Ceny gier vs. panika.

Wszystko co dotyczy gier komputerowych
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 11 razy

12 mar 2020, o 11:14

Na wstępie zaznaczę, że odniosę się do obecnej sytuacji, ale nie jest to temat gospodarczo-zdrowotno-polityczny (chociaż ciut gospodarczy tak, bo o cenach chcę pogadać).

Więc tak: jedzenie jest drogie i podrożeje, ale to może wynikać też z naszej gospodarki państwowej (+ oczywiście sytuacja z wirusem i panika narodu).

Elektronika chyba póki co się trzyma, ale ktoś mi mówił o wzroście cen do 30% i więcej, bo nie ma kto podzespołów produkować (Chiny stoją).

Ale porozmawiajmy o najważniejszym - ceny gier. Jak Wam się wydaje, polecą w dół, czy w górę? Z jednej strony mało kto będzie kupował, bo ludzie w domach będą siedzieć (w sumie sam w to nie wierzę; nie dotyczy cyfrówek). Jak będzie mało chętnych do zakupu, to może będą kusić dobrymi cenami.

Z drugiej strony z tego samego powodu też przecen może nie być, a ceny wzrosną. Poza tym, płyty tłoczyć ktoś musi, a jak na rynku będzie niedobór, to ceny pójdą w górę, nie? Za to cena paliwa ma spaść, więc może coś się tu wyrówna.

Nie znam się na ekonomii (co widać powyżej), więc może ktoś wyjaśni? Bo nie wiem, czy korzystać z obecnych przecen na interesujące mnie tytuły i to kupować szybko, bo prędko promocji nie będzie, czy czekać. Głównie chodzi mi o pudełkowe wersje, ale jak to może być też z cyfrowymi?
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 71 razy
Podziękowania: 30 razy
Kontakt:

Re: Ceny gier vs. panika.

12 mar 2020, o 13:13

Ja to właśnie najbardziej jestem ciekaw rynku cyfrowego. Bo jeśli klient teraz będzie cokolwiek kupował, to tylko cyfrowo. Ciekawe jak bardzo ceny wzrosną i czy w tym czasie ktokolwiek pomyśli o jakiejkolwiek promocji. Ciekawe też jak sprzedawać się będą gry opowiadających o epidemiach, pandemiach itp. takie jak Plague inc, czy jakieś gry akcji o jakiejś apokalipsie. Chociaż ostatnio zauważyłem, że takie usługi jak telewizja, konferencje online czy Dostawy żywieniowe walą różne specjalne promocje takie jak: Canal+ daje odkodowane mecze ekstraklasy, czy Uber Eats dają dużą zniżkę na zamówienia. Oto przykłady specjalnych promocji:
<linki usunięte>
Zauważyliście jeszcze jakieś podobne akcje w tym okresie? Dajcie znać, bo aż jestem ciekaw :)
Awatar użytkownika
Robin Hood

12 mar 2020, o 13:33

Widze pewien sens w promocjach cyfrowych teraz. Jesli zakladamy, ze ludzie siedza w domach, to trzeba ich skusic, przynajmniej poczatkowo, zareklamowac sie, zwiekszyc baze klienta i potem ciagnac dalej, po powrocie do normalnosci.

Natomiast ja do konca nie jestem pewien, czy jesli ktos bedzie kupowal, to cyfrowo. Obecnie wszyscy ludzie chodza po sklepach spozywczych, jest idealny moment, zeby wybrac sie do elektromarketow i spokojnie pochodzi miedzy polkami sklepowymi. Nie wierze, ze ludzie sie tego wystrasza - jak teraz nie boja sie tlumnie zlazic do sklepow, to dalej beda chodzic. Kwestia tylko jak sklepy beda reagowac i co z cenami. Nie wiem czy i co wplywa na np. tloczenie plyt i pudelek i ich ceny.
Awatar użytkownika
Webmaster
Podziękował: 16 razy
Podziękowania: 25 razy
Kontakt:

12 mar 2020, o 14:22

Maikeru pisze:
Ciekawe jak bardzo ceny wzrosną i czy w tym czasie ktokolwiek pomyśli o jakiejkolwiek promocji.
Ja bym obstawiał podobną sytuację jak w okresie przedświątecznym - będzie dużo promocji, bo każdy będzie chciał jak najwięcej ugrać na zwiększonym popycie (bardziej będzie się opłacało sprzedać wiele kopii taniej niż kilka kopii drożej).

Mnie bardziej zastanawia jak to wpłynie na dostępność usług chmurowych. Czy taki Netflix albo GeForce Now nie klękną bo ludzie zamiast w pracy będą siedzieć przed telewizorem. :D
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 71 razy
Podziękowania: 30 razy
Kontakt:

12 mar 2020, o 14:29

rob006 pisze:
Maikeru pisze:
Ciekawe jak bardzo ceny wzrosną i czy w tym czasie ktokolwiek pomyśli o jakiejkolwiek promocji.
Ja bym obstawiał podobną sytuację jak w okresie przedświątecznym - będzie dużo promocji, bo każdy będzie chciał jak najwięcej ugrać na zwiększonym popycie (bardziej będzie się opłacało sprzedać wiele kopii taniej niż kilka kopii drożej).

Mnie bardziej zastanawia jak to wpłynie na dostępność usług chmurowych. Czy taki Netflix albo GeForce Now nie klękną bo ludzie zamiast w pracy będą siedzieć przed telewizorem. :D
W sumie. Strach się bać xD. Serwery będą się palić jak serwery stron, w których jest jakaś masowa rozdawajka xD
MDA
Awatar użytkownika
MDA
Hitman
Podziękował: 29 razy
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:

12 mar 2020, o 14:51

E raczej nie spodziewam się nagłych wzrostów zakupów. Może wreszcie ludzie zaczną przechodzić swoje 2-9 tysięczne kolekcje gier. :E
Awatar użytkownika
Webmaster
Kontakt:

12 mar 2020, o 16:05

MDA pisze:
E raczej nie spodziewam się nagłych wzrostów zakupów. Może wreszcie ludzie zaczną przechodzić swoje 2-9 tysięczne kolekcje gier. :E
Nie każdy ma wielotysięczne kolekcje gier. Dla niektórych obecna sytuacja to może być bodziec aby zacząć grać. Usługi typu GeForce Now mogą mieć duży przyrost klientów, bo mają dość niski próg wejścia (nie musisz inwestować w dość drogi sprzęt do grania, wystarczy jakiś "wooden PC" albo telefon z padem).
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 4 razy
Podziękowania: 34 razy
Kontakt:

12 mar 2020, o 16:17

rob006 pisze:
12 mar 2020, o 16:05
MDA pisze:
Nie każdy ma wielotysięczne kolekcje gier. Dla niektórych obecna sytuacja to może być bodziec aby zacząć grać. Usługi typu GeForce Now mogą mieć duży przyrost klientów, bo mają dość niski próg wejścia (nie musisz inwestować w dość drogi sprzęt do grania, wystarczy jakiś "wooden PC" albo telefon z padem).
Jak ktoś nie ma kolekcji gier na PC to i tak w nic nie pogra na GF Now. Na rynku nic się nie zmieni, żadnych wielkich wyprzedaży nie będzie.
Awatar użytkownika
Webmaster
Kontakt:

12 mar 2020, o 16:39

RoyKeane pisze:
12 mar 2020, o 16:17
Jak ktoś nie ma kolekcji gier na PC to i tak w nic nie pogra na GF Now.
GeForce Now udostępnia za darmo kilkadziesiąt gier, do tego dochodzą jakieś F2P. Poza tym nawet zakup 2-3 gier po 20-50 zł to i tak o rząd wielkości niższy koszt niż jakiś budżetowy PC do grania.
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 2 razy

13 mar 2020, o 09:43

Teraz jest świetny czas na promocje :)
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 4 razy
Podziękowania: 41 razy
Kontakt:

13 mar 2020, o 12:07

Z GF odeszła teraz większość wydawców, więc nie ma wielu AAA-gamez. A ludzie bardziej "w ostateczności" zagrają w coś o czym słyszeli, niż o czymś o czym nie wiedzą.

Jak mają "w coś zagrać" to sięgną po smartfona i ściągną jakiegoś mobile clickera. Nie będą otwierać laptopa, jak wcześniej dla nich był miejscem obejrzenia filmu na yt.

Nie mówiąc o tym, że ludzie którzy teraz nie są na bierząco z graniem nawet nie słyszeli o GF Now. Widziałam na stacjach metra i w gazetach reklamy np. Metro albo Borderlands 3, ale nigdy GFNow albo Stadi.

Za to w dobie kryzysu jedzeniowego widziałam w metrze reklamy tortellini :E
Awatar użytkownika
Webmaster
Kontakt:

13 mar 2020, o 12:58

MSKOTOR pisze:
Z GF odeszła teraz większość wydawców, więc nie ma wielu AAA-gamez. A ludzie bardziej "w ostateczności" zagrają w coś o czym słyszeli, niż o czymś o czym nie wiedzą.
To akurat jest bardziej kryzys wizerunkowy (który paradoksalnie może pomóc, bo nakręca szum medialny na temat usługi - nie ważne jak mówią, ważne że mówią). Od początku brakowało tam wielu gier, nie mówiąc już o obsłudze klienta Epica albo GOGa. Dla PC Master Race to może być poważny problem, ale ta usługa też nigdy nie była skierowana do takich ludzi. Tam ciągle jest mnóstwo gier do ogrania, dla większości początkujących wystarczy jakiś Fortnite czy LEGO dostępne za darmo.
MSKOTOR pisze:
Nie mówiąc o tym, że ludzie którzy teraz nie są na bierząco z graniem nawet nie słyszeli o GF Now. Widziałam na stacjach metra i w gazetach reklamy np. Metro albo Borderlands 3, ale nigdy GFNow albo Stadi.
Czy ja wiem... Ja mam wrażenie po porażce Stadii i wyjściu GFN z bety znacząco znacząco zwiększyła się świadomość odnośnie tej usługi. Może nie reklamują tego w telewizji albo na przystankach, ale dużo nie-growych serwisów o tym pisze, ludzie też zaczynają o tym mówić. Sam testowałem praktycznie od startu bety i byłem zdziwiony, że w mediach mówi się tylko o Stadii, podczas gdy od roku działa już podobna usługa, która koncepcyjnie bije na głowę to co zaproponował Google. Nagle jakby wszyscy się obudzili że przecież nVidia też ma swoją usługę streamingową, która w dodatku działa od półtora roku.
Weźmy też pod uwagę że to jest usługa globalna i Polska nie jest głównym targetem. To co więc widzisz na stacji metra jest średnio miarodajne.
Awatar użytkownika
Robin Hood

13 mar 2020, o 14:22

W kontekscie lecacych w dol gield swiatowych juz oficjalne sie mowi, ze internet jeszcze bardziej wzmocni swoja pozycje. Media teraz bardzo duzo mowia o streamingu (ciekawe czy damy rade przeciazyc serwery Netflixa, jak sie caly narod wezmie za ogladanie). I w sumie potwierdz sie to, co piszecie w wiekszosci wyzej - cyfrowe teraz rzadzi.

Nadal jednak moje glowne pytanie pozostaje otwarte: co z grami fizycznymi? Co ze sprzetem? Poleci w gore, czy sklepy beda sie ratowac promocjami i kusic klientow? Zakazu handlu nie ma i ma nie byc, a sklepy musza na siebie zarobic.
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękowania: 2 razy
Kontakt:

13 mar 2020, o 14:38

Martw się o papier i makaron a nie o grach piszesz.
Awatar użytkownika
Predator
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 4 razy

13 mar 2020, o 16:41

JasonTodd pisze:
Co ze sprzetem? Poleci w gore, czy sklepy beda sie ratowac promocjami i kusic klientow?
Biorąc pod uwagę, ze chwilowo nie ma kto tego sprzętu produkować to tak i to mocno.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 4 razy
Kontakt:

13 mar 2020, o 17:41

nerka99 pisze:
13 mar 2020, o 16:41
JasonTodd pisze:
Co ze sprzetem? Poleci w gore, czy sklepy beda sie ratowac promocjami i kusic klientow?
Biorąc pod uwagę, ze chwilowo nie ma kto tego sprzętu produkować to tak i to mocno.
Biorąc pod uwagę to co się dzieje w Europie, USA i reszcie to podaż również spadnie bo mamy inne zmartwienia. Coś mi się wydaje, że prędzej Chiny ruszą z produkcją niż my się uporamy z tą zarazą u siebie. Właściwie to kolega OVTSIDER trafił w punkt. Ja tam się na pewno wstrzymam z jakąś większą modernizacją.
Awatar użytkownika
Robin Hood

13 mar 2020, o 21:00

OVTSIDER pisze:
13 mar 2020, o 14:38
Martw się o papier i makaron a nie o grach piszesz.
Tak, wlasnie to bede robil na forum o grach. I juz lece do sklepu, jak wiekszosc tego cudownego narodu, zrobic zapasy na pol roku. I to teraz, natychmiast, bo jutro z glodu umre.

Wlasnie przez komentarze takich elementow ludzie przestaja udzielac sie na forum. Ktos sie chce podyskutowac, a inny wyjedzie z glupota, ktora przerywa konwersacje.

Poza tym, na wstepie pisalem, ze chce uniknac rozmowy w tym kierunku. Tak, rozmawiamy o cenach, bo zmienia sie z powodu obecnej sytuacji, ale o samej sytuacji buczy caly internet. Wiec idz sobie gdzies indziej z takimi komentarzami.
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękował: 11 razy
Podziękowania: 15 razy
Kontakt:

14 mar 2020, o 15:55

Cyfrowo pewnie duzo promocji sie zaraz pojawi. Az dziwie się, że poki co cisza. Fizycznie wydaje mi się, że duzego problemu nie bedzie i ladnie to wyjasniono wyzej. Osobiscie biore sie za kupke wstydu :)
Awatar użytkownika
Webmaster
Kontakt:

21 mar 2020, o 14:56

rob006 pisze:
It's already happening:

YouTube: https://www.bankier.pl/wiadomosc/YouTub ... 44308.html
Netflix: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Netfli ... 44415.html

Przy czym to nie jest tak, że serwery Netflixa albo YouTube nie wyrabiają, to ruch aby ogólnie odciążyć sieć w Europie.
ODPOWIEDZ