Seria Wiedźmin

Wszystko co dotyczy gier komputerowych
Awatar użytkownika
Łowca

22 sie 2013, o 13:39

Słowem wstępu, na światło dzienne wyszły do tej pory dwie części tego cyklu cRPG, pochodzące od rodzimego studia CD Projekt Red (odpowiednio w 2007 i w 2011 roku). Jaki jest przepis na sukces? Wziąć znakomite uniwersum wykreowane przez Andrzeja Sapkowskiego, przyprawić odrobiną własnej inwencji twórczej w kwestii fabularnej i na końcu podać w pięknej oprawie audiowizualnej generowanej przez współczesne karty graficzne.
Jedynka cechowała się znakomitym, słowiańskim klimatem oraz niepowtarzalnymi lokacjami. System walki był natomiast trochę nietrafiony. W dwójce, mamy do czynienia z odmienną koncepcją rozgrywki. Statyczne klikanie myszką w takt świecącego się kursora, zastąpiony został dynamiczną walką znaną z wszelkiej maści gier action cRPG. Gra wyzbyła się trochę rodzimej słowiańszczyzny, uprościła do bólu sytsem alchemii, lecz pod względem erpegowości wzniosła się na jeszcze wyższy poziom. Już w jedynce nie było z tym źle, chociaż tam mieliśmy do czynienia z podobnym rozwiązaniami co w Gothicu - ścieżki fabularne miały związek z przynależnością do frakcji, gra była bardziej liniowa. Niemniej już wtedy stawiane były przed nami skomplikowane wybory, w których nieczęsto był to dylemat pomiędzy złem i mniejszym złem. Dwójka to z kolei świetny, jeszcze bardziej nieliniowy tytuł. Bardzo rzadko zdarza się, aby twórcy postanowili w swoim tytule dać dwie odrębne ścieżki, w których nie tylko walczymy z innymi frakcjami, ale też trafiamy do zupełnie innych lokacji, poznajemy inne postacie fabularne, ale też, za to gromkie brawa, dostajemy w 3/4 przypadków odmienne zadania. Przechodząc grę po raz drugi, bawiłem się nawet lepiej niż za pierwszym razem.Takiego stanu, nie odczuwałem nawet w przypadku, genialnego, Alpha Protocol, który również ma owy aspekt podobnie rozwiązany.

Zapowiedziano trzecią część serii na rok 2014. Największą zmianą ma być teraz wielki, zróżnicowany i żyjący własnym życiem świat, po którym możemy się dowolnie przemieszczać. Twórcy przyrównują się do Skyrima pod tym względem.
Trochę się tego kroku, prawdę mówiąc, obawiam. Czy nie ucierpi na tym główny wątek fabularny? Bardzo liczę na przemodelowanie systemu uników, na ten bardziej książkowy (turlający się Geralt? Piruety!) oraz poważne podejście do tego, czym w sumie zajmują się wiedźmini - czyli tropienie i polowanie na potwory. Byłbym wdzięczny, gdybym mógł w końcu rozwiązywać problemy tak jak w jedynce, pozostając neutralnym, a nie być uwiązanym na smyczy którejkolwiek ze stron (czy to królów, elfich watażków, czy w końcu magów).

zapraszam do dyskusji. :)

Na rozgrzewkę nowy trailer od Tomasza Bagińskiego
Awatar użytkownika
Łowca

Re: Seria Wiedźmin

23 sie 2013, o 22:39

Zapowiedzi jakoby to trzecia część miała okazać się 'pogromcą' Skyrima brzmią nieco buńczucznie, niemniej dotychczasowy progres studia napawa optymizmem. Chciałbym żeby to była właśnie taka wypadkowa Red Dead Redemption (sandbox i masa pobocznych questów, craftingu) i Skyrima (w zasadzie te same argumenty + system rozwoju bohatera).
Awatar użytkownika
Predator
Podziękowania: 7 razy
Kontakt:

12 wrz 2013, o 23:12

Pokładam w tej serii całkiem sporo nadziei, bo póki co zapowiada się jako jedyna gra, która mogłaby zdeklasować pierwsze dwie części gothica. Oczywiście zakładając, że wszelkie ich obietnice zostaną spełnione, w co szczerze wątpię, patrząc na obietnice dotyczące drugiej części gry.
A co do tego czy będzie lepsze od skyrima - jeśli wiesiek będzie gorszy, to będzie porażką. Skyrim może i jest najlepiej dopracowanym RPG, ale za to jego klimat jest raczej nikły, a główny wątek fabularny jest liniowy, krótki i mało zaskakujący (idź przynieś coś, po drodze zabijając wrogów - i tak całą grę).
Awatar użytkownika
VIP
Podziękował: 75 razy
Podziękowania: 145 razy
Kontakt:

14 kwie 2014, o 23:07

Warto rozpoczynać przygodę z pierwszym Wiedźminem? Przyznam sie, że nigdy go całego nie przeszedłem, 6 lat temu zacząłem grać i po 4 godzinach dałem sobie spokój jak sfajczyłem laptopa. Czy nie będzie to gra zbyt przestarzała na dzisiejsze czasy jeśli chodzi o mechanikę gry, walkę czy samą technologię? (grafika itp)
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 14 razy
Podziękowania: 26 razy
Kontakt:

14 kwie 2014, o 23:19

O ile nie grałeś jeszcze w 2 to polecam. Fabuła jak na grę jest świetna i trzyma poziom książki a spotykane postacie i ich teksty to niejednokrotnie perełki.Na poziomie normal gra jest moim zdaniem zbyt prosta (nie specjalnie trzeba się bawić w picie mikstur) a pod koniec gry troszkę balansu traci (ostatniego bossa utłukłem bodajże na 3 strzały). Niemniej jeśli ci to nie odpowiada powstał mod zmieniający system walki na bardziej wymagający (cały czas zabieram się by przejść 1 i 2 po raz trzeci tym razem z tymi modami, ale czasu ni jak nie starcza).
Awatar użytkownika
Predator
Podziękowania: 4 razy
Kontakt:

14 kwie 2014, o 23:23

smugglersun pisze: Czy nie będzie to gra zbyt przestarzała na dzisiejsze czasy jeśli chodzi o mechanikę gry, walkę czy samą technologię? (grafika itp)
Nie będzie. Warto. Fabularnie i klimatycznie to prawdziwa perełka.
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:

14 kwie 2014, o 23:55

Dodatkowo w drugiej części wiedźmina możemy zacząć grę od naszego save`u niestety mój komp nie pozwolił mi tego sprawdzić, jednak wyczytałem że save z prologu, który wczytujemy na początku tworzy nam świat zawierający postacie które przeżyły naszą przygodę w pierwszej części jak i niektóre przedmioty które zdobyliśmy.

Osobiście przeszedłem jedynkę całkiem niedawno i czuje się usatysfakcjonowany fabułą i zakończeniem, a to ostatnie jest bardzo ciekawe.

Polecam.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Kontakt:

15 kwie 2014, o 09:06

+1 dla pierwszej części. Sam jestem w trakcie i muszę powiedzieć, że zestarzała się bardzo godnie.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 4 razy

15 kwie 2014, o 10:01

Na full HD Wiedźmin 1 wygląda po prostu świetnie mimo że to DirectX 9, można podrasować tekstury za pomocą moda, ekrany ładowania są piękne, no i te zachody słońca... Trochę nie dają rady tekstury podłoża, ale nie ma mowy o jakimkolwiek zestarzeniu się. Poza tym wolę pierwszą część od drugiej ze względu na klimat i muzykę.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 1 raz

15 kwie 2014, o 10:05

Warto się przemęczyć z pewnymi niedogodnościami graficznymi chociażby dla samej fabuły. Co do samego systemu walki, to jest to chyba kwestia przyzwyczajenia się do niego.
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

15 kwie 2014, o 10:39

Arax pisze: Dodatkowo w drugiej części wiedźmina możemy zacząć grę od naszego save`u
Niestety wczytany save daje nam tylko bezużyteczne przedmioty, a kilka postaci które na dobrą sprawę prowadzą monolog i niczego nie wnoszą (uważaj na siebie, wiedźminie itp.) oraz jedną jedyną sytuację, z której można wyjść w inny sposób jeśli tylko staliśmy po stronie zakonu... Chociaż ja nie stałem po stronie zakonu, a i tak mogłem z tej opcji skorzystać. Byłem neutralny.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Kontakt:

5 cze 2014, o 20:17

Kto ogląda konferencję cd projektu. Bo się dzieje, naprawdę zacny preorder się szykuje na część 3.
Awatar użytkownika
VIP
Podziękował: 34 razy
Podziękowania: 9 razy
Kontakt:

5 cze 2014, o 20:57

Oglądałem i jest pod ogromnym wrażeniem, że też muszą robić takiego smaka skoro do premiery jeszcze tyle czasu, ahh. W każdym razie na fali emocji zamówiłem już swoją Edycję Kolekcjonerską. Figurka Geralta wygląda nieziemsko.
Awatar użytkownika
Predator
Podziękował: 88 razy
Podziękowania: 21 razy
Kontakt:

5 cze 2014, o 22:25

Dwie poprzednie kolekcjonerki Wieśka leżą na półkach, tej też nie mogłem sobie odmówić, więc zamówiona. Podejście twórców i dotychczasowe trailery na razie każą wierzyć, że będzie lepiej niż dobrze. ;)
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 41 razy
Podziękowania: 18 razy
Kontakt:

6 cze 2014, o 08:31

Kolekcjonerka swietna, ale cena to taka juz mniej. Zamowilem, ale nie wiem czy na pewno sie zdecyduje. 350 to jednak kupa pieniedzy.
Awatar użytkownika
Predator
Podziękowania: 11 razy
Kontakt:

8 cze 2014, o 10:13

co z takim cwaniakiem można zrobić? -> LINK [allegro]
Klikając kup teraz odkupujesz ode mnie prawo do nabycia gry w cenie 350 zl. Teraz placisz jedynie kwote rezerwacji, czyli 170 zl plus koszta wysyłki. Na ok 3 tygodnie przez premierą dopłacasz kwotę za samą grę czyli 350 zł. Łącznie 520 zł plus wysyłka.
nie, nie żebym kupił. po prostu przypadkiem to znalazłem i wydaje mi się, że trzeba by coś z tym zrobić.
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękowania: 3 razy
Kontakt:

8 cze 2014, o 10:56

niestety, to nie jedyny cwaniak:
link
link

moje pomysły jak sobie z nimi poradzić:
- sposób zgodny z prawem: apelować do sumienia, rozsądku sprzedającego
- sposób niezgodny z prawem: wykupienie towaru na lipne konta
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Kontakt:

8 cze 2014, o 10:56

Można to chyba zgłosić bo każe sobie zapłacić więcej niż kup teraz. Co pewnie jest niezgodne z regulaminem (choć nie czytałem).
Awatar użytkownika
Predator
Podziękowania: 11 razy
Kontakt:

8 cze 2014, o 12:17

mothi pisze: niestety, to nie jedyny cwaniak:
link
link

moje pomysły jak sobie z nimi poradzić:
- sposób zgodny z prawem: apelować do sumienia, rozsądku sprzedającego
- sposób niezgodny z prawem: wykupienie towaru na lipne konta
tutaj to już jest inna sytuacja, bo każdy widzi za ile kupuje, ale to co dałem wyżej to aukcja, która za 170zł (+30zł za przesyłkę) odblokowuje dostęp do aukcji za 350zł odstępuje rezerwację, za którą sam nic nie zapłacił i ktoś będzie jeszcze musiał zapłacić te 350zł. myślę, że coś takiego nie jest zgodne z regulaminem allegro.
ODPOWIEDZ