Okulary VR (gogle) – jakie kupić?
Kupując okulary VR (gogle) należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, do czego będą one podłączane. W przypadku konsol nie ma na razie zbyt wielkiego wyboru i z wirtualnej rzeczywistości cieszyć się mogą tylko posiadacze PlayStation 4 oraz PS5. Warto przy tym zapamiętać, że okulary VR PS4 zwane PlayStation VR wymagają także zakupu PlayStation Camera. Gdy kupujemy gogle VR do PC musimy wcześniej sprawdzić, czy nasz komputer posiada odpowiednio mocne podzespoły. W przeciwnym razie granie nie będzie zbyt komfortowe. Istnieją także okulary VR takie jak Oculus Quest 2, które do działania nie potrzebują żadnej zewnętrznej jednostki.
Bardzo istotne jest także to, jakie stopnie swobody oferuje headset. Starsze gogle VR obsługują trzy stopnie, co przekłada się jedynie na ruchy głowy, nowsze natomiast bardzo często oferują aż sześć stopni, śledząc także ruch ciała.
Wybierając sprzęt, warto też zwrócić uwagę na ekran, od którego zależeć będzie komfort naszych oczu. Do najlepszych wyświetlaczy zaliczyć można AMOLED lub OLED, częstotliwość odświeżania powinna wynosić co najmniej 90 Hz. Urządzenie obowiązkowo powinno wyświetlać obraz w rozdzielczości Full HD.
Jak działają gogle VR?
Gogle VR (okulary) są bardzo proste w budowie. Urządzenie to wykorzystuje do działania ludzką zdolność widzenia stereskopowego. Dla każdego oka osobno generowane są nieco przesunięte względem siebie obrazy, co symuluje normalne widzenie. Są one odbierane i łączone w mózgu, dzięki czemu grający uzyskuje uczucie prawdziwego trójwymiaru, dużo bardziej realistyczne niż w przypadku korzystania ze zwykłego monitora czy telewizora.
Istnieją bardzo proste okulary VR do telefonu, w których źródłem obrazu jest smartfon z zainstalowaną aplikacją. Jest to rozwiązanie tanie, ale i nie gwarantując oszałamiających efektów. Droższym, ale i bardziej zaawansowane systemy VR, takie jak Oculus Quest czy gogle VR HTC posiadają wbudowane ekrany odpowiedzialne za generowanie obrazu.
Czy okulary VR psują wzrok?
Jednym z najczęściej poruszanych tematów jest to, w jaki sposób gogle VR wpływają na zdrowie, a w szczególności na wzrok. Warto więc zaznaczyć, że o ile tylko będziemy używali ich z umiarem, nic złego nie powinno się stać. Podobnie jak podczas grania na komputerze czy konsoli, co pewien czas, najlepiej co 30 minut, należy robić sobie przerwy. Gry VR można zatrzymać w praktycznie dowolnym momencie, dlatego też, gdy tylko poczujemy się gorzej, należy zdjąć okulary VR i pozwolić organizmowi i oczom nieco odsapnąć.
Podczas korzystania z urządzeń Virtual Reality mogą pojawić się zawroty głowy, zaburzenia równowagi i nudności. Początki bywają trudne, ale po pewnym czasie organizm zaczyna się przyzwyczajać i gry VR przestają sprawiać problemy. Dobrym pomysłem jest ustawienie przed sobą uruchomionego wiatraka. Ruch powietrza pozwoli nieco oszukać mózg, który będzie przekonany, że naprawdę się poruszamy.
W co grać? Najlepsze gry VR
Technologia VR ciągle się rozwija. Jeszcze do niedawna nie mieliśmy zbyt wielu produkcji, które pozwalałyby na zabawę w wirtualnej rzeczywistości, sytuacja ta jednak bardzo szybko się zmienia. Obecnie możecie już zagrać w rozbudowane i ambitne gry VR. Na szczególną uwagę zasługuje Half Life: Alyx, czyli spin-off legendarnej serii FPS od studia Valve. Ciekawą propozycją jest również muzyczna gra Beat Saber, polegająca na zbijaniu kolorowych klocków, pojawiających się przed oczami w rytm muzyki. Bardzo ciekawe są też gry VR PlayStation. Niestety, w nie zagrają tylko i wyłącznie osoby, które posiadają okulary PSVR lub PSVR2. Wśród tytułów, oferujących dostęp do wirtualnej rzeczywistości na konsolach Sony wyróżnić można choćby horror Resident Evil VII: Biohazard i Star Wars Squadrons.