Konsola przenośna Steam — czym jest Steam Deck?
Steam Deck to pecetowa odpowiedź na Nintendo Switcha. Valve zaproponowało graczom przenośne urządzenie, pozwalające cieszyć się grami w każdym miejscu i czasie. Handheld Steam nie jest jednak bezpośrednią konkurencją dla popularnego „Pstryczka”. Przenośny komputer nie zaoferuje bowiem żadnych gier na wyłączność, czym zaskarbił sobie serca graczy japoński producent, a jedynie umożliwi uruchamianie pecetowych produkcji w podróży czy łóżku, bez konieczności sięgania po laptopa.
Oparte na, bazującym na Linuxie, systemie SteamOS 3 urządzenie nie będzie ograniczone do używania go w trybie przenośnym. Bez problemu można bowiem podłączyć do niego klawiaturę i myszkę oraz zewnętrzne wyświetlacze.
Wersje i cena Steam Deck
Aktualnie konsola przenośna Valve dostępna jest w trzech wersjach, różniących się pojemnością, szybkością dysku oraz dodatkowymi gadżetami, jak np. ekskluzywny futerał. Ceny urządzenia w oficjalnej dystrybucji rozpoczynają się już od 1899 złotych.
- Steam Deck z 64 GB eMMC (PCIe Gen 2 x1) – 1899 złotych
- Konsola Steam z 256 GB NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4) – 2499 złotych
- Konsola Valve z 512 GB high-speed NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4) – 3099 złotych
Niezależnie od wybranej opcji, każda konsola Steam wyposażona będzie w 7-calowy dotykowy ekran 60 Hz o rozdzielczości 1280×800 pikseli. Urządzenie napędzane będzie przez niestandardowy 4-rdzeniowy procesor AMD i grafikę opartą na architekturze 8 RDNA. Całość dopełniać będzie 16 GB pamięci RAM. Bateria ma pozwolić na zabawę trwającą od 2 do 8 godzin, w zależności od ogrywanego tytułu.
Gry PC na konsoli Steam — w co zagramy na Steam Deck?
Handheld Steam pozwoli uruchomić niemalże wszystkie gry znajdujące się w bibliotece Steam. Zgodnie z zapowiedziami każda produkcja działać będzie co najmniej w 30 klatkach na sekundę. Gry PC na konsoli Valve nie będą też ograniczały się do jednego klienta. Na urządzeniu będzie można też zainstalować GOG, Epic Games Store, Ubisoft Connect czy też inne programy i cieszyć się dostępnymi tam grami. Nic nie będzie też stało na przeszkodzie, by zainstalować Windowsa.
Jedynym wyjątkiem są gry VR. Te, ze względu na swoje spore wymagania, nie będą możliwe do uruchomienia na Steam Deck. Na razie niepewna pozostaje również sytuacja z tytułami multiplayer. Wszystko za sprawą niekompatybilnych, z opartymi na Linuksie systemach, antycheatach. Valve poinformowało jednak, że są świadomi sytuacji i współpracują z dostawcami najpopularniejszych programów, celem rozwiązania problemu. Istnieje więc duża szansa, że również i te gry Steam na konsoli będą uruchamiać się bez zastrzeżeń.