Reputacja - za co warto ją przyznawać?

Wygrywaj gry lub rozdaj je innym!

Moderatorzy: Redaktorzy, Cichociemni

Regulamin działu
1. Aby dołączyć do którejkolwiek z naszych grup giveawayowych musisz powiązać swoje konto z "profilem steam".
2. Grupa Łowcy Gier Giveaway jest otwarta dla każdego kto poprosi o wstęp w tym wątku.
3. Istnieje również specjalna Grupy Zasłużonych dla użytkowników, którzy przyczynili się do rozwoju strony. Regulamin grupy znajdziecie w tym miejscu.
4. Należy przestrzegać regulaminu steamgifts. Jego łamanie skutkować będzie usunięciem z obu grup.
5. Dział Steamgifts i konkursy służy do promowania konkursów organizowanych przez Łowców Gier oraz giveawayów stworzonych dla naszych grup steamowych. Zakazuje się tworzenia kryptoreklamy oraz informowania o cudzych inicjatywach bez zgody administracji.
6. Temat "Kody do rozdania" posiada dodatkowo swój wewnętrzny regulamin, którego należy bezwzględnie przestrzegać jeśli wypowiada się w w/w temacie. Możecie go przeczytać w tym miejscu.

Reputacja - za co warto ją przyznawać?

Postprzez Tom Stone » 29 kwi 2014, o 14:15

Tekst zacznie się może trochę pompatycznie, ale mam nadzieję, ze mi to wybaczycie. Otóż, jesteście grupą Zasłużonych i uważam, że już sama przynależność do takiego grona powinna o czymś świadczyć. Dlatego też pierwszą zasadą jaką powinniście się kierować przy przyznawaniu reputacji jest zdrowy rozsądek oraz to, czy autor danego posta tą konkretną wypowiedzią zasłużył sobie aby dołączyć do Waszego grona.

Nie powinno się przyznawać reputacji tylko dlatego, że zgadzacie się z opinią piszącego - nie traktujmy tej opcji jak facebookowych "lajkow". Stąd też konieczność odpowiedniego skomentowania każdego przyznanego punktu.

Chciałbym również uniknąć rozdawania reputacji za giveawaye, a przynajmniej za giveawaye rozdawane dla grupy ogólnej. Za te giby rozdający zdobywają już hojnaki i nie uważam, żeby potrzeba ich było oprócz tego jeszcze dodatkowo nagradzać. Co innego natomiast tyczy się gier rozdawanych dla grupy zasłużonych - osoby rozdające nie mają w tym rozdawnictwie żadnego "interesu" więc +1 pkt reputacji można potraktować w tym przypadku jako podziękowanie. Nie chciałbym jednak, żeby ilość repa za każą rozdaną grę przekroczyła 1 pkt, a więc jeśli widzicie, że dana osoba została już nagrodzona za danego giba - nie przyznawajcie jej kolejnych punktów (przynajmniej nie za tego konkretnego posta).

Choć nagradzanie repem za informacje o promocji to głównie działka redaktorów, ale Wy również, jeśli o promocji dowiedzieliście się z forum a nie ze strony głównej jak najbardziej możecie przyznać reputację. W tym wypadku nie chciałbym wypowiadać się o jakichkolwiek limitach, więc odsyłam tylko do zdrowego rozsądku - przemyślcie, czy jeśli za dany wpis ktoś otrzymał już 3 punkty, to czy naprawdę zasługuje na czwarty?

Pamiętajcie - powyższy tekst to nie regulamin, za którego nieprzestrzeganie będzie Was ścigała moderacja. Są to tylko wskazówki i nikt nie będzie za Was decydował, czy powinniście czy nie przyznawać punktów reputacji. Jednakże przyznane przez Was punkty mogą zostać cofnięte decyzją ekipy forum, jeśli uznamy to za stosowne.

Jeśli macie jakieś sugestie co do powyższych wskazówek - piszcie, temat pozostawiam otwarty.
  • 0

Tom Stone
Moderator

Medale: 3
VIP (1) 500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 15

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

Postprzez JACKo » 29 kwi 2014, o 15:06

Mi tam zwisa czy dostane +1 repa czy w ogóle. Ilu poza mną takich jest, nie wiem, ale pewne jest, że znajdzie się grupka by mieć jak najwięcej. Jak już rozdawać to max +1 rep za daną czynność - info o promocji. Czy dawać za giveaway? Za same linki i możliwość wygranej raczej nie. Od tego są komenty z podziękowaniami na SG. Wystarczające by rep był od osoby wygrywającej. Inaczej do końca roku niektórzy będą mieć wartość remike na plusie ;) A nie lepiej by było oddzielić gifty na public i zasłużonych w tym wypadku? Bo będzie wyglądać jakby zasłużeni byli klubem wzajemnej adoracji jak sami sobie rozdają repy, a innym nie dadzą. Trza by inaczej dać oficjalnie do zrozumienia, że public daje tylko chojniaki, a zasłuzeni mogą dostanać repa. Taki kolejny etap zasługi. Ale też może to doprowadzić, że więcej giftów będzie w zasłużonych, a zasłużeni mniej dadzą na public. Nie żebym miał narzekać... ;) Większość zasłużonych pewnie kupuje dla siebie bundle i komu rozda madwyżkę? ;) Szczególnie wedle powyższych założeń jak ma możliwość dostać repa. Choć to byłby jakiś sposób do uzupełniania biblioteki Steama bez kupienia bundla... mając z niego 5 z 6 pozycji. Różnie to może być.
  • 0

Obrazek
JACKo
Wiedźmin

Medale: 7
500 (1) 1000 (1) 2000 (1)
3000 (1) 4000 (1) 5000 (1)
6000 (1)
Reputacja: 29

Postprzez komarEX » 29 kwi 2014, o 15:10

Osobiście podziękuję z rozdawania repki w ogóle.
  • 0

komarEX
Wiedźmin

Reputacja: 25

Postprzez Wolf Moon » 29 kwi 2014, o 15:14

W pełni się zgadzam z Tomem.
Dodałbym tylko to, że 1 pkt reputacji na dany post jest wystarczający, a dodawanie kolejnych to już przesada, bo to tak, jakby dostać kilka ocen, od różnych nauczycieli, za tę samą klasówkę ;)
  • 0

Być wilkiem w ludzkiej skórze...
...mieć dziką, wściekłą i gorącą krew...

...czuć strach i nienawidzić...
...i kochać...!

ObrazekObrazek
Wolf Moon
Robin Hood

Reputacja: 4

Postprzez Tom Stone » 29 kwi 2014, o 21:23

Bo będzie wyglądać jakby zasłużeni byli klubem wzajemnej adoracji jak sami sobie rozdają repy, a innym nie dadzą.
po wyklarowaniu się "poradnika" zamierzam go udostępnić również forumowiczom z poza grupy - będą wiedzieli za co mogą spodziewać się reputacji.
Dodałbym tylko to, że 1 pkt reputacji na dany post jest wystarczający,
Z drugiej strony post postowi nierówny - dla mnie osobiście informacja o, powiedzmy, darmowym borderlands 2 dostepnym na stronie z Kambodży, o której nikt wcześniej w Polsce nie słyszał jest więcej "warta" niż np info o tym, co od 10 minut dostępne jest w najnowszym HiBie. (tak, mam świadomość, że to skrajne przypadki). Tak więc czekam na więcej opinii w tej sprawie.
  • 0

Tom Stone
Moderator

VIP (1) 500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 15

Postprzez Wolf Moon » 30 kwi 2014, o 15:38

A jaką mamy skalę określającą fajność informacji? Klaski? ;)
Jeśli chcemy być sprawiedliwi, to powinniśmy się trzymać takich zasad, jakie jest łatwo określić, a przy tym nie będą one nikogo dyskryminowały, bo z przydatnością jest tak samo jak z gustem - dla jednych na +, a dla innych na -.

Możemy pójść na kompromis - 1 pkt. repki od Zasłużonych, a jeśli Zarząd uzna daną informację za przełomową, daje dodatkowy punkt. Wówczas mamy klarowny obraz i dwie możliwe tylko sytuacje - +1 lub +2 i wszyscy będą znać wagę danej informacji.
Jeśli damy możliwość wystawiania większej ilości reputacji za post, to możemy doprowadzić do sytuacji, w których użytkownicy będą patrzeć jedynie na to, ile jej otrzymali. Jeden dostanie mniej inny więcej, a stąd już prosta droga do konfliktu, bo niby dlaczego tak?
Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, w których FB jest naszym przyjacielem, a sens życia nadaje ilość lajków pod zdjęciem...

Nie dajmy się zwariować. Od ilości reputacji nie zależy niczyj egzamin lub przyszłość. Ma nam ułatwiać życie, a nie je komplikować, i uwierzcie mi - nikt się nie potnie jeśli będzie dostawał +1 za post, a nie +100, aby potem móc się chwalić na SB, jaki to on nie jest SuperPr0UberŁowca :)
  • 0

Być wilkiem w ludzkiej skórze...
...mieć dziką, wściekłą i gorącą krew...

...czuć strach i nienawidzić...
...i kochać...!

ObrazekObrazek
Wolf Moon
Robin Hood

Reputacja: 4

Postprzez Emkas » 30 kwi 2014, o 19:10

Czy w ogóle poza Pchlim były takie posty, które dostały więcej niż, powiedzmy, +4? Ja sam sobie nie przypominam, a nawet jeśli były to naprawdę pojedyncze. Generalnie, co jest pozytywne, widać, że dla Zasłużonych punkty repa nie są odpowiednikiem fejsowych lajków, także nie obstawałbym tu nad tym, że będzie jakaś tragedia jak post będzie mógł dostać więcej niż jeden.
Sam, jak jeszcze można było dawać i +, i - byłem zdziwiony, że ludziska nie rzuciły się na to wszystko jak pies na kiełbasę :E Na razie wydaje mi się, że (poza oczywiście pojedynczymi przypadkami) repo rozdawane jest dość rozsądnie, a im dalej w las tym mniejsze nim zainteresowanie ;-)
  • 0

Mess With The Best Die Like The Rest.
Emkas
Hitman

Reputacja: 8

Postprzez grzemach » 30 kwi 2014, o 20:37

wg mnie 1 +/- jest zupełnie ok. Jasne, że są różne wartości informacji i różne wartości danego postu. Ale może admin/moderator mógłby dodać więcej, a reszta użytkowników tylko 1.
  • 0

grzemach
Łowca

Reputacja: 2

Postprzez oLiardi » 30 kwi 2014, o 23:30

Emkas napisał(a):Czy w ogóle poza Pchlim były takie posty, które dostały więcej niż, powiedzmy, +4?

Spotkałem się na razie tylko z jednym postem ocenionym na +4 w temacie o playfire, gdzie jedna osoba pomagała z aczikami w co-opie w Portalu 2.
  • 0

oLiardi
Hitman

Medale: 2
500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 42

Postprzez Furrak » 1 maja 2014, o 14:55

Tom Stone napisał(a):Chciałbym również uniknąć rozdawania reputacji za giveawaye, a przynajmniej za giveawaye rozdawane dla grupy ogólnej. Za te giby rozdający zdobywają już hojnaki i nie uważam, żeby potrzeba ich było oprócz tego jeszcze dodatkowo nagradzać. Co innego natomiast tyczy się gier rozdawanych dla grupy zasłużonych - osoby rozdające nie mają w tym rozdawnictwie żadnego "interesu" więc +1 pkt reputacji można potraktować w tym przypadku jako podziękowanie. Nie chciałbym jednak, żeby ilość repa za każą rozdaną grę przekroczyła 1 pkt, a więc jeśli widzicie, że dana osoba została już nagrodzona za danego giba - nie przyznawajcie jej kolejnych punktów (przynajmniej nie za tego konkretnego posta).

Jak już pisałem wcześniej ja jestem przeciwny ogólnie repce za gifty. Nie zgodzę się też ze słowami Toma.
1. Sporo Zasłużonych oddaje gry bundlowe w grupie ogólnej
2. Oddając grę nie bundlową w grupie zasłużonych dostaje się contri
Poza tym ja oddałem około 100 gier w grupach łowców, oddałem je bo chciałem sprawić komuś przyjemność i poprawić sobie samopoczucie. Teraz nagradzanie mnie za to wydaje mi się złym rozwiązaniem. Poza tym za każdym razem tworze minimum 5 giftów w jednej serii i czekanie aż 5, czy 10 osób się zbierze i da mi repkę to obłęd, nie wspominając że nie mam chęci spamować 10 postów pod sobą aby za każdy dostać repkę...

Ja osobiście przyznaje repkę za każdy post w temacie "Greenlight lista gier z bundli" który podaje jakaś informację o nowym kodzie (chyba że już ktoś ja przyznał). A poza tym częściej "raportuje" posty z działów w których nie mogę przyznać tej repki niż gdzieś oceniam. Niby przeglądam forum codziennie, ale nie widzę za dużo postów które wedle mojej oceny należy nagrodzić. Niestety nie przychodzi mi na myśl żaden sposób na poprawę obecnego systemu, ale pomyślę jeszcze :)
  • 0

Nie ma piękniejszej biżuterii niż kocie uszka; nie ma dźwięku rozkoszniejszego niż pomruk szczęśliwej kobiety... >^.^<
W poszukiwaniu swojej Tomoko

Łowca osiągnięć
Furrak
Hitman

Medale: 5
3000 (1) 4000 (1)
Reputacja: 91

Postprzez reaper » 1 maja 2014, o 19:17

Furrak napisał(a):Niby przeglądam forum codziennie, ale nie widzę za dużo postów które wedle mojej oceny należy nagrodzić. Niestety nie przychodzi mi na myśl żaden sposób na poprawę obecnego systemu, ale pomyślę jeszcze :)

Podobnie to widzę niestety, póki co jedyne punkty reputacji jakie rozdałem to za wspólne zakupy lub ogólnie za transakcje na rynku.

Co innego gdybym miał jakiś problem i otrzymał od kogoś pomocną odpowiedź, ale staram się nie oceniać za kogoś innego kto sam za taką pomoc powinien podziękować.
  • 0

Core i5-4670k 3,4GHz II Kingston HyperX 4x4GB 1600MHz DDR3 Grey Series CL9 II ASrock Pro4 Z87 II GeForce® GTX 1060 G1 Gaming 6GB II Crucial MX500 SSD 512GB + 3TB WD Green II CHIEFTEC CTG-750C II Zalman Z9
reaper
Predator

Medale: 1
500 (1)
Reputacja: 16

Postprzez staszkie » 2 maja 2014, o 10:05

Tom Stone napisał(a):
Nie powinno się przyznawać reputacji tylko dlatego, że zgadzacie się z opinią piszącego - nie traktujmy tej opcji jak facebookowych "lajkow". Stąd też konieczność odpowiedniego skomentowania każdego przyznanego punktu.

viewtopic.php?f=11&t=1129&p=99045#p99045 :E
  • 0

staszkie
Predator

Reputacja: 16

Postprzez smugglersun » 2 maja 2014, o 11:07

Także chyba najlepiej będzie wystawiać kto za co chce te repki..
  • 0

Obrazek

Obrazek
smugglersun
Wiedźmin

Reputacja: 160

Postprzez Meteo0 » 2 maja 2014, o 11:57

staszkie napisał(a):
Tom Stone napisał(a):

viewtopic.php?f=11&t=1129&p=99045#p99045 :E

Administrator ma zawsze racje :trollface:
  • 0

Obrazek
Meteo0
Robin Hood

500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 11

Postprzez Vector » 2 maja 2014, o 13:13

Kilka uwag ode mnie z oficerskiego punktu widzenia.
1. Wymogiem formalnym uznania przyznanego punktu reputacji będzie jego uzasadnienie. Musi być ono napisane w zrozumiały sposób tj. poprawnie językowo i na tyle sensownie sformułowane, by nie budziło wątpliwości, że przyznający reputację uczynił to świadomie. Uzasadnienia w postaci emotek, czy jakichś bełkotliwych równoważników zdań będą skutkować usunięciem powiązanych z nimi punktów reputacji.
2. Reputacji za giveawaye przyznawać nie należy.
W sytuacji, kiedy istnieje wymóg posiadania nieujemnej reputacji, by móc wstąpić do Zasłużonych, a tę mogą przyznawać tylko członkowie ekipy ŁG, każde +rep za giveaway może prowadzić do zafałszowania ogólnego wizerunku kandydata, który do grupy próbuje dostać się ścieżką hojniakową.
Niestety - jak poinformował mnie Tom - nie ma technicznej możliwości wyłączenia systemu reputacji w pojedyńczym temacie.
3. Niewłaściwe korzystanie z przyznawania reputacji będzie musiało być jakoś karane. Nie wiem jeszcze jak, ale zabezpieczenie przed skrajnymi przypadkami jest niezbędne. Z drugiej strony na co dzień nikt pewnie nie będzie specjalnie tej reputacji pilnował, więc wszystko wyjdzie dopiero przy rekrutacji nowego użytkownika do grupy (ewentualnie, jeśli zauważycie i zaraportujecie jakiegoś "szaleńca").

I trochę bardziej ogólnie.
Umiar jest wskazany, ale "centusiowe" rozliczanie każdego wpisu, czy zasłużył na jeden, czy dwa punkty nie ma moim zdaniem sensu. Reputacja jest tylko dodatkiem i praktyka pokaże, czy ten system działa sprawiedliwie. Zwróciłbym tylko uwagę, by pilnować nieprzyznawania reputacji za informacje, które już wcześniej podał ktoś inny. Na forum jest sporo gapciów, nie tylko wśród dzielących się nienajświeższymi informacjami.
Ciekawa sytuacja zajdzie, kiedy ktoś wyskoczy z czymś większym i pojawi się problem, ile maksymalnie wypadałoby przyznać za taki wkład, 5,10,15?
  • 0

Vector
Hitman

Reputacja: 13

Postprzez smugglersun » 2 maja 2014, o 17:02

Karanie za to, że ktoś nieumiejętnie wydaje plusowe repki - nie, nie i jeszcze raz nie. Za minusowe - owszem, ale dlaczego karać kogoś za to, że ten dał za dużo komuś tam? Oczywiście w głupich dyskusjach plusowanie kogoś "Bo tak" jak wyżej było przytoczone to zły pomysł na rozdawanie repa, ale nie zabraniajmy wystawiać za inne rzeczy. Nie da się napisać w miarę jasnego regulaminu co do tego, bo granica między postem na repkę, a postem nie na repkę jest.. no właśnie, jest jaka jest, dla jednego to jest na TAK, dla drugiego nie. Dla kogoś to może być bardzo pomocne, kiedy kto inny patrząc z daleka nie będzie miał takiego wrażenia. Nie rozdrabniajmy się, niech zostanie tak jak jest na innych forach - wystawiamy za coś użytecznego, pomocnego, fajnego, ale bez przesady w postaci plusowania postów w idiotycznych dyskusjach. Tyle.
  • 0

Obrazek

Obrazek
smugglersun
Wiedźmin

Reputacja: 160

Postprzez Lucyfer » 4 maja 2014, o 12:41

Moim zdaniem przykładem postu, za który może dostać więcej reputacji, jest post Kamii tutaj:
viewtopic.php?f=18&t=4023&start=260
Oferowała pomoc w wbiciu osiągnięć w Portal 2 w multi. Na każdego kandydata musiała poświęcić każdorazowo 20-40 min. Taka osoba po otrzymaniu pomocy za tamten post dała reputację. Sens przyznawania reputacji wielokrotnie jest prosty - nie pomogła jednorazowo, tylko na każdego "lajka" musiała dodatkowo poświęcać czas.
Za to jeśli ktoś wrzuci link z promocją nie powinien być nagradzany więcej niż jeden raz - raz poświęcił swój czas, to zostanie raz nagrodzony (wyjątkiem może być wspomniany wcześniej w żartach darmowy Borderlands 2 w Kambodży - czyli coś odkrywczego/niespotykanego często, do czego było trudno dojść).
  • 0

Nigdy nie ufaj statystykom, w spreparowaniu których nie brałeś udziału.
Lucyfer
Robin Hood

500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 6

Postprzez Vector » 5 maja 2014, o 18:45

Nieco systematyzując, reputację możemy przyznawać za:
a) informacje - o wszelkich promocjach, grach za darmo, nowych kluczach w bundlach itp. - które nie trafiły jeszcze na główną stronę serwisu i nie były opublikowane wcześniej na forum; taka reputacja przyznawana jest nie na podstawie oceny indywidualnej przydatności informacji (tzn. nie każdy kto skorzysta przynaje +rep), tylko za jej ogólną wartość dla społeczności łowców,
b) pomoc - w rozwiązaniu problemów tematycznie związanych jakoś z profilem serwisu, w zdobywaniu osiągnięć - a także wszelakie poradniki; tutaj w zależności od charakteru pomocy reputację przyznają, albo ci (i tylko oni), którzy ją bezpośrednio otrzymali, albo jest ona przyznawana na podst. jej ogólnej przydatności,
c) idee/pomysły/opinie - tutaj szczególnie trzeba pamiętać, że reputacja to nie "lajki" i liczy się wartość wypowiedzi, a nie to, czy mi się ona podoba, dlatego właściwe uzasadnienie jest bardzo ważne,
d) inne - nie przychodzi mi teraz nic do głowy, ale warto zostawić furtkę.

I jeszcze jedno. Przeglądałem trochę profile i w przypadku niektórych osób, które dużo udzielają się na Pchlim Targu ta reputacja, która się liczy ginie u nich w zalewie komentarzy dot. transakcji. Dlatego proponuję, aby każdy komentarz niehandlowy pisany przez Zasłużonego rozpoczynał się jakimś kolorowym (a jakże) wyróżnikiem np: #.

@Lucyfer
To także dobry przykład na to, jak nie należy pisać komentarzy do reputacji :)
  • 0

Vector
Hitman

Reputacja: 13

Postprzez Jerry » 8 cze 2014, o 13:47

viewtopic.php?f=30&p=109361#p109361

To jest przesada. Miało nie być wystawiania ujemnej reputacji na pchlim targu tylko dlatego, że się nie zgadza z cenami, jakie sobie ustalił sprzedający. Jest wyraźnie napisane, że każdy może sobie ustalić ceny jakie tylko zechce, a tematy z ogłoszeniami sprzedaży nie służą do dyskusji o cenach.
  • 0

Jerry
VIP

Reputacja: 36

Postprzez Stary » 8 cze 2014, o 13:56

Jerry napisał(a):http://lowcygier.pl/forum/viewtopic.php?f=30&p=109361#p109361

To jest przesada. Miało nie być wystawiania ujemnej reputacji na pchlim targu tylko dlatego, że się nie zgadza z cenami, jakie sobie ustalił sprzedający. Jest wyraźnie napisane, że każdy może sobie ustalić ceny jakie tylko zechce, a tematy z ogłoszeniami sprzedaży nie służą do dyskusji o cenach.

Dzięki za zwrócenie uwagi, już się tym zająłem.
  • 0

ObrazekObrazek
Stary
VIP

500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 49

Następna strona

Powrót do Giveawaye i konkursy