Rodzaje gier planszowych
Wedle części źródeł, wszystko zaczęło się od królewskiej gry z Ur. Ślady po niej znaleziono w grobowcach z 2600 roku p.n.e. leżących na terenie starożytnej Mezopotamii. Podobna do współczesnego tryktraka rozgrywka polegała na przesuwaniu pionków po składającej się z 20 pól planszy. Inni badacze uważają natomiast, że pierwszy był egipski Senet, którego powstanie datowane jest na okolice roku 3500 p.n.e. Niestety, po dziś dzień nie udało się ustalić jego zasad.
Obie pozycje łączy jedno. Zarówno królewska gra z Ur, jak i Senet rozgrywane były na planszach. Nie musimy więc już chyba tłumaczyć, skąd planszówki wzięły swoją nazwę.
Obecnie gry bez prądu cieszą się sporą popularnością. Niemalże każdy może bowiem znaleźć coś dla siebie. Produkcje o prostych zasadach i krótkim czasie pojedynczej rozgrywki? Jest takich setki! A moze interesuje Was skomplikowana i rozbudowana gra, w której partie mogą ciągnąć się całymi dniami? Nie ma problemu!
Wyróżnić można następujące rodzaje gier planszowych:
- Ameritrashe (gry w stylu amerykańskim) – wywodząca się z USA odmiana charakteryzująca się sporym stopniem skomplikowania oraz wyrazistą fabułą. Tego typu produkcje (do których zliczamy m.in. Grę o Tron czy Battlestar Galactica) wyróżniają się również sporą losowością.
- Eurogry – Gry o prostych zasadach i krótkim czasie pojedynczej rozgrywki. Losowość ma niewielki wpływ na przebieg zabawy, twórcy skupiają się na tym, by o ostatecznym wyniku decydowały przede wszystkim umiejętności gracza. Pierwsze produkcje tego typu tworzone były w Niemczech w XIX wieku. Jednym z najbardziej znanych reprezentantów eurogier są Osadnicy z Catanu.
- Hybrydy – Obecnie większość wydawanych tytułów reprezentuje właśnie tę kategorię. Hybrydy łączą w sobie charakterystyczne elementy gier w stylu amerykańskim i europejskim. Przykładem tego typu produkcji jest Scythe, będące tytułem tematycznym, pozbawionym jednak znacznego elementu losowości.
- Gry rodzinne – Proste tytuły, przeznaczone do wspólnej zabawy wielu pokoleń. Przykładem jest tu np. Eurobusiness (Eurobiznes).
- Beer-and-Pretzel Games – Gry imprezowe, przeznaczone dla wielu osób, wyróżniające się bardzo prostymi zasadami i krótkim czasem rozgrywki
- Gry wojenne – wąska grupa wymagających produkcji opartych na faktach historycznych
- Gry bitewne – niezwykle trudne i skomplikowane produkcje, które często związane są z elementami kolekcjonerskimi (figurki) i rywalizacją turniejową. Jak sama nazwa wskazuje, gry bitewne skupiają się na różnych aspektach starć militarnych, starając się jak najdokładniej oddać istotę danego konfliktu.
Czy gry karciane to także gry planszowe?
Teoretycznie gry karciane to zupełnie inna gałąź rozrywki, ale… warto zaznaczyć, że nie chodzi tu tylko o brydża, czy pokera. Przez szereg lat karcianki przeszły sporą metamorfozę i coraz częściej traktowane są na równi z grami rozgrywającymi się na planszy. Dobrym przykładem jest tu np. Sabotażysta, w którym karty wykorzystywane są do budowy mapy. Wciąż jednak wiele osób uważa, że gry towarzyskie powinny być rozdzielone na poszczególne typy i nie należy mieszać produkcji rozgrywających się na planszy, z tymi, które wymagają talii kartoników. Pozwoli to uniknąć pomyłek i rozczarowań przy zakupie.
Czy tanie gry planszowe to tylko mrzonka?
Na rynku znaleźć można wiele rozbudowanych zestawów zawierających pięknie wykonane, zdobione plansze i mnóstwo różnorodnych elementów. Bitewniaki od Games Workshop (Warhammer Fantasy Battle oraz Warhammer 40,000), Gloomhave, Scythe… Aż chce się grać! Niestety na drodze ku świetnej rozrywce staje pewna ogromna przeszkoda – koszty!
By nieco obniżyć wydatki, najlepiej kupować gry planszowe w promocji. Przeceny pojawiają się bardzo często i można dzięki nim sporo zaoszczędzić. Nierzadko nawet i 50%. Wystarczy jedynie trochę poczekać, a któryś ze sklepów na pewno, w końcu, spuści nieco z ceny lub zaoferuje przynajmniej darmową wysyłkę.
Jeśli promocje na planszówki nie są wystarczająco duże lub dopiero zaczynacie przygodę z grami bez prądu i nie wiecie, czy taki sposób na spędzanie wolnego czasu jest Wam przeznaczony – nic straconego. Istnieje spora pula tytułów, które nie opróżnią portfeli ze sporej części wypłaty. Tanie gry planszowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych i choć będą one często odbiegały jakością wykonania, bądź ilością elementów od kosztujących krocie wypasionych zestawów, to wciąż zagwarantują sporo dobrej zabawy.
Polecane karcianki i gry planszowe dla dzieci
Planszówki to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu dla każdego członka rodziny. Większość produkcji przeznaczonych dla graczy od 3 do 101 lat stworzona jest z myślą o wspólnej zabawie kilku pokoleń. To właśnie rolą rodziców jest wprowadzić dzieci w cudny świat gier bez prądu. I choć proste zasady oraz schematyczna, nieco monotonna, rozgrywka mogą na dłuższą metę być dla starszych nieco uciążliwe, tak najmłodsi będą bawić się wyśmienicie.
Od jakiego tytułu warto zacząć? Oto krótka lista polecanych gier:
- Andor Junior
- Dixit
- Dobble
- Karak
- Jaś i Małgosia
- Minecraft Builders and Biomes
- Na straganie
- Tajemnicze podziemia
- UNO
- Wirus! i Wirus! 2 – Ewolucja
Gry planszowe dla dzieci reprezentowane są przez wiele różnorodnych tytułów. Większość z nich ma charakter edukacyjny. Ich celem jest nie tylko zapewnienie młodym graczom rozrywki, ale też wsparcie rozwoju i stymulowanie przydatnych umiejętności. Nie da się bowiem ukryć, że nauka poprzez zabawę potrafi zdziałać cuda. Karcianki dla starszych dzieci kładą natomiast nacisk na umiejętność logicznego myślenia, szybkiego liczenia i łączenia faktów.
Najlepsze karcianki i gry planszowe dla dorosłych
Gry planszowe dla dorosłych podzielić można na dwie podgrupy. Pierwsza z nich obejmuje tytuły poruszające tematy damsko-męskie lub wulgarne, które nie nadają się dla młodego odbiorcy. Zazwyczaj są to gry karciane, niestroniące od sprośnych tekstów lub kontrowersyjnych zagadnień. Do drugiej grup można natomiast zaliczyć wszystkie tytuły o wyjątkowo trudnych zasadach lub wymagające szerokiej wiedzy z danego tematu.
Przykładowe planszówki (i nie tylko) dla dorosłych:
- Alias kobiety vs mężczyźni
- Cluedo
- Eksplodujące kotki
- Iknow
- Magic: The Gathering
- Narcos
- Odjechane Jednorożce
- Smallworld
- Terraformacja Marsa
- This War of Mine
Wszystkie te tytuły wypadają jednak blado przy prawdziwym hicie wszechczasów, jakim jest… Eurobiznes. No dobra, trochę nas poniosło, co jednak nie oznacza, że jest to niewarta uwagi produkcja. Proste zasady, niski próg wejścia oraz atrakcyjna cena sprawiają, że inne tanie gry planszowe mają ogromnego konkurenta.