Gry paragrafowe

Awatar użytkownika
Łowca
Podziękowania: 4 razy

15 maja 2020, o 23:33

Nie wiem, czy słyszeliście o czymś takim, jak "gry paragrafowe". Otóż są to interaktywne opowiadania, które - jak sama nazwa wskazuje - są podzielone na "paragrafy". Nie czyta się ich od początku do końca, tylko raczej na tej zasadzie:
"Stoisz na rozwidleniu dróg. Jeśli idziesz w prawo, przejdź do paragrafu 12, jeśli w lewo do paragrafu 547".
Przechodzisz do paragrafu 12, czytasz, jest tam opis jak dochodzisz do baru, okazuje się, że jest to podła speluna, zaczepia Cię kilku gości i znowu masz wybór - chcesz się z nimi bić, idź do paragrafu 15, wolisz uciekać, idź do paragrafu 3. I tak dalej.
Swego czasu w Polsce była popularna paragrafówka "Dreszcz" oraz seria "Wehikuł Czasu" - jeśli kojarzycie te tytuły, to właśnie coś takiego.

W każdym razie, wrzucam moje trzy ukończone projekty, do działu "Gry bez prądu", gdyż rzeczone gry można sobie wydrukować i czytać/grać bez komputera.

Pierwsza - "Kręte drogi" - jest niezbyt oryginalna i niezbyt rozbudowana (na zasadzie "pierwsze koty za płoty"). Gracz wciela się w rycerza Zakonu Światłości, któremu przyjdzie się mierzyć z wielce mrocznym zagrożeniem... albo do niego dołączyć.
wersja HMTL: http://www.mediafire.com/?3u57crvdz9cj5y6 http://www.mediafire.com/?3u57crvdz9cj5y6
Aby zacząć, uruchom plik "1start".

Druga - "Wielka Wojna Sukcesyjna - jest odrobinę (ale tylko odrobinę) bardziej oryginalna i rozbudowana. Założenie jest dosyć sztampowe, choć w "interaktywnej fikcji" chyba nie było jeszcze użyte. Miejscem akcji jest niegdyś potężne Imperium (jak wspominałem, sztampa). Ostatni cesarz umarł, nie pozostawiając męskiego potomka, w związku z czym imperialni możnowładcy rozpoczęli krwawy spór o koronę. Do konfliktu mieszają się też inne potężne frakcje, takie jak Imperialny Senat czy Kościół Hierarchistyczny, a także stłamszeni wyznawcy starych, pogańskich bogów pragnący wykorzystać wojenny chaos, by wyjść z podziemia i na nowo wznieść sztandar swojej wiary. Co gorsza, ościenne mocarstwa są gotowe wkroczyć z interwencją, by ugrać coś dla siebie. Alter ego gracza jest dawnym żołnierzem, który po zakończeniu służby osiadł na wsi, aby pędzić żywot spokojnego kmiecia. Ale pewnego dnia wojna domowa wkracza do jego osady i bohater zostaje wplątany w wir wydarzeń.
Z początku gracz kieruje jedynie własną osobą i niewielką grupą towarzyszy broni, ale w miarę rozwoju historii może uzyskać większy wpływ na wydarzenia rozgrywające się w Imperium. Czytelnik będzie dowodził oddziałami i armiami, piął się w hierarchii, zawierał sojusze i zdradzał swoich mocodawców, knuł spiski lub dokonywał bohaterskich czynów. Od jego wyborów będzie zależało to, czy jego frakcja zwycięży w wojnie, czy pomoże zasiąść na tronie komuś innemu, czy też sam zdobędzie władzę nad Imperium, czy doprowadzi państwo do rozkwitu, czy upadku, czy utwierdzi cesarską władzę, czy przekształci kraj w republikę, czy ugnie kolana przed Kościołem, czy poprowadzi wyznawców starych bogów do zemsty - i tak dalej, i tak dalej. Przewidziane są też wątki romantyczne (choć muszę przyznać, że wyszły mi wyjątkowo sztywno i kiczowato), choćby dlatego, że mariaże też są narzędziem polityki.
Gra liczy 813 paragrafów, ale ze względu na bardzo duże rozgałęzienie fabuły, jednorazowe ukończenie gry zamyka się w liczbie 8-13 wyborów, choć w ten sposób czytelnik ujrzy jedynie niewielki fragment wszystkich możliwości. Paragrafy są dosyć długie, większość z nich zajmuje ok. strony A4.

http://www.mediafire.com/file/aeoz3nm70 ... 8.pdf/file

Trzecia - "Sprawy rodzinne". Ten wytwór osadzony jest w tym samym świecie, co "Wielka Wojna Sukcesyjna" , aczkolwiek istnieje kilka istotnych różnic.
- Tematyka - "Sprawy rodzinne" skupiają się na losach pretora (urzędnika wymiaru sprawiedliwości) działającego w Mieście Tronowym, stolicy Imperium. Bohater będzie musiał stawić czoła psychopatycznemu mordercy, odpowiednio postępować ze zwierzchnikami... a także własną rodziną.
- Forma - tym razem poszedłem bardziej w stronę "interaktywnego opowiadania". Oznacza to po pierwsze, że paragrafy są znacznie dłuższe niż w "Wielkiej Wojnie Sukcesyjnej" (co niestety odbiło się na trochę mniejszej ilości paragrafów - jest ich tylko 41). Po drugie - paragrafówka nie jest pisana w drugiej, lecz w trzeciej osobie, a bohaterem nie jest bezimienny awatar gracza, tylko skonkretyzowana postać. Znowuż - jest to rozwiązanie nietypowe i rozumiem, że nie każdemu przypadnie do gustu. Jeden z testerów stwierdził wręcz "Przykro mi to stwierdzić, nie jest to gra paragrafowa" (dlatego też dałem podtytuł "Opowiadanie interaktywne" zamiast "Gra paragrafowa".

PDF: http://www.mediafire.com/file/oriu85bkf ... 2.pdf/file

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi nt powyższych wytworów, chętnie je poznam.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2020, o 13:43 przez Adeptus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 2 razy
Kontakt:

Re: Gry paragrafowe

16 maja 2020, o 09:31

Ja pamiętam takie coś jak "Wojownik Autostrady", chyba z 30 lat temu w to "grałem" :)
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:

16 maja 2020, o 15:42

Całkiem sporo ciekawych wstawek paragrafowych jest w grach Pilllars of Eternity 1 i 2 (zwłaszcza w 2 części) jakby ktoś jeszcze nie wiedział :) .Można się wtedy poczuć jak wówczas gdy grało się w "Dreszcza" wyciągniętego z gazety "Razem" :)
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 6 razy
Kontakt:

16 maja 2020, o 15:54

It's alive. :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 3 razy
Kontakt:

16 maja 2020, o 16:20

Jak lubicie paragrafówki, to jest też na steamie takie cóś:
Joe Dever's Lone Wolf HD Remastered
https://store.steampowered.com/app/2794 ... emastered/
Awatar użytkownika
Moderator
Podziękował: 343 razy
Podziękowania: 66 razy
Kontakt:

16 maja 2020, o 17:04

Dzięki Adeptus za wstawkę, z czasem się zapoznam :)

A co do innych dzieł tego typu to jakoś pół roku temu w tesco trafiłem na Łzy bogini Nuwy, bardziej komiksowa paragrafówka. A obecnie powoli "przechodzę" Przygody Samotnego Wilka Joe Devera.
Awatar użytkownika
Łowca

16 maja 2020, o 23:35

Jak ktoś lubi paragrafówki, to jest też mnóstwo darmowych. Jeśli moje nie są interesujące, to sporo informacji o różnych tytułach można znaleźć na stronie http://www.paragrafowegranie.fora.pl/ . Serio, gry paragrafowe to nie tylko stare klasyki. W zasadzie, to ten gatunek obecnie przeżywa coś na kształt renesansu.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 1 raz
Kontakt:

17 maja 2020, o 01:36

Z chęcią przejrzę :)
Ostatnie dwa linki nie działają. :(
Awatar użytkownika
Łowca

17 maja 2020, o 11:19

Dzięki za informację, poprawiłem.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 120 razy
Podziękowania: 41 razy
Kontakt:

17 maja 2020, o 12:30

A odnosząc się do wspominek, a ktoś pamięta może serię Wehikuł czasu? Dzięki nim zainteresowałem się w ogóle tego typu grami :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Predator
Podziękował: 17 razy
Podziękowania: 19 razy
Kontakt:

17 maja 2020, o 13:57

BrunoTheLizard pisze:
16 maja 2020, o 16:20
Joe Dever's Lone Wolf HD Remastered
https://store.steampowered.com/app/2794 ... emastered/
Czyli rozumiem to już jest coś na zasadzie, że kupuję książkę, ale z ilustracjami i w trakcie czytania wybieram sobie ścieżki, a w międzyczasie może dojść do okazjonalnych walk z potworami, więc i po drodze przy czytaniu mogę zdobyć różne atrybuty?
A jak wygląda start postaci? Tam się wybiera coś z gotowych, czy wybiera się jak w klasycznych RPG-ach?
Calandriia pisze:
16 maja 2020, o 15:42
Całkiem sporo ciekawych wstawek paragrafowych jest w grach Pilllars of Eternity 1 i 2 (zwłaszcza w 2 części) jakby ktoś jeszcze nie wiedział :) .Można się wtedy poczuć jak wówczas gdy grało się w "Dreszcza" wyciągniętego z gazety "Razem" :)
To prawda z pillarsami, ale to jednak RPG z krwi i kości z aktywną pauzą, bo gra się w nie od początku do końca i jednak widzimy efekty naszych decyzji zaraz po ich użyciu, a z tego co widzę w klasycznych grach paragrafowych, to mamy ilustracje, więc w większości działa nasza wyobraźnia. Ale mechanika paragrafowa sama w sobie jak najbardziej już istnieje w pillarsach.

W ogóle ciekawy temat gier paragrafowych. Niby człowiekowi coś się mogło ubić o uszy, a jednak dopiero teraz poznaje co to dokładnie jest :D
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

17 maja 2020, o 15:01

Z przykładów steamowych, znacie może jeszcze jakieś gry paragrafowe? To w sumie ciekawy temat.
Oczywiście poza Visual Novel :p.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 6 razy
Kontakt:

17 maja 2020, o 15:19

Seria Sorcery, która wiele razy była za darmo na Androidzie, jest właśnie taką lightową paragrafówką. Przez medium (gry komputerowe) wszystko zbliża się do visual novel. Tak naprawdę pełnię obcowania z grą paragrafową można mieć trzymając książkę i jeżdżąc paluchem po paragrafach bądź grę komputerową napisaną z minimalną ilością grafiki.

https://store.steampowered.com/app/4110 ... s_1_and_2/

Bardzo tanio można dostać książkowy Dziennik 29.

https://www.empik.com/dziennik-29-inter ... ,ksiazka-p

Na necie jest nawet silnik do pisania paragrafówek. To samo można osiagnąć np. w GMSie2.

Obrazek
Awatar użytkownika
Łowca

17 maja 2020, o 17:21

"Z przykładów steamowych, znacie może jeszcze jakieś gry paragrafowe? To w sumie ciekawy temat"
Ech, rozumiem, że tytuły darmowe nie są interesujące.
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

17 maja 2020, o 18:15

Adeptus pisze:
17 maja 2020, o 17:21
"Z przykładów steamowych, znacie może jeszcze jakieś gry paragrafowe? To w sumie ciekawy temat"
Ech, rozumiem, że tytuły darmowe nie są interesujące.
Zależy czy są odpowiednio rozbudowane, bo widzę, po recenzjach, że seria Sorcery faktycznie jest w porządku.
Można się ewentualnie zainteresować jakąś grą na smartfony android, o ile będzie darmowa.
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 2 razy
Kontakt:

17 maja 2020, o 19:35

Adeptus pisze:
16 maja 2020, o 23:35
(...)Jeśli moje nie są interesujące (...)
Nie martw się, sprawdzimy, po prostu korzystamy z okazji, żeby o takich grach pogadać :)
DJSurprise pisze:
17 maja 2020, o 13:57
Czyli rozumiem to już jest coś na zasadzie, że kupuję książkę, ale z ilustracjami i w trakcie czytania wybieram sobie ścieżki, a w międzyczasie może dojść do okazjonalnych walk z potworami, więc i po drodze przy czytaniu mogę zdobyć różne atrybuty?
A jak wygląda start postaci? Tam się wybiera coś z gotowych, czy wybiera się jak w klasycznych RPG-ach?
Tak, kupujesz książkę i w trakcie czytania wybierasz ścieżki, a postać masz jak w rpgach - czasem dowolna, a czasem narzucona.
Ten Lone Wolf o którym wspomniałem to gra, która polega na czytaniu książki i wybieraniu wariantów; ma jeszcze dodatkowo kilka mini-gierek - walki, otwieranie zamków, puzzle itp. Przeszedłem całe, grało się bardzo fajnie.
Awatar użytkownika
Łowca

28 maja 2020, o 12:41

Ze swojej strony polecam: http://masz-wybor.com.pl/gry-ksiazkowe/
Zbiór ponad 30 darmowych gier paragrafowych do pobrania, format PDF, EPUB, MOBI, od krótkich tekstów po długie na 200-300 stron z setkami paragrafów.
Awatar użytkownika
Łowca

17 cze 2020, o 14:10

Kolejne dwie moje gry paragrafowe. Tym razem użyłem trochę kodowania w programie Twine, dzięki są nieco bardziej rozbudowane mechanicznie (dzięki czemu można zapisać grę w trakcie, a program zapamiętuje wcześniejsze decyzje fabularne gracze, co znajduje odbicie w późniejszych scenach).

Pierwsza "Powrót Imperatora" to klasyczne fantasy z elfami, krasnoludami i walką światła i ciemności http://www.mediafire.com/file/4ogt8uwvh ... .html/file dziękuję za pomoc w testowaniu Henrykowi Turowi i Erpegionowi.

Druga - "Garść przygód" -
http://www.mediafire.com/file/yoqh871wr ... .html/file

jest krótsza, a i skala wydarzeń jest nieco mniejsza.

Bardzo proszę osoby, które zagrają, o wyrażenie swojej opinii.
ODPOWIEDZ