wystarczy jedynie posiadać na niej odpowiednią ilość środków pieniężnych.

Część kart prepaid (dotyczy to zwłaszcza kart prezentowych) pozwala na dokonanie zakupów do określonej kwoty. Po wyczerpaniu limitu taka karta staje się bezużyteczna i nadaje się tylko do wyrzucenia. Obecnie jednak dużo bardziej popularnym rozwiązaniem są karty przedpłacone, które można doładowywać. Ich zasada działania jest dokładnie taka sama, z tą różnicą, że można na nią w dowolnym momencie wpłacić środki.

Wbrew powszechnej opinii, karty prepaid nie gwarantują pełnej anonimowości. Decydując się na takową, trzeba wypełnić wniosek, w którym należy podać wszystkie swoje dane. Z tego powodu karty przedpłacone wydawane w bankach nie można nazwać anonimowymi. Nieco lepiej jest w przypadku ofert zagranicznych firm, jednak i w tym wypadku należy podać swoje dane osobowe oraz przesłać skan dowodu.

Gdzie zamówić kartę prepaid?

Karty przedpłacone pojawiają się w ofertach polskich banków, jak i zagranicznych firmach pozabankowych. Gdzie można wyrobić kartę prepaid?

Karty prepaid w polskich bankach

Karty prepaid pojawiają się w ofercie kilku polskich banków, znajdziecie je m.in. w:

  • Millenium – Mogą ją wyrobić jedynie osoby pełnoletnie. Opłata za wydanie karty wynosi 15 złotych. Miesięczna opłata to 2 zł, ale można jej uniknąć, wykonując jedną transakcję na dowolną kwotę.
  • ING – Opłata za wydanie karty wynosi 15 zł. Bank nie pobiera żadnych opłat za korzystanie z karty i proponuje darmowe wpłaty i wypłaty z wpłatomatów i bankomatów ING i Planet Cash.
  • PKO BP – 10 złotych za wydanie karty oraz za każdy rok korzystania z niej.
  • Citi Handlowy – Do wyrobienia karty nie jest wymagane posiadanie konta. Miesięczna opłata za korzystanie wynosi 1 zł.

Karta przedpłacona znajduje się również w ofercie mBanku, ale mogą z niej korzystać jedynie klienci korporacyjni.

Karty prepaid w firmach pozabankowych

Karty prepaid pojawiają się również w ofercie firm pozabankowych. Na polskim rynku działają m.in.:

  • Revolut
  • Skrill
  • Monese

Czy warto mieć kartę prepaid?

Posiadanie karty prepaid ma swoje plusy i minusy. Jeśli zamierzacie korzystać z niej okazyjnie, powinniście zwrócić uwagę na oferty, które oferują darmowe prowadzenie i zasilanie. W pozostałych przypadkach korzystanie nich może nie być opłacalne.

Karty przedpłacone przydadzą się nie tylko do robienia zakupów w zagranicznych sklepach z grami. Można je bez żadnych obaw używać za granicą, a także przy codziennych zakupach. Dużym plusem takich kart jest to, że w razie zgubienia lub kradzieży, nie stracimy wszystkich dostępnych na koncie środków, a jedynie ograniczoną ilość pieniędzy, którymi doładowaliśmy portfel.