Gothic (seria)

Wszystko co dotyczy gier komputerowych
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 108 razy
Podziękowania: 75 razy

23 gru 2021, o 13:19

Zakupiłem na GOGu Gothic 2 Gold Edition i przypisałem też Kroniki Myrtany. Jeśli będzie podobne do Risena, to myślę, że bardzo mi się spodoba. :)
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 26 razy
Podziękowania: 11 razy

Re: Gothic (seria)

23 gru 2021, o 14:03

Kiedyś robiłem podejście do Gothica i natrafiłem na ścianę. Nie stać mnie było na dalszy rozwój, potworki, które były w zasięgu zabiłem, pozostałe drogi blokowali zbyt silni przeciwnicy. Może nie wiem o jakiejś możliwości stałego zarobku albo jakiejś drodze i trzeba lepiej szukać, bo ona na pewno jest.

Innym razem spróbowałem chyba z otwieraniem zamków i okradzeniem kowala na początku. Kasa szybko się skończyła, progres wymagał pokonania chyba maga wody w nowym obozie z marnymi szansami na sukces, ale było to możliwe.

Mogłem coś pomylić, bo dawno to było i czasem mieszają już mi się obrazy z widzianych gameplayów 1 i 2.

Save'y niestety poszły się paść, jakieś rady do następnego podejścia? Najlepiej bez tricków (jak ten z okradzeniem kowala), tylko co zrobić gdy natrafiasz na "ścianę", chyba że to normalne i bez znajomości gry oraz wykorzystywania jakiś sztuczek nie da się tego przejść.
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 13 razy
Kontakt:

23 gru 2021, o 15:40

Dandyl pisze:
23 gru 2021, o 13:19
Zakupiłem na GOGu Gothic 2 Gold Edition i przypisałem też Kroniki Myrtany. Jeśli będzie podobne do Risena, to myślę, że bardzo mi się spodoba. :)
Bardzo Ci się spodoba :-)
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 50 razy
Podziękowania: 16 razy
Kontakt:

23 gru 2021, o 16:09

Kropeks pisze:
(...) jakieś rady do następnego podejścia? Najlepiej bez tricków (jak ten z okradzeniem kowala), tylko co zrobić gdy natrafiasz na "ścianę", chyba że to normalne i bez znajomości gry oraz wykorzystywania jakiś sztuczek nie da się tego przejść.
Owszem - łuk, strzały i miejsce, gdzie zbyt silny przeciwnik cię nie dosięgnie.
To jest normalne, w tej grze trzeba kombinować.
Po pierwsze oprawianie zwierzyny, po drugie włamania, po trzecie kradzieże i reszta jakoś idzie.
Szukaj też poukrywanych gdzieniegdzie schowków.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 58 razy
Podziękowania: 175 razy
Kontakt:

23 gru 2021, o 17:09

Kropeks pisze:
Save'y niestety poszły się paść, jakieś rady do następnego podejścia? Najlepiej bez tricków (jak ten z okradzeniem kowala), tylko co zrobić gdy natrafiasz na "ścianę", chyba że to normalne i bez znajomości gry oraz wykorzystywania jakiś sztuczek nie da się tego przejść.
Na początku walcz z chrząszczami, młodymi ścierwojadami i młodymi kretoszczurami. Pokręć się po starym obozie, wykonaj zadania, które są w zasięgu twojej postaci i złap trochę doświadczenia. Kiedy zdobędziesz pierwszy sensowny oręż i wzmocnisz postać, możesz powalczyć ze ścierwojadami, kretoszczurami, krwiopijcami i wilkami, najbezpieczniej atakować bestie, które nie chodzą stadami.
Jeśli chodzi o kasę to najprościej nauczyć się skradania, zaopatrzyć się w wytrychy i poczekać aż zrobi się ciemno, a potem można bezkarnie rabować górników i strażników. Po obrabowaniu całego obozu będziesz miał całkiem sporo rudy i nie powinno być problemu z zakupem pancerza, kiedy pojawi się taka opcja. Warto też nauczyć się skórowania od myśliwych, którzy polują w okolicach starego obozu, będziesz mógł sprzedawać kły, skóry i pazury pokonanych bestii.
Jeśli chodzi o wskazówki odnośnie początku rozgrywki, to jak najszybciej zaopatrz się w mapę i po prostu nie zapuszczaj się zbyt daleko, bo łatwo zginąć.
PS. Nie warto zniechęcać się trudnym początkiem, jak zdobędziesz lekką zbroję strażnika będzie dużo lepiej :)
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 105 razy
Podziękowania: 181 razy
Kontakt:

23 gru 2021, o 18:38

Kropeks pisze:
jakieś rady do następnego podejścia? Najlepiej bez tricków (jak ten z okradzeniem kowala)
Ale to przecież nie żaden trick tylko podstawy mechaniki rozgrywki. Zasada jest prosta - chcesz mieć kasę, musisz kraść. Otwieranie zamków to podstawa a kowal to tylko prosty przykład jak można się nieco wzbogacić na początku. Poza tym, jak koledzy już wspomnieli, łowiectwo jest warte swej ceny bo praktycznie z każdego potwora da się coś uzyskać.

Moja porada - nie śpiesz się. Przed przystąpieniem do jakiejś frakcji, czy to Stary czy Nowy Obóz lub Bagna z "jedynki" czy miasto/farma/klasztor z części drugiej, warto porobić po kolei wszelkie pomniejsze questy dla poszczególnych obozów i dopiero wtedy podjąć decyzję. Zawsze to dodatkowe punkty doświadczenia a niektóre decyzje zamykają nam inne drogi. Jak trochę podrośniesz, zabierz się za eksplorację. W pierwszym rozdziale można już położyć niemal każdego zwierza i praktycznie calkowicie rozwinąć jakąś umiejętność walki. To o tyle ciekawe, że moby odradzają się po rozpoczęciu nowego aktu lub gdy wymaga tego quest. Jest jedno zadanie, w ktorym naprawdę duży bysior broni dostępu do przedmiotu. Rzecz w tym, że jest on tam od samego początku gry i nic nie stoi na przeszkodzie by zarąbać go zanim dostaniesz ten quest. A gdy już go przyjmiesz okaże się, że bysior znowu tam jest i znowu da ci sporo expa. W dużej mierze tyczy się to też drugiej odsłony. Ogólnie warto co rozdział przejść się jeszcze raz po mapie. No i absolutnie warto gdy będziesz miał jakąś obstawę (w paru miejscach dołączają do ciebie npce) korzystać z niej i zaciągać ich gdzie się da by łatwiej ubijać przeciwników.

Pierwszy Gothic ma też ciekawy mechanizm expienia na ludziach. Praktycznie każdego można pokonać bez faktycznego zabijania go bo broń biała nie jest śmiercionośna. Jak załatwisz delikwenta mieczem to zostanie mu 1hp, dostaniesz np. 100 pkt doświadczenia a on padnie i będziesz mógł go jeszcze ograbić. Po tym za każde kolejne zaatakowanie go już nie dostaniesz expa, chyba że zabijesz go definitywnie łukiem lub czarami. Wówczas dostaniesz drugie 100 pkt. W części drugiej to już tak nie działa, tam bandyci choć są ludźmi giną od razu.

W pierwszym Gothiku jest mały bug/glitch dotyczący spadania. Tuż przed samym upadkiem na ziemię wystarczy nacisnąć przycisk ruchu w bok i Bezio zachowa się tak jakby zeskoczył z małej wysokości. W samej rozgrywce nie jest to jakieś wielkie ułatwienie, ja po prostu stosuję to jako oszczędzacz czasu. Zamiast schodzić z wysokiej góry ścieżką na sam dół po prostu szybciej jest zeskoczyć, zwłaszcza jak już drogę znasz i wiesz, że nic ciekawego po drodze nie znajdziesz :E

Czytaj opisy przedmiotów konsumpcyjnych, niektóre dają stałe bonusy i warto je zachować na późniejszy etap gry. W części pierwszej to nie taki problem bo tu o ile dobrze pamiętam statystyki mają sztywne wartości maksymalne, więc zaoszczędzić można co najwyżej kilka punktów nauki ale Gothic 2 z dodatkiem to inna para kaloszy i tam koszty nauki umiejętności na wyższych poziomach są koszmarnie duże.

No i najważniejsze - sejwuj dużo i często! :)
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 5 razy
Podziękowania: 12 razy

23 gru 2021, o 18:41

Ja zawsze zaczynałem każdego Gothica w miarę możliwości od zadań nie wymagających zabijania zwierzaków i innych latających, wyłącznie chrząszcze lub inne małe nie dające nic poza mięsem. Później walka wybraną bronią +1, a następnie skórowanie, pazury, żądła, itd. czyli pełna nauka od myśliwego. Dopiero wtedy zaczynałem zabijać konkretne stworzenia - młode i normalne. Dlaczego? Od razu masz podwójną korzyść - punkty doświadczenia + zasoby na handel lub na później.

Fakt, zawsze zapuszczam się na groźne tereny i ganiam po skałach lub przebiegam klucząc (nawet na tereny z bestiami i orkami, jeżeli to możliwe). Dużo ganiania, ale i roślinki czy grzybki przygarnę, a to coś gdzieś innego znajdę. Frajda jest.

W jedynce np. po godzinie grania ostatnio wylądowałem w zatopionej wieży i plądrowałem skrzynki ze szkieletami na plecach. Kilka ogarnąłem i w nogi, bo z mieczem +15 to mogłem sobie co najwyżej w zębach podłubać :D
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 26 razy

24 gru 2021, o 01:08

Grając miałem uczucie, że oszukuję, że omijam ścieżkę wyznaczoną przez twórców, ale rozwialiście moje wątpliwości, że tak trzeba w to grać. Oczywiście nie mówię o jakiś kodach, tylko właśnie wykorzystywanie mechanik.
Dziękuję za wskazówki.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 673 razy
Podziękowania: 728 razy
Kontakt:

29 gru 2021, o 03:25

Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 88 razy
Podziękowania: 15 razy

29 gru 2021, o 11:09

Gratulacje! Fajnie, że S.T.A.L.K.E.R Anomaly otrzymało przynajmniej wyróżnienie. Oba mody zasługiwały na wygraną, ale jest tylko jedno pierwsze miejsce. ;)
Awatar użytkownika
Administrator
Podziękował: 236 razy
Podziękowania: 334 razy
Kontakt:

29 gru 2021, o 14:11

To były wybory moda wydanego w tym roku, a S.T.A.L.K.E.R Anomaly jest już z nami od kilku lat, więc nie powinno tu akurat wygrać ;)
Awatar użytkownika
Robin Hood

29 gru 2021, o 17:17

To prawda. W takim razie twórcy tego moda byli bezkonkurencyjni. Jak najbardziej zapracowali na ten tytuł. :piwo:
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 5 razy
Podziękowania: 12 razy

7 sty 2022, o 15:39

Ogrywam teraz te Kroniki Myrtany (w przerwie od ponownego przechodzenia Gothic'a 1) i przypomniałem sobie jedną ważną rzecz, o której chyba niewiele osób wie. Warto łazić wszędzie i w miarę nauki sztuki myśliwskiej tłuc w miarę na bieżąco wszystkie zwierzaki, owady, potworki (z zastrzeżeniem o którym pisałem kilka postów wcześniej). Ale...

Pamiętać trzeba, że każdy nowy rozdział to również częściowy respawn tego co padło (nie koniecznie tych samych w tych samych miejscach, ale jednak). Także już w rozdziale pierwszym warto zedrzeć buty na skałach, zmoczyć portki gdzie tylko się da, poszturchać się ze wszystkim co lata, łazi bądź człapie i nie dać się przy tym za bardzo poobijać. I w każdym z kolejnych rozdziałów na nowo poszukać co gdzie się pojawiło ponownie.

W ten sposób w każdym rozdziale maksujemy zdobyte doświadczenie i rozwijamy postać, a i przy okazji wydłużamy czas, a więc i przyjemność z gry pewnie i dwu- lub trzykrotnie ;)
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 48 razy
Podziękowania: 93 razy

19 mar 2022, o 08:33

Obrazek
Takie o pojawiło mi się na Steamie, zamiast zwykłego Gothic i Gothic II.

Zazwyczaj robi się takie coś, żeby oddzielić stare od nowego. Catherine Classic, Battlefront 2 Classic, XIII Classic, Serious Sam Classics.

O ile rozumiem Gothic 1, bo Gothic Remake, tak dwójka już mnie zaskoczyła.
Ukryta zapowiedź remasterów?
Awatar użytkownika
Robin Hood

19 mar 2022, o 19:15

GoodLuke pisze:
19 mar 2022, o 08:33
Obrazek
Takie o pojawiło mi się na Steamie, zamiast zwykłego Gothic i Gothic II.

Zazwyczaj robi się takie coś, żeby oddzielić stare od nowego. Catherine Classic, Battlefront 2 Classic, XIII Classic, Serious Sam Classics.

O ile rozumiem Gothic 1, bo Gothic Remake, tak dwójka już mnie zaskoczyła.
Ukryta zapowiedź remasterów?
Może coś w tym jest. Trwa moda na remastery. W każdym razie fajnie by było. Nigdy dość Gothica. 😉
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękował: 113 razy
Podziękowania: 156 razy
Kontakt:

30 mar 2022, o 13:05

Pierwsze dwie części dostały własny Warsztat na Steamie.
Fajny sposób na archiwizację modów... o ile ostali się ludzie odpowiedzialni za stare projekty. Te nowsze pewnie niedługo się pojawią ale te starsze - już niekoniecznie.
https://steamcommunity.com/app/65540/workshop/
https://steamcommunity.com/app/39510/workshop/
Awatar użytkownika
Robin Hood

13 sie 2022, o 13:26

Remake wygląda szalenie klimatycznie. Będzie grane. :)
https://www.youtube.com/watch?v=0Re4-5gwiKs
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 57 razy
Podziękowania: 23 razy
Kontakt:

13 sie 2022, o 16:04

Dandyl pisze:
Ja mam zupełnie inne wrażenia, gdyby nie audio i pełzacze na końcu to bym nawet nie poznał że to Gothic.
Brakuje mi tu klimatu, wygląda to jakoś tak generycznie.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 40 razy
Podziękowania: 33 razy

13 sie 2022, o 21:01

szymon257 pisze:
ale ten remake będzie drewnem, niektórych rzeczy lepiej nie zmieniać ani nie odkrywać.
jak dla mnie (i większości) gothic skończył się na trójce która jest klejnotem, co prawda upapranym w g**nie i nie obrobionym ale jednak klejnotem korony.
Awatar użytkownika
Robin Hood

15 sie 2022, o 20:38

szymon257 pisze:
Dandyl pisze:
Ja mam zupełnie inne wrażenia, gdyby nie audio i pełzacze na końcu to bym nawet nie poznał że to Gothic.
Brakuje mi tu klimatu, wygląda to jakoś tak generycznie.
Wkrótce się przekonamy. Ejże przecież widać, że to kopalnia. ;)
ODPOWIEDZ