Jak kupować z uk?

 

Wielki przegląd brytyjskich sklepów wysyłkowych

  

Na początek musicie wiedzieć, że jako autor tego artykułu na co dzień mieszkam w Wielkiej Brytanii i sklepy tu opisywane używam do własnych zakupów na porządku dziennym, tak jak Wy empika, czy muve.pl. Nie mam wprawdzie żadnego doświadczenia w kwestii zamawiania produktów z Polski, jednak mogę Wam co nieco opowiedzieć na temat samych sklepów i ich opłacalności.

 

Amazon.co.uk

 


Sposób płatności:
karta kredytowa / debetowa: Visa, Delta, Visa Electron, MasterCard, Eurocard i American Express. Można również użyć Amazon gift-card.

Koszt wysyłki do Polski: darmowy dla zamówień powyżej 25 funtów! Poniżej tej kwoty zdecydowanie nieopłacalny – od 9,18Ł za jedną grę.
 

 

 

Amazon.co.uk to największy sklep wysyłkowy w Wielkiej Brytanii! Zdecydowany lider jeśli chodzi o branżę… niemal każdą branżę! Amazon zajmuje się sprzedażą niemal wszystkiego od książek, płyt i gier po ubrania i zegarki! W UK panuje ogólnie zasada, że jeżeli czegoś szukasz, pierwszym miejscem, do którego zaglądasz jest Amazon. Kupowałem stamtąd moje lektury na pierwszy rok studiów!

Jak to się ma do gier? Otóż Amazon jest zdecydowanie jedną z najtańszych opcji. Bardzo często to oni inicjują obniżki cen, a wręcz zasadą jest price-matching konkurencji. Ciężko jest znaleźć gry, które na Amazonie byłyby zdecydowanie droższe niż na którymś z konkurencyjnych sklepów! Jeśli tylko macie w planach zrobienie zakupów za kwotę przekraczającą 25 funtów, Amazon będzie zdecydowanie dobrym wyborem! Do tego sklep sprawi Wam najmniej problemów przy ewentualnych trudnościach z dostarczeniem paczki (zwroty i ponowne wysłanie zazwyczaj są bezproblemowe, a kontakt można uzyskać m.in. za pośrednictwem live chata!)

Pamiętajcie, aby przy zakupach upewnić się, że dany przedmiot wysyłany jest przez Amazon, a nie za pośrednictwem sklepów trzecich. Tylko przedmioty z „Super Saver Delivery” kwalifikują się do darmowej przesyłki!

Warto też wspomnieć o amazonowej gwarancji przy preorderach. Po złożeniu zamówienia na produkt przed premierą nie interesują cię podwyżki cen. Zapłacisz dokładnie tyle samo, lub mniej jeżeli cena jeszcze spadnie!

 

Game.co.uk

 


Sposób płatności: 
karta kredytowa / debetowa: Visa, MasterCard, a także Paypal

Koszt wysyłki do Polski: 2,95Ł od jednego zamówienia
 

 

 

Tak jak Amazon jest największym sklepem wysyłkowym, tak Game jest największym (i praktycznie jedynym liczącym się) stacjonarnym sklepem z grami w UK. W przeciwieństwie do Amazona nie cieszy się on popularnością wśród oszczędnych graczy z racji faktu, że w sklepach na większość produktów oferuje ceny detaliczne, czasami kosmiczne w porównaniu z internetową konkurencją. Na szczęście strona internetowa ma osobny cennik i czasami udaje jej się przyciągnąć graczy ciekawą promocją.

Game dość często dostaje exclusive’y na edycje kolekcjonerskie gier, czasami więc jest jedynym miejscem gdzie w UK (czy nawet w Europie!) dostać można upragnioną kolekcjonerkę. Jeśli chodzi o promocje, to raczej ciężko mu wyprzedzić konkurencję. Choć zdarza się, że to Game inicjuje obniżki, dość szybko jest później price-matchowany przez Amazon i innych. Pewną przewagę daje sklepowi niedawne wprowadzenie płatności przez Paypal. Często też sklep rzuca promocje na parę minut w kilku sztukach – kolekcjonerska edycja Skyrim na 40 funtów nie powisiała w ofercie dłużej niż przeciętny skok powyżej punktu K na „Mamucie”…

Ogólnie więc nie polecam Game’a, ale i nie odradzam. Jeżeli w ich ofercie pojawi się gra za mniej niż 25f (odpada Amazon) i tańsza o więcej niż 3f niż na zavii (mają darmową wysyłkę) to nie widzę przeciwwskazań do zakupu gry! Tym bardziej, że paypal jest często dość sporym udogodnieniem.

 

 zavvi.com

 


Sposób płatności:
 karta kredytowa / debetowa: Visa, Delta, Visa Electron, MasterCard i American Express. Paypal

Koszt wysyłki do Polski: darmowy!
 

 

 

Zavvi.com ma chyba najprzyjaźniejszą ofertę skierowaną do polskich graczy. Darmowa wysyłka do Polski wraz możliwością płacenia przez Paypal! Oprócz tego wiele atrakcyjnych cen, szczególnie w trakcie tzw. Mega Monday (rozciągniętych od niedzielnego popołudnia do wtorku). Kupowanie z zavvi jest więc dość proste i korzystne cenowo. Nie potrafię jednak polecić tego sklepu tak gorąco jak Amazona.

Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o dość kiepską obsługę klienta. Ewentualne anulowanie zamówienia nie jest automatyczne jak na Amazonie i trzeba poczekać ponad dzień na jego potwierdzenie (przy zablokowanych środkach). Czasami przytrafiły mi się też problemy z długością oczekiwania na przesyłkę. Dość łatwo też zauważyć, że oferta sklepu jest mocno ograniczona, nieporównywalnie mniejsza z tą Amazową.

Jeśli jednak chcecie zamówić pojedynczy przedmiot poniżej 25f, musicie użyć Paypala, bądź też widzicie atrakcyjną cenę w ofercie zavvi, nie wahajcie się kupować z tego sklepu! Jego oferta dla zagranicznych klientów jest naprawdę bardzo atrakcyjna!

 

thehut.com

 


Sposób płatności:
 karta kredytowa / debetowa: Visa, Delta, Visa Electron, MasterCard i American Express. Paypal

Koszt wysyłki do Polski: darmowy!
 

 

 

Thehut = zavvi! Jest to informacja, o której nie wszyscy wiedzą, a najbardziej śmieszą mnie teorie o wyższości jednego sklepu nad drugim! Sklepy są obsługiwane przez tych samych ludzi, z tych samych magazynów o tych samych adresach. Porównując oferty cenowe sklepu odkryjecie, że większość jest tak naprawdę identyczna.

Komu więc można polecić The Hut? Jeżeli interesują cię nie tylko gry, The Hut może mieć nieco szerszy asortyment od zavvi w działach takich jak ubrania, zegarki, czy inne podarunki. Jako że wysyłka do Polski jest również darmowa, nie widzę przeciwwskazań do używania thehut, jednak w naszych ofertach cenowych wspominać będziemy raczej o zavvi!

 

Shopto.net

 


Sposób płatnosci:
Visa, Mastercard, Paypal

Koszt wysyłki do Polski: minimum 3 funty. Koszt zależy od wagi przesyłki, wyświetla się w koszyku po dodaniu przedmiotów.
 

 

 

Shopto.net jest wbrew pozorom dużym i popularnym sklepem! Jego reklamy widnieją na ulicach, czy w stacjach metra częściej niż reklamy opisywanej wyżej konkurencji. Jest to też jeden z najtańszych sklepów w UK i bardzo często to oni są inicjatorem obniżek cen na nowe produkty. Przesyłki natomiast (ponoć) wysyłane są w przeciągu 5 minut od złożenia zamówienia. Nie mogę jednak z czystym sumieniem polecić wam zakupy w tym sklepie bez zwracania uwagi na inne oferty. Dlaczego?

Przede wszystkim chodzi o koszty wysyłki do Polski. Niestety w przeciwieństwie do pozostałych opisywanych tu sklepów, Shopto nie oferuje stałej, bądź też darmowej ceny za wysyłkę zagraniczną. Koszt zależy od wagi przedmiotów i za wysyłkę nierejestrowaną trzeba liczyć się z kwotą początkową rzędu 3 funtów.

Warto jednak rzucać okiem na oferty tego sklepu, gdyż często, nawet z wyższym kosztem dostawy, będą one atrakcyjne dla polskich klientów.

 TheGameCollection.net

 


Sposób płatności:
Karta kredytowa / debetowa: Visa, Visa Electron, Mastercard, Maestro. Paypal

Koszty wysyłki do Polski: 2 funty od przedmiotu
 

 

TheGameCollection.net trafił do tego zestawienia bardziej jako ciekawostka, gdyż nawet na krajowym podwórku ma dość małe szanse w walce z potężną konkurencją. Jednak i tu trafiają się oferty, które przykuwają oko, a umiarkowanie przyjazne koszty wysyłki (2f od przedmiotu) oraz możliwość płatności Paypalem sprawiają, że na pewno warto spróbować!

Sklep posiada dość wąski asortyment, ale można w nim odnaleźć kilka perełek. Oferuje też wiele trudniej dostępnych gier na PC w przystępnych cenach, jak i gry używane na konsole. Warto tam zaglądnąć od czasu do czasu!

 

 

Na tym kończymy nasz przegląd po brytyjskich sklepach wysyłkowych. Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania możecie kierować je do mnie, bądź innych członków redakcji na pw. Możecie też dzielić się uwagami, bądź własnymi doświadczeniami w >>TYM<< wątku na forum!