Przerzucenie danych z laptopa linux na komputer stacjonarny z Windows

Awatar użytkownika
Predator
Podziękował: 17 razy
Podziękowania: 19 razy
Kontakt:

31 maja 2020, o 16:34

Witam,

Problem jest taki. Nie mogę zrobić tego po WI-FI, bo w miejscu, gdzie się obecnie znajduje komputer, nie ma stałego połączenia internetowego. Tam gdzie mogę pójść laptopem z kolei jest, ale przesyłanie sieciowe tak czy owak odpada.

Zdarza mi się oglądać na laptopie, który był chromebook-iem filmy. Przerzuciłem się na nim z ChromeOS na Linux o nazwie Manjaro 20. Jestem totalnie w nim zielony, ale miałem na szczęście kogoś do pomocy i udało mi się z pomocą tej osoby załączyć kartę SD z 64 GB pamięci, bo sam laptop ma tylko 16 i większość zajmuje sam system.
Te filmy mam ochotę przerzucać sobie na komputer zamiast je kasować na czas, kiedy nie mam jeszcze zakupionego żadnego dysku zewnętrznego.

Uprzedzam odpowiedzi, przerzucałem kartę na telefon, żebym przeniósł dane po prostu z telefonu, ale komputer nie widzi w ogóle Karty SD. Być może dlatego, że zastosowałem ją jako osobną partycję w laptopie jako układ logiczny czy jakoś tak. Wolę żeby tak zostało, bo nie wiem, czy później to odkręcę, tak jak to teraz służy, to pasuje idealnie.

Stąd pytanie, czy jest jakiś skuteczny sposób na operowanie danymi między dwoma komputerami z różnymi systemami operacyjnymi. Jak wspomniałem, łącze bezprzewodowe odpada. Pozostają więc połączenia kablowe. Dysku z laptopa oczywiście też nie wyciągnę, bo to EMCE i do tego bardzo stary laptop, ale służy całkiem przyzwoicie :p.

Znalazłem coś takiego w internecie, ale nie wiem czy to będzie skuteczne, tak więc proszę o opinie.
Preferowany sklep, to mediaexpert, bo to jedyny duży sklep elektroniczny, jaki znajduje się u mnie w mieście. Reszta sklepów musiałaby się skończyć wysyłką.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 126 razy
Podziękowania: 138 razy
Kontakt:

Re: Przerzucenie danych z laptopa linux na komputer stacjonarny z Windows

31 maja 2020, o 16:55

po skretce łączysz dwa kompy, jesli to paroletnie sprzety to skretka nawet nie musi być skrossowana, tworzysz sieć domową/lokalną i przesylasz pliki z ponad 100MB/s (jesli karty sieciowe mają porty 1Gb/s)

to tyle, cała idea ale jak to skonfigurować na linuksie to nie wiem, jeśli linuks ma środowisko graficzne to chyba nie powinno być aż tak trudno
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękowania: 17 razy
Kontakt:

31 maja 2020, o 17:13

Udostępnij na Windowsie jakiś katalog, na Linuxie bez problemu to otworzysz i zautoryzujesz się kontem Windowsowym i masz dysk sieciowy, możesz spokojnie tam przerzucać pliki.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 3 razy
Kontakt:

31 maja 2020, o 19:16

Zewnętrzny dysk na USB sformatowany w fat. Jak ntfs to linux moze typu partycji nie rozpoznac, chyba ze ma ntfs-3g
https://www.tuxera.com/community/open-source-ntfs-3g/
jak po sieci, to mozna przez samba udotepnic pliki i po otoczeniu sieciowym zassac, mozna tez wgrac na windowsa winscp i pobrac pliki po ssh
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

1 cze 2020, o 03:03

Dzięki za rady, postaram się coś przetestować z tego co doradziliście.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 39 razy
Podziękowania: 69 razy
Kontakt:

1 cze 2020, o 14:12

DJSurprise pisze:
31 maja 2020, o 16:34
Witam,

Problem jest taki. Nie mogę zrobić tego po WI-FI, bo w miejscu, gdzie się obecnie znajduje komputer, nie ma stałego połączenia internetowego. Tam gdzie mogę pójść laptopem z kolei jest, ale przesyłanie sieciowe tak czy owak odpada.

Zdarza mi się oglądać na laptopie, który był chromebook-iem filmy. Przerzuciłem się na nim z ChromeOS na Linux o nazwie Manjaro 20. Jestem totalnie w nim zielony, ale miałem na szczęście kogoś do pomocy i udało mi się z pomocą tej osoby załączyć kartę SD z 64 GB pamięci, bo sam laptop ma tylko 16 i większość zajmuje sam system.
Te filmy mam ochotę przerzucać sobie na komputer zamiast je kasować na czas, kiedy nie mam jeszcze zakupionego żadnego dysku zewnętrznego.

Uprzedzam odpowiedzi, przerzucałem kartę na telefon, żebym przeniósł dane po prostu z telefonu, ale komputer nie widzi w ogóle Karty SD. Być może dlatego, że zastosowałem ją jako osobną partycję w laptopie jako układ logiczny czy jakoś tak. Wolę żeby tak zostało, bo nie wiem, czy później to odkręcę, tak jak to teraz służy, to pasuje idealnie.

Stąd pytanie, czy jest jakiś skuteczny sposób na operowanie danymi między dwoma komputerami z różnymi systemami operacyjnymi. Jak wspomniałem, łącze bezprzewodowe odpada. Pozostają więc połączenia kablowe. Dysku z laptopa oczywiście też nie wyciągnę, bo to EMCE i do tego bardzo stary laptop, ale służy całkiem przyzwoicie :p.

Znalazłem coś takiego w internecie, ale nie wiem czy to będzie skuteczne, tak więc proszę o opinie.
Preferowany sklep, to mediaexpert, bo to jedyny duży sklep elektroniczny, jaki znajduje się u mnie w mieście. Reszta sklepów musiałaby się skończyć wysyłką.
Laptop ma 16gb dysk twardy? co to za archaiczna maszyna?
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

1 cze 2020, o 14:25

pelikulas pisze:
https://support.hp.com/id-en/document/c04696931
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Kontakt:

1 cze 2020, o 14:39

DJSurprise pisze:
1 cze 2020, o 14:25
pelikulas pisze:
https://support.hp.com/id-en/document/c04696931
Nie ma to normalnego dysku? Nie oglądam sie za laptopami, ale to coś to poprostu jakas smieszna konstrukcja specjalnie pod google? Niby tam SSD jest, to nie mozna tam wsawic jakiegoś ludzkiego 500gb do srodka? Niby sie da wymienic, tylko trzeba nabyc wiekszy o tym samym wymiarze...

https://www.youtube.com/watch?v=-a0r_nNAqlw
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

2 cze 2020, o 00:51

Niby moge dowolna wielkosc przez karte sd nalozyc, ale z poczatku nie sadzilem, ze 64 gb bedzie mi nie starczac, dopoki tych filmow nie zaczalem sciagac, bo tak to wszystko sie odbywalo online :P. Ale teraz z kolei widze jakie to rozwiazanie jest wygodne. W najgorszym wypadku bede kasowac filmy obejrzane i tyle. Po prostu chce sie przekonac, czy znajdzie sie na to jakis sposob i tyle.
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

2 cze 2020, o 23:59

Problem nie był taki straszny jak myślałem. Zakupiłem sobie dysk zewnętrzny firmy seagate, który ma wsparcie dla windows i mac. Podpiąłem go do tego laptopa z linuxem manjaro i o dziwo nie miał żadnych problemów z przesłaniem i wykryciem. Bez problemu filmy mogłem potem puścić w Windows. Nie jest przy tym zbyt szybki, ale przez port USB 2 zbyt wiele nie wyciągnie. Nie wiem jak też działa z plikami stricte linuxowymi w windowsie, mam zamiar pobawić się libre office, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Ciekawostka. Jak zgrywałem pliki z HDD na dysk zewnętrzny, to zapisywały się z prędkością 20-25 MB/S, a pliki z SSD zgrywał już z prędkością nawet 125 MB/S. W opisie produktu było wspomniane, że zapisuje w prędkości nawet 120, ale nie dawałem raczej wiary. W obu przypadkach był podpięty do portu USB 3.0.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Kontakt:

3 cze 2020, o 01:49

DJSurprise pisze:
Problem nie był taki straszny jak myślałem. Zakupiłem sobie dysk zewnętrzny firmy seagate, który ma wsparcie dla windows i mac. Podpiąłem go do tego laptopa z linuxem manjaro i o dziwo nie miał żadnych problemów z przesłaniem i wykryciem. Bez problemu filmy mogłem potem puścić w Windows. Nie jest przy tym zbyt szybki, ale przez port USB 2 zbyt wiele nie wyciągnie. Nie wiem jak też działa z plikami stricte linuxowymi w windowsie, mam zamiar pobawić się libre office, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Ciekawostka. Jak zgrywałem pliki z HDD na dysk zewnętrzny, to zapisywały się z prędkością 20-25 MB/S, a pliki z SSD zgrywał już z prędkością nawet 125 MB/S. W opisie produktu było wspomniane, że zapisuje w prędkości nawet 120, ale nie dawałem raczej wiary. W obu przypadkach był podpięty do portu USB 3.0.
Ogolnie jak jest USB 3.0 w tym laptopie, to przy kopiowaniu z laptopa na dysk zewnetrzny podpiety przez usb 3.0 to powinno ponad 100mega leciec dla zwyklego HDD... Dla SSD wiadomo szybciej, o ile kopiujemy z dysku SSD laptopa.
Czeoś nie rozumiem - USB 2.0 masz w pc? USB 3.0 w laptopie? Ja podpinasz dysk do usb 2.0 to więcej jak 40MB/s nie wyciagniesz, jak pod usb 3.0 to powinno isc tyle ile dala fabryka o ile zrodlowy dysk nadąza.
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

3 cze 2020, o 04:12

pelikulas pisze:
3 cze 2020, o 01:49
DJSurprise pisze:
Ogolnie jak jest USB 3.0 w tym laptopie, to przy kopiowaniu z laptopa na dysk zewnetrzny podpiety przez usb 3.0 to powinno ponad 100mega leciec dla zwyklego HDD... Dla SSD wiadomo szybciej, o ile kopiujemy z dysku SSD laptopa.
Czeoś nie rozumiem - USB 2.0 masz w pc? USB 3.0 w laptopie? Ja podpinasz dysk do usb 2.0 to więcej jak 40MB/s nie wyciagniesz, jak pod usb 3.0 to powinno isc tyle ile dala fabryka o ile zrodlowy dysk nadąza.
Faktycznie mogłem tego nie sprecyzować a nikt nie musiał zwracać uwagę na specyfikację laptopa w postach wyżej. Na moim stacjonarnym komputerze podpinałem pod USB 3.0, a w laptopie mam tylko wejście USB 2.0. W ciekawostce prędkości dotyczą USB 3.0 w komputerze stacjonarnym właśnie, a wiadomości wyżej laptopa. Przy laptopie to prędkość miałem koło 7MB/S :p. To mi akurat nie przeszkadza, bo filmów może być max 25 GB, to przerzucam raz na dysk zewnętrzny i mam spokój.
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękowania: 59 razy
Kontakt:

3 cze 2020, o 08:29

Dla 25GB ja bym się nawet nie bawił w podłączanie dysku zewnętrznego tylko ściągnął te filmy z internetu jeszcze raz :)
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

3 cze 2020, o 09:20

Powiedzmy, że miałem kolejny powód do zakupu dysku, bo zdarza mi się mieć nagrania, co nie raz pojedynczo mają nawet 15 GB lub więcej, a jak na raz zdarzy mi się z komputera przerzucić 300GB, to już raz że przyda się taki dysk, a dwa że mogę teraz zgromadzić własną bibliotekę filmów/seriali/OST :p.
ODPOWIEDZ