Jak uczycie się angielskiego?

Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:

16 lut 2020, o 12:52

Hejka, jak wiadomo angielski bardzo przydaje się w życiu, sam staram się codziennie doskonalić, wbijać "dodatkowy exp" w moim poziomie angielskiego. Na chwile obecną jestem na poziomie średnim/B1. Korzystam z kilku aplikacji, np. Duolingo, busuu, czytam jakieś newsy po angielsku i tłumaczę słówka, których nie znam, oglądam filmiki na YT też po angielsku, także zawsze coś tam wpada nowego...
Jak to wygląda u Was? Jakie macie sposoby na naukę, czy sami się uczycie, a może korzystacie z prywantych lekcji? Może jakieś aplikacje używacie, które warto zainstalować?
Piszcie w komentarzach swoje sposoby i na jakim poziomie obecnie jesteście, albo na jakim poziomie się "czujecie".

Napisałem ten post głównie dlatego, że sam chce się bardziej doskonalić, a może ktoś ma jakieś fajne sposoby, z których ja z przyjemnością skorzystam! :)
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękowania: 2 razy

Re: Jak uczycie się angielskiego?

16 lut 2020, o 14:47

Moja miłość do j. angielskiego zaczęła się gdzieś tak w gimnazjum/liceum, kiedy zacząłem naprawdę świadomie słuchać muzyki. Wtedy to zainteresowało mnie, o czym moje ulubione zespoły grają. Tłumaczyłem na własne potrzeby teksty utworów. Ze słownikiem w ręku, więc ciężko było, jak jakiś nieznany idiom się pojawiał. Internetu wtedy jeszcze za bardzo nie miałem.
Później zacząłem czytać po angielsku - książki, komiksy, portale internetowe. To mi dało bardzo dużo, bo dzięki temu łatwiej wchodziły mi do głowy różne słówka nowe.
Dzisiaj mogę oglądać filmy bez lektora czy napisów. Jedynie z akcentami z Wysp Brytyjskich mam czasem problem, ale kolega, który mieszka na stałe w Irlandii mówi, że to normalka, że się tych akcentów, dialektów i innych nie rozumie.
Grunt to znać podstawy i na tych fundamentach budować swoją znajomość języka.
Nie wiem, jaki mam poziom znajomości języka angielskiego. Nigdy nie robiłem jakichś testów itp. Wiem, że znam j. angielski na poziomie komunikatywnym i to mi wystarczy.
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

16 lut 2020, o 15:14

Nile pisze:
16 lut 2020, o 14:47
Moja miłość do j. angielskiego zaczęła się gdzieś tak w gimnazjum/liceum, kiedy zacząłem naprawdę świadomie słuchać muzyki. Wtedy to zainteresowało mnie, o czym moje ulubione zespoły grają. Tłumaczyłem na własne potrzeby teksty utworów. Ze słownikiem w ręku, więc ciężko było, jak jakiś nieznany idiom się pojawiał. Internetu wtedy jeszcze za bardzo nie miałem.
Później zacząłem czytać po angielsku - książki, komiksy, portale internetowe. To mi dało bardzo dużo, bo dzięki temu łatwiej wchodziły mi do głowy różne słówka nowe.
Dzisiaj mogę oglądać filmy bez lektora czy napisów. Jedynie z akcentami z Wysp Brytyjskich mam czasem problem, ale kolega, który mieszka na stałe w Irlandii mówi, że to normalka, że się tych akcentów, dialektów i innych nie rozumie.
Grunt to znać podstawy i na tych fundamentach budować swoją znajomość języka.
Nie wiem, jaki mam poziom znajomości języka angielskiego. Nigdy nie robiłem jakichś testów itp. Wiem, że znam j. angielski na poziomie komunikatywnym i to mi wystarczy.
No to fajnie, też właśnie czasami mam problemy ze zrozumieniem akcentów :P No i jeszcze gramatyka mi się myli, niektóre czasy, szczególnie jakieś przeszłe, zaprzeszłe itp :D Ale wszystko do nauczenia! :)
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 9 razy
Podziękowania: 9 razy

16 lut 2020, o 16:55

Jak się uczyć angielskiego? Po prostu - graj, oglądaj, słuchaj i czytaj po angielsku. Kiedyś za dzieciaka rodzice załatwili mi kurs/grę edukacyjną (taką z prawdziwego zdarzenia) TellMeMore Kids - do zestawu zaś był dołączony mikrofon. Tematów tych programów było dużo (w zależności od grupy wiekowej), a zadania dla dzieciaków tam zawarte były banalne, dopóty nie trzeba było czegoś wydukać do mikrofonu - choćbyś mówił do tego dziadostwa kilka godzin tak jak lektor, to i tak ci nie zaliczało ;3

Chcesz czystego i normalnego angielskiego - oglądaj w oryginale Allo Allo, Top Geary, Pan Dzwonił Milordzie i inne produkcje BBC. Z gier - w oryginalnej wersji językowej od Planet Moon (choćby Armed and Dangerous), cośik od Adventure Soft, serię Legacy of Kain (ale to wyższy poziom, bo z tego co pamiętam nie ma tam napisów przy cutscenkach), Morrowinda, Fable, pierwsze Fallouty, Deus Ex jedynka. Na pewno nie ucz się z gier made in Japan - te "tłómaczeńa" z angielskim mają niewiele wspólnego. Muzyka - do wyboru, do koloru. Książki - weź se Szekspira. Strony - tych jest na pęczki.

Chcesz nauczyć się mówić z akcentem - w stu procentach się niestety nie da, gdyż krtań już się przystosowała do innych - im wyższy wiek tym mniejsze szanse. Choćbyś i przez 20 lat używał tylko angielskiego, to niestety Twoja mowa nigdy nie będzie przypominać ćwierkania autochtona.

Jeśli jesteś jeszcze w wieku szkolnym (albo śmigasz na dodatkowe kursy) i masz zajęcia z tegoż języka to nigdy, przenigdy nie staraj się mówić jak nauczyciel/wykładowca - w większości przypadków jest to bardziej russian-english taki na wzór C&C Red Alertów niźli faktyczny oridżinal. Podręczniki czy inne bzdety - dopóty nie jest to produkt stricte brytolski to nawet nie przykładaj do niego uwagi. Odnośnie profesjonalnych nagrań odtwarzanych na tego typu zajęciach - jeśli nie rozumiesz co dwójka zaspanych szkotów na kacu mówi do siebie na dworcu kolejowym podczas, gdy obok nich przewalają się kibice Arsenalu i drą ryje - nie przejmuj się - nie jesteś nietoperzem, aby zrozumieć bełkot.

Gramatyka? Nie wkuwaj tego na blachę - aby zrozumieć panujące tam reguły musisz po prostu zacząć czytać po angielsku - te zależności są proste, wierz mi.

Trzymaj się wskazówek tego pana i będzie git - no prawie, gdyż nie jest to angielski, lecz amerykański.

Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

16 lut 2020, o 17:00

A ja zwięźle - najwięcej dało mi oglądanie filmów/seriali anglojęzycznych oraz gry multiplayer, przede wszystkim MMORPG. Natomiast zacząłem się uczyć w wieku 5 lat i podstawy, które złapałem na początku edukacji na pewno były niezbędne, żeby wejść głębiej w język. Dodam, że szkoła od poziomu gimnazjum w górę niewiele mi pomogła, za dużo w programie nauczania teorii i gramatyki, za mało praktyki.
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

16 lut 2020, o 17:07

DatAss pisze:
Jak się uczyć angielskiego? Po prostu - graj, oglądaj, słuchaj i czytaj po angielsku. Kiedyś za dzieciaka rodzice załatwili mi kurs/grę edukacyjną (taką z prawdziwego zdarzenia) TellMeMore Kids - do zestawu zaś był dołączony mikrofon. Tematów tych programów było dużo (w zależności od grupy wiekowej), a zadania dla dzieciaków tam zawarte były banalne, dopóty nie trzeba było czegoś wydukać do mikrofonu - choćbyś mówił do tego dziadostwa kilka godzin tak jak lektor, to i tak ci nie zaliczało ;3

Chcesz czystego i normalnego angielskiego - oglądaj w oryginale Allo Allo, Top Geary, Pan Dzwonił Milordzie i inne produkcje BBC. Z gier - w oryginalnej wersji językowej od Planet Moon (choćby Armed and Dangerous), cośik od Adventure Soft, serię Legacy of Kain (ale to wyższy poziom, bo z tego co pamiętam nie ma tam napisów przy cutscenkach), Morrowinda, Fable, pierwsze Fallouty, Deus Ex jedynka. Na pewno nie ucz się z gier made in Japan - te "tłómaczeńa" z angielskim mają niewiele wspólnego. Muzyka - do wyboru, do koloru. Książki - weź se Szekspira. Strony - tych jest na pęczki.

Chcesz nauczyć się mówić z akcentem - w stu procentach się niestety nie da, gdyż krtań już się przystosowała do innych - im wyższy wiek tym mniejsze szanse. Choćbyś i przez 20 lat używał tylko angielskiego, to niestety Twoja mowa nigdy nie będzie przypominać ćwierkania autochtona.

Jeśli jesteś jeszcze w wieku szkolnym (albo śmigasz na dodatkowe kursy) i masz zajęcia z tegoż języka to nigdy, przenigdy nie staraj się mówić jak nauczyciel/wykładowca - w większości przypadków jest to bardziej russian-english taki na wzór C&C Red Alertów niźli faktyczny oridżinal. Podręczniki czy inne bzdety - dopóty nie jest to produkt stricte brytolski to nawet nie przykładaj do niego uwagi. Odnośnie profesjonalnych nagrań odtwarzanych na tego typu zajęciach - jeśli nie rozumiesz co dwójka zaspanych szkotów na kacu mówi do siebie na dworcu kolejowym podczas, gdy obok nich przewalają się kibice Arsenalu i drą ryje - nie przejmuj się - nie jesteś nietoperzem, aby zrozumieć bełkot.

Gramatyka? Nie wkuwaj tego na blachę - aby zrozumieć panujące tam reguły musisz po prostu zacząć czytać po angielsku - te zależności są proste, wierz mi.

Trzymaj się wskazówek tego pana i będzie git - no prawie, gdyż nie jest to angielski, lecz amerykański.

Dzięki za takie wskazówki! :) Niestety już do szkoły nie chodzę, a w liceum nauczyciele od anglika, bo miałem ich dwóch niestety średnio nauczali... Mimo, że miałem 5 i wygranych kilka konkursów, które co prawda nic nie znaczą :D
Aha, a co do filmów... Lepiej oglądać po angielsku z napisami po angielsku, czy po angielsku bez napisów i się wsłuchiwać?
Awatar użytkownika
Łowca

16 lut 2020, o 17:20

haskii pisze:
16 lut 2020, o 17:07
Dzięki za takie wskazówki! :) Niestety już do szkoły nie chodzę, a w liceum nauczyciele od anglika, bo miałem ich dwóch niestety średnio nauczali... Mimo, że miałem 5 i wygranych kilka konkursów, które co prawda nic nie znaczą :D
Aha, a co do filmów... Lepiej oglądać po angielsku z napisami po angielsku, czy po angielsku bez napisów i się wsłuchiwać?
Zależy od tego, czy jesteś bardziej słuchowcem, czy wzrokowcem. Osobiście polecam z napisami - czasem nie wszystko da się wyraźnie usłyszeć albo zrozumieć (zwłaszcza słowa brzmiące łudząco podobnie). Poza tym tak jest dużo wygodniej - nie ma potrzeby męczyć przy odtwarzaniu danego kawałka, by zrozumieć co autor chciał powiedzieć ;3
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 41 razy
Podziękowania: 17 razy
Kontakt:

16 lut 2020, o 17:47

1. graj po angielsku, najlepiej w stare gry. Naprawdę dużo nauczyłem się przez Police Quest wertując słownik
2. oglądaj po angielsku, jeśli masz kiepski słuch to z angielskimi napisami
3. czytaj po angielsku
ad. 2-3 - staraj się rozumieć sens, nie szukaj w słowniku każdego słowa (tu sprawę ułatwia kindle, gdzie słownik masz wbudowany)
Do nauki słówek polecam system: lista iluś słówek (30-40) z tematu, do każdego wypisujemy ze 3 synonimy, antonim, definicję. No i najlepiej napisać to ręcznie, najdłużej zostanie w głowie. Z takiej listy de facto uczysz się nie 30 tylko 150 słów. Masz to wyuczone tematycznie, łatwiej się piszę jakiś tekst.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 11 razy

16 lut 2020, o 18:06

DatAss pisze:
Chcesz czystego i normalnego angielskiego - oglądaj w oryginale Allo Allo [...]
Książki - weź se Szekspira.
Nie "Allo, Allo". Tam angielskiego brytyjskiego jest niewiele - 2 lotników + Michelle z ruchu oporu. Reszta to jest ang. z udawanym akcentem francuskim.

A Szekspir to tak, cacy, ale 500 lat temu. Fatalny pomysł, bo znaczna ilość słów jest tam w innym znaczeniu niż obecnie.

haskii: www.vocabulary.com i wygoogluj sobie stronę english for everyone. Masa materiałów, ale eng. only.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Kontakt:

16 lut 2020, o 19:04

Szekspir po polsku ciężko czytać bez przygotowania, po angielsku jeszcze trudniej. Sugerowałbym jakąś klasykę współczesną raczej: Wielki Gatsby czy Buszujący w zbożu. Ja od paru lat męczę Martina i jest ciężko, ale też brakuje mi samozaparcia :-D
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

16 lut 2020, o 19:29

JasonTodd pisze:
DatAss pisze:
Chcesz czystego i normalnego angielskiego - oglądaj w oryginale Allo Allo [...]
Książki - weź se Szekspira.
Nie "Allo, Allo". Tam angielskiego brytyjskiego jest niewiele - 2 lotników + Michelle z ruchu oporu. Reszta to jest ang. z udawanym akcentem francuskim.

A Szekspir to tak, cacy, ale 500 lat temu. Fatalny pomysł, bo znaczna ilość słów jest tam w innym znaczeniu niż obecnie.

haskii: www.vocabulary.com i wygoogluj sobie stronę english for everyone. Masa materiałów, ale eng. only.
Fajna ta strona, dzięki! :)
Awatar użytkownika
Łowca

16 lut 2020, o 21:48

JasonTodd pisze:

Allo Allo to dla poszerzenia słownika języka angielskiego, uzupełnienia wiedzy historycznej oraz spędzenia przyjemnie czasu z bananem na twarzy.

Co do Trzęsigruchy - są wydania uwspółcześnione językowo bądź bardziej staroświeckie z odnośnikami objaśniającymi znaczenie słów wtedy i dziś - jednakże fakt faktem byłby to skok w zbyt głęboką wodę - przynajmniej na chwilę obecną. Toteż nie pozostaje mi w tym wypadku nic innego, jak zaproponować młodzieżową klasykę o magicznych przygodach Heńka Garncarza pióra takiej jednej pani, co do orientacji seksualnej postaci w swoich dziełach ma dużo fantazyjnych pomysłów, którym upust daje na tłiterze. No i jeszcze seria Świata Dysku - wybór jest porządny
Ostatnio zmieniony 17 lut 2020, o 07:13 przez DatAss, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 11 razy

16 lut 2020, o 23:47

Trochę więcej teraz mogę napisać.

Najwięcej racji w tym co napisał tu mia keiran. Przede wszystkim gry i filmy/seriale po angielsku, ale koniecznie z włączonymi angielskimi napisami. Absolutnie nie z polskimi napisami, bo tylko polski wtedy będziesz odbierał. I bez napisów też bez sensu się katować na początku, bo ani się nie nauczysz, ani nie zrozumiesz. Co do gier - koniecznie coś fabularnego, nie żadnego gry online, tym bardziej nie gry, gdzie niby będziesz gadał z ludźmi po ang., bo zazwyczaj to jest żaden angielski (chyba że faktycznie będziesz z nimi gadał, nie pisał, ale małe masz szanse trafić na kogoś anglojęzycznego oryginalnie). Zagraj w coś, co już grałeś i znasz, ale zagraj całkiem po ang (Wiedźmin byłby genialny, stare KOTORy też; GTA V ujdzie lub cokolwiek, gdzie fabuła będzie rozbudowana). Filmy i seriale też oglądnij jeszcze raz te, które znasz, ale po ang. I wyrób sobie odruch zawsze oglądania po ang., nawet rzeczy nowych. Zawsze. I zawsze napisy angielskie.

Książek i tak teraz nikt nie czyta, jak się jednak weźmiesz, to możesz przeczytać przystępną klasykę - Władca Pierścieni i Hobbit. Jak mi wpadnie więcej tytułów, to dopiszę. I też czytaj co lubisz, tylko po ang. Albo krótkie historie/opowiadania sobie poczytaj. Stephen King tu będzie świetny (albo creepypasty z neta). I nie martw się gatunkiem danej pozycji ani seksualnością postaci, bo w ramach edukacji to się nawet Zmierzch dobrze będzie czytać po angielsku, a człowiek się będzie rozwijał.

No i jeszcze muzyka - jak słuchasz czegoś po ang. (z tekstem) to ogarnij, o czym śpiewają. Każda piosenka na YT ma swoje lyrics video.

Tylko rób coś i otocz się angielskim.
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

17 lut 2020, o 07:04

JasonTodd pisze:

Najwięcej racji w tym co napisał tu mia keiran. Przede wszystkim gry i filmy/seriale po angielsku, ale koniecznie z włączonymi angielskimi napisami. Absolutnie nie z polskimi napisami, bo tylko polski wtedy będziesz odbierał. I bez napisów też bez sensu się katować na początku, bo ani się nie nauczysz, ani nie zrozumiesz. Co do gier - koniecznie coś fabularnego, nie żadnego gry online, tym bardziej nie gry, gdzie niby będziesz gadał z ludźmi po ang., bo zazwyczaj to jest żaden angielski (chyba że faktycznie będziesz z nimi gadał, nie pisał, ale małe masz szanse trafić na kogoś anglojęzycznego oryginalnie). Zagraj w coś, co już grałeś i znasz, ale zagraj całkiem po ang (Wiedźmin byłby genialny, stare KOTORy też; GTA V ujdzie lub cokolwiek, gdzie fabuła będzie rozbudowana). Filmy i seriale też oglądnij jeszcze raz te, które znasz, ale po ang. I wyrób sobie odruch zawsze oglądania po ang., nawet rzeczy nowych. Zawsze. I zawsze napisy angielskie.

Książek i tak teraz nikt nie czyta, jak się jednak weźmiesz, to możesz przeczytać przystępną klasykę - Władca Pierścieni i Hobbit. Jak mi wpadnie więcej tytułów, to dopiszę. I też czytaj co lubisz, tylko po ang. Albo krótkie historie/opowiadania sobie poczytaj. Stephen King tu będzie świetny (albo creepypasty z neta). I nie martw się gatunkiem danej pozycji ani seksualnością postaci, bo w ramach edukacji to się nawet Zmierzch dobrze będzie czytać po angielsku, a człowiek się będzie rozwijał.

No i jeszcze muzyka - jak słuchasz czegoś po ang. (z tekstem) to ogarnij, o czym śpiewają. Każda piosenka na YT ma swoje lyrics video.

Ok! Właśnie pobrałem Kingdom Come z epica, także ta gierka pójdzie jako pierwsza taka "duża" po ang :)
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Kontakt:

18 lut 2020, o 17:48

JasonTodd pisze:

dobrze gada, lejcie mu wódki!
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 2 razy

24 lut 2020, o 15:19

Filmy oglądaj tylko z napisami! Bez żadnych lektorów, może to głupie ale podświadomie się uczymy :)
Warto dużo słuchać wiadomości, piosenek itp
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękowania: 2 razy
Kontakt:

25 lut 2020, o 17:00

Od siebie polecam poniższą stronę:
www.ted.com
Spora ilość "filmików" z różnych kategorii w języku angielskim + napisy w ichniejszym.
Awatar użytkownika
Moderator
Podziękował: 32 razy
Podziękowania: 16 razy
Kontakt:

25 lut 2020, o 18:50

Ja masę czasu spędzam na Reddit. Może i nie nauczę się tam języka takiego, jak powinienem, ale od kiedy zacząłem czytać te posty wszystkie i się udzielać, zauważyłem znaczny wzrost moich językowych umiejętności. Wzrosła też pewność siebie, gdy się wypowiadam :)
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 3 razy
Kontakt:

25 lut 2020, o 18:55

Mi bardzo pomogły gry online, a później oglądanie seriali po angielsku z polskimi napisami, później z angielskimi napisami i w końcu bez napisów.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Kontakt:

25 lut 2020, o 19:07

Wszystkie easy winy typu gry, filmy, muzyka już są podane, więc dorzucę coś niezbyt oczywistego - praca. Najlepiej z anglojęzycznym klientem, UK/US. Holenderski angielski potrafi wpędzić w depresję.
Dodatkowym motywatorem jest to, że po prostu trzeba zrozumieć Irlandczyka czy Szkota, bo inaczej biznes idzie słabo. Fajnie potem zarzucić na spotkaniu "flegmatycznym angielskim", na pewno lepsze wrażenie można zrobić.
ODPOWIEDZ