Reputacja - za co warto ją przyznawać?

Awatar użytkownika
Członek zespołu
Posty: 1196
Rejestracja: 17 gru 2012, o 07:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Neverwhere
Podziękował: 38 razy
Podziękowania: 24 razy
Kontakt:

29 kwie 2014, o 14:15

Tekst zacznie się może trochę pompatycznie, ale mam nadzieję, ze mi to wybaczycie. Otóż, jesteście grupą Zasłużonych i uważam, że już sama przynależność do takiego grona powinna o czymś świadczyć. Dlatego też pierwszą zasadą jaką powinniście się kierować przy przyznawaniu reputacji jest zdrowy rozsądek oraz to, czy autor danego posta tą konkretną wypowiedzią zasłużył sobie aby dołączyć do Waszego grona.

Nie powinno się przyznawać reputacji tylko dlatego, że zgadzacie się z opinią piszącego - nie traktujmy tej opcji jak facebookowych "lajkow". Stąd też konieczność odpowiedniego skomentowania każdego przyznanego punktu.

Chciałbym również uniknąć rozdawania reputacji za giveawaye, a przynajmniej za giveawaye rozdawane dla grupy ogólnej. Za te giby rozdający zdobywają już hojnaki i nie uważam, żeby potrzeba ich było oprócz tego jeszcze dodatkowo nagradzać. Co innego natomiast tyczy się gier rozdawanych dla grupy zasłużonych - osoby rozdające nie mają w tym rozdawnictwie żadnego "interesu" więc +1 pkt reputacji można potraktować w tym przypadku jako podziękowanie. Nie chciałbym jednak, żeby ilość repa za każą rozdaną grę przekroczyła 1 pkt, a więc jeśli widzicie, że dana osoba została już nagrodzona za danego giba - nie przyznawajcie jej kolejnych punktów (przynajmniej nie za tego konkretnego posta).

Choć nagradzanie repem za informacje o promocji to głównie działka redaktorów, ale Wy również, jeśli o promocji dowiedzieliście się z forum a nie ze strony głównej jak najbardziej możecie przyznać reputację. W tym wypadku nie chciałbym wypowiadać się o jakichkolwiek limitach, więc odsyłam tylko do zdrowego rozsądku - przemyślcie, czy jeśli za dany wpis ktoś otrzymał już 3 punkty, to czy naprawdę zasługuje na czwarty?

Pamiętajcie - powyższy tekst to nie regulamin, za którego nieprzestrzeganie będzie Was ścigała moderacja. Są to tylko wskazówki i nikt nie będzie za Was decydował, czy powinniście czy nie przyznawać punktów reputacji. Jednakże przyznane przez Was punkty mogą zostać cofnięte decyzją ekipy forum, jeśli uznamy to za stosowne.

Jeśli macie jakieś sugestie co do powyższych wskazówek - piszcie, temat pozostawiam otwarty.
Awatar użytkownika
Hitman
Posty: 1203
Rejestracja: 16 gru 2012, o 16:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sos
Podziękowania: 17 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

29 kwie 2014, o 15:06

Mi tam zwisa czy dostane +1 repa czy w ogóle. Ilu poza mną takich jest, nie wiem, ale pewne jest, że znajdzie się grupka by mieć jak najwięcej. Jak już rozdawać to max +1 rep za daną czynność - info o promocji. Czy dawać za giveaway? Za same linki i możliwość wygranej raczej nie. Od tego są komenty z podziękowaniami na SG. Wystarczające by rep był od osoby wygrywającej. Inaczej do końca roku niektórzy będą mieć wartość remike na plusie ;) A nie lepiej by było oddzielić gifty na public i zasłużonych w tym wypadku? Bo będzie wyglądać jakby zasłużeni byli klubem wzajemnej adoracji jak sami sobie rozdają repy, a innym nie dadzą. Trza by inaczej dać oficjalnie do zrozumienia, że public daje tylko chojniaki, a zasłuzeni mogą dostanać repa. Taki kolejny etap zasługi. Ale też może to doprowadzić, że więcej giftów będzie w zasłużonych, a zasłużeni mniej dadzą na public. Nie żebym miał narzekać... ;) Większość zasłużonych pewnie kupuje dla siebie bundle i komu rozda madwyżkę? ;) Szczególnie wedle powyższych założeń jak ma możliwość dostać repa. Choć to byłby jakiś sposób do uzupełniania biblioteki Steama bez kupienia bundla... mając z niego 5 z 6 pozycji. Różnie to może być.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Posty: 1317
Rejestracja: 27 kwie 2013, o 10:10
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy
Podziękowania: 16 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

29 kwie 2014, o 15:10

Osobiście podziękuję z rozdawania repki w ogóle.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Posty: 292
Rejestracja: 6 kwie 2013, o 13:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Podziękowania: 4 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

29 kwie 2014, o 15:14

W pełni się zgadzam z Tomem.
Dodałbym tylko to, że 1 pkt reputacji na dany post jest wystarczający, a dodawanie kolejnych to już przesada, bo to tak, jakby dostać kilka ocen, od różnych nauczycieli, za tę samą klasówkę ;)
Awatar użytkownika
Członek zespołu
Posty: 1196
Rejestracja: 17 gru 2012, o 07:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Neverwhere
Podziękował: 38 razy
Podziękowania: 24 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

29 kwie 2014, o 21:23

Bo będzie wyglądać jakby zasłużeni byli klubem wzajemnej adoracji jak sami sobie rozdają repy, a innym nie dadzą.
po wyklarowaniu się "poradnika" zamierzam go udostępnić również forumowiczom z poza grupy - będą wiedzieli za co mogą spodziewać się reputacji.
Dodałbym tylko to, że 1 pkt reputacji na dany post jest wystarczający,
Z drugiej strony post postowi nierówny - dla mnie osobiście informacja o, powiedzmy, darmowym borderlands 2 dostepnym na stronie z Kambodży, o której nikt wcześniej w Polsce nie słyszał jest więcej "warta" niż np info o tym, co od 10 minut dostępne jest w najnowszym HiBie. (tak, mam świadomość, że to skrajne przypadki). Tak więc czekam na więcej opinii w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Posty: 292
Rejestracja: 6 kwie 2013, o 13:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Podziękowania: 4 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

30 kwie 2014, o 15:38

A jaką mamy skalę określającą fajność informacji? Klaski? ;)
Jeśli chcemy być sprawiedliwi, to powinniśmy się trzymać takich zasad, jakie jest łatwo określić, a przy tym nie będą one nikogo dyskryminowały, bo z przydatnością jest tak samo jak z gustem - dla jednych na +, a dla innych na -.

Możemy pójść na kompromis - 1 pkt. repki od Zasłużonych, a jeśli Zarząd uzna daną informację za przełomową, daje dodatkowy punkt. Wówczas mamy klarowny obraz i dwie możliwe tylko sytuacje - +1 lub +2 i wszyscy będą znać wagę danej informacji.
Jeśli damy możliwość wystawiania większej ilości reputacji za post, to możemy doprowadzić do sytuacji, w których użytkownicy będą patrzeć jedynie na to, ile jej otrzymali. Jeden dostanie mniej inny więcej, a stąd już prosta droga do konfliktu, bo niby dlaczego tak?
Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, w których FB jest naszym przyjacielem, a sens życia nadaje ilość lajków pod zdjęciem...

Nie dajmy się zwariować. Od ilości reputacji nie zależy niczyj egzamin lub przyszłość. Ma nam ułatwiać życie, a nie je komplikować, i uwierzcie mi - nikt się nie potnie jeśli będzie dostawał +1 za post, a nie +100, aby potem móc się chwalić na SB, jaki to on nie jest SuperPr0UberŁowca :)
Awatar użytkownika
Predator
Posty: 693
Rejestracja: 5 cze 2013, o 00:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Podziękowania: 6 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

30 kwie 2014, o 19:10

Czy w ogóle poza Pchlim były takie posty, które dostały więcej niż, powiedzmy, +4? Ja sam sobie nie przypominam, a nawet jeśli były to naprawdę pojedyncze. Generalnie, co jest pozytywne, widać, że dla Zasłużonych punkty repa nie są odpowiednikiem fejsowych lajków, także nie obstawałbym tu nad tym, że będzie jakaś tragedia jak post będzie mógł dostać więcej niż jeden.
Sam, jak jeszcze można było dawać i +, i - byłem zdziwiony, że ludziska nie rzuciły się na to wszystko jak pies na kiełbasę :E Na razie wydaje mi się, że (poza oczywiście pojedynczymi przypadkami) repo rozdawane jest dość rozsądnie, a im dalej w las tym mniejsze nim zainteresowanie ;-)
Awatar użytkownika
Łowca
Posty: 63
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękowania: 2 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

30 kwie 2014, o 20:37

wg mnie 1 +/- jest zupełnie ok. Jasne, że są różne wartości informacji i różne wartości danego postu. Ale może admin/moderator mógłby dodać więcej, a reszta użytkowników tylko 1.
Awatar użytkownika
Hitman
Posty: 973
Rejestracja: 3 gru 2012, o 15:04
Podziękował: 36 razy
Podziękowania: 49 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

30 kwie 2014, o 23:30

Emkas pisze: Czy w ogóle poza Pchlim były takie posty, które dostały więcej niż, powiedzmy, +4?
Spotkałem się na razie tylko z jednym postem ocenionym na +4 w temacie o playfire, gdzie jedna osoba pomagała z aczikami w co-opie w Portalu 2.
Awatar użytkownika
Moderator
Posty: 958
Rejestracja: 1 wrz 2013, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 357 razy
Podziękowania: 77 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

1 maja 2014, o 14:55

Tom Stone pisze: Chciałbym również uniknąć rozdawania reputacji za giveawaye, a przynajmniej za giveawaye rozdawane dla grupy ogólnej. Za te giby rozdający zdobywają już hojnaki i nie uważam, żeby potrzeba ich było oprócz tego jeszcze dodatkowo nagradzać. Co innego natomiast tyczy się gier rozdawanych dla grupy zasłużonych - osoby rozdające nie mają w tym rozdawnictwie żadnego "interesu" więc +1 pkt reputacji można potraktować w tym przypadku jako podziękowanie. Nie chciałbym jednak, żeby ilość repa za każą rozdaną grę przekroczyła 1 pkt, a więc jeśli widzicie, że dana osoba została już nagrodzona za danego giba - nie przyznawajcie jej kolejnych punktów (przynajmniej nie za tego konkretnego posta).
Jak już pisałem wcześniej ja jestem przeciwny ogólnie repce za gifty. Nie zgodzę się też ze słowami Toma.
1. Sporo Zasłużonych oddaje gry bundlowe w grupie ogólnej
2. Oddając grę nie bundlową w grupie zasłużonych dostaje się contri
Poza tym ja oddałem około 100 gier w grupach łowców, oddałem je bo chciałem sprawić komuś przyjemność i poprawić sobie samopoczucie. Teraz nagradzanie mnie za to wydaje mi się złym rozwiązaniem. Poza tym za każdym razem tworze minimum 5 giftów w jednej serii i czekanie aż 5, czy 10 osób się zbierze i da mi repkę to obłęd, nie wspominając że nie mam chęci spamować 10 postów pod sobą aby za każdy dostać repkę...

Ja osobiście przyznaje repkę za każdy post w temacie "Greenlight lista gier z bundli" który podaje jakaś informację o nowym kodzie (chyba że już ktoś ja przyznał). A poza tym częściej "raportuje" posty z działów w których nie mogę przyznać tej repki niż gdzieś oceniam. Niby przeglądam forum codziennie, ale nie widzę za dużo postów które wedle mojej oceny należy nagrodzić. Niestety nie przychodzi mi na myśl żaden sposób na poprawę obecnego systemu, ale pomyślę jeszcze :)
Awatar użytkownika
Predator
Posty: 372
Rejestracja: 28 wrz 2013, o 11:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Podziękowania: 16 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

1 maja 2014, o 19:17

Furrak pisze: Niby przeglądam forum codziennie, ale nie widzę za dużo postów które wedle mojej oceny należy nagrodzić. Niestety nie przychodzi mi na myśl żaden sposób na poprawę obecnego systemu, ale pomyślę jeszcze :)
Podobnie to widzę niestety, póki co jedyne punkty reputacji jakie rozdałem to za wspólne zakupy lub ogólnie za transakcje na rynku.

Co innego gdybym miał jakiś problem i otrzymał od kogoś pomocną odpowiedź, ale staram się nie oceniać za kogoś innego kto sam za taką pomoc powinien podziękować.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Posty: 296
Rejestracja: 10 sty 2014, o 23:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękowania: 12 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

2 maja 2014, o 10:05

Tom Stone pisze:
Nie powinno się przyznawać reputacji tylko dlatego, że zgadzacie się z opinią piszącego - nie traktujmy tej opcji jak facebookowych "lajkow". Stąd też konieczność odpowiedniego skomentowania każdego przyznanego punktu.
http://lowcygier.pl/forum/viewtopic.php ... 045#p99045 :E
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3653
Rejestracja: 16 kwie 2013, o 22:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielany Wrocławskie
Podziękował: 75 razy
Podziękowania: 145 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

2 maja 2014, o 11:07

Także chyba najlepiej będzie wystawiać kto za co chce te repki..
Awatar użytkownika
Robin Hood
Posty: 227
Rejestracja: 19 lut 2013, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 8 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

2 maja 2014, o 11:57

staszkie pisze:
Tom Stone pisze:
Nie powinno się przyznawać reputacji tylko dlatego, że zgadzacie się z opinią piszącego - nie traktujmy tej opcji jak facebookowych "lajkow". Stąd też konieczność odpowiedniego skomentowania każdego przyznanego punktu.
http://lowcygier.pl/forum/viewtopic.php ... 045#p99045 :E

Administrator ma zawsze racje :trollface:
Awatar użytkownika
Hitman
Posty: 1150
Rejestracja: 6 mar 2013, o 15:59
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 9 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

2 maja 2014, o 13:13

Kilka uwag ode mnie z oficerskiego punktu widzenia.
1. Wymogiem formalnym uznania przyznanego punktu reputacji będzie jego uzasadnienie. Musi być ono napisane w zrozumiały sposób tj. poprawnie językowo i na tyle sensownie sformułowane, by nie budziło wątpliwości, że przyznający reputację uczynił to świadomie. Uzasadnienia w postaci emotek, czy jakichś bełkotliwych równoważników zdań będą skutkować usunięciem powiązanych z nimi punktów reputacji.
2. Reputacji za giveawaye przyznawać nie należy.
W sytuacji, kiedy istnieje wymóg posiadania nieujemnej reputacji, by móc wstąpić do Zasłużonych, a tę mogą przyznawać tylko członkowie ekipy ŁG, każde +rep za giveaway może prowadzić do zafałszowania ogólnego wizerunku kandydata, który do grupy próbuje dostać się ścieżką hojniakową.
Niestety - jak poinformował mnie Tom - nie ma technicznej możliwości wyłączenia systemu reputacji w pojedyńczym temacie.
3. Niewłaściwe korzystanie z przyznawania reputacji będzie musiało być jakoś karane. Nie wiem jeszcze jak, ale zabezpieczenie przed skrajnymi przypadkami jest niezbędne. Z drugiej strony na co dzień nikt pewnie nie będzie specjalnie tej reputacji pilnował, więc wszystko wyjdzie dopiero przy rekrutacji nowego użytkownika do grupy (ewentualnie, jeśli zauważycie i zaraportujecie jakiegoś "szaleńca").

I trochę bardziej ogólnie.
Umiar jest wskazany, ale "centusiowe" rozliczanie każdego wpisu, czy zasłużył na jeden, czy dwa punkty nie ma moim zdaniem sensu. Reputacja jest tylko dodatkiem i praktyka pokaże, czy ten system działa sprawiedliwie. Zwróciłbym tylko uwagę, by pilnować nieprzyznawania reputacji za informacje, które już wcześniej podał ktoś inny. Na forum jest sporo gapciów, nie tylko wśród dzielących się nienajświeższymi informacjami.
Ciekawa sytuacja zajdzie, kiedy ktoś wyskoczy z czymś większym i pojawi się problem, ile maksymalnie wypadałoby przyznać za taki wkład, 5,10,15?
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3653
Rejestracja: 16 kwie 2013, o 22:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielany Wrocławskie
Podziękował: 75 razy
Podziękowania: 145 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

2 maja 2014, o 17:02

Karanie za to, że ktoś nieumiejętnie wydaje plusowe repki - nie, nie i jeszcze raz nie. Za minusowe - owszem, ale dlaczego karać kogoś za to, że ten dał za dużo komuś tam? Oczywiście w głupich dyskusjach plusowanie kogoś "Bo tak" jak wyżej było przytoczone to zły pomysł na rozdawanie repa, ale nie zabraniajmy wystawiać za inne rzeczy. Nie da się napisać w miarę jasnego regulaminu co do tego, bo granica między postem na repkę, a postem nie na repkę jest.. no właśnie, jest jaka jest, dla jednego to jest na TAK, dla drugiego nie. Dla kogoś to może być bardzo pomocne, kiedy kto inny patrząc z daleka nie będzie miał takiego wrażenia. Nie rozdrabniajmy się, niech zostanie tak jak jest na innych forach - wystawiamy za coś użytecznego, pomocnego, fajnego, ale bez przesady w postaci plusowania postów w idiotycznych dyskusjach. Tyle.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Posty: 160
Rejestracja: 21 sty 2013, o 13:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

4 maja 2014, o 12:41

Moim zdaniem przykładem postu, za który może dostać więcej reputacji, jest post Kamii tutaj:
http://lowcygier.pl/forum/viewtopic.php ... &start=260
Oferowała pomoc w wbiciu osiągnięć w Portal 2 w multi. Na każdego kandydata musiała poświęcić każdorazowo 20-40 min. Taka osoba po otrzymaniu pomocy za tamten post dała reputację. Sens przyznawania reputacji wielokrotnie jest prosty - nie pomogła jednorazowo, tylko na każdego "lajka" musiała dodatkowo poświęcać czas.
Za to jeśli ktoś wrzuci link z promocją nie powinien być nagradzany więcej niż jeden raz - raz poświęcił swój czas, to zostanie raz nagrodzony (wyjątkiem może być wspomniany wcześniej w żartach darmowy Borderlands 2 w Kambodży - czyli coś odkrywczego/niespotykanego często, do czego było trudno dojść).
Awatar użytkownika
Hitman
Posty: 1150
Rejestracja: 6 mar 2013, o 15:59
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 9 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

5 maja 2014, o 18:45

Nieco systematyzując, reputację możemy przyznawać za:
a) informacje - o wszelkich promocjach, grach za darmo, nowych kluczach w bundlach itp. - które nie trafiły jeszcze na główną stronę serwisu i nie były opublikowane wcześniej na forum; taka reputacja przyznawana jest nie na podstawie oceny indywidualnej przydatności informacji (tzn. nie każdy kto skorzysta przynaje +rep), tylko za jej ogólną wartość dla społeczności łowców,
b) pomoc - w rozwiązaniu problemów tematycznie związanych jakoś z profilem serwisu, w zdobywaniu osiągnięć - a także wszelakie poradniki; tutaj w zależności od charakteru pomocy reputację przyznają, albo ci (i tylko oni), którzy ją bezpośrednio otrzymali, albo jest ona przyznawana na podst. jej ogólnej przydatności,
c) idee/pomysły/opinie - tutaj szczególnie trzeba pamiętać, że reputacja to nie "lajki" i liczy się wartość wypowiedzi, a nie to, czy mi się ona podoba, dlatego właściwe uzasadnienie jest bardzo ważne,
d) inne - nie przychodzi mi teraz nic do głowy, ale warto zostawić furtkę.

I jeszcze jedno. Przeglądałem trochę profile i w przypadku niektórych osób, które dużo udzielają się na Pchlim Targu ta reputacja, która się liczy ginie u nich w zalewie komentarzy dot. transakcji. Dlatego proponuję, aby każdy komentarz niehandlowy pisany przez Zasłużonego rozpoczynał się jakimś kolorowym (a jakże) wyróżnikiem np: #.

@Lucyfer
To także dobry przykład na to, jak nie należy pisać komentarzy do reputacji :)
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1778
Rejestracja: 2 gru 2012, o 18:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 102 razy
Podziękowania: 24 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

8 cze 2014, o 13:47

http://lowcygier.pl/forum/viewtopic.php ... 61#p109361

To jest przesada. Miało nie być wystawiania ujemnej reputacji na pchlim targu tylko dlatego, że się nie zgadza z cenami, jakie sobie ustalił sprzedający. Jest wyraźnie napisane, że każdy może sobie ustalić ceny jakie tylko zechce, a tematy z ogłoszeniami sprzedaży nie służą do dyskusji o cenach.
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1209
Rejestracja: 10 gru 2012, o 23:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 32 razy
Podziękowania: 21 razy
Kontakt:

Re: Reputacja - za co warto ją przyznawać?

8 cze 2014, o 13:56

Jerry pisze: http://lowcygier.pl/forum/viewtopic.php ... 61#p109361

To jest przesada. Miało nie być wystawiania ujemnej reputacji na pchlim targu tylko dlatego, że się nie zgadza z cenami, jakie sobie ustalił sprzedający. Jest wyraźnie napisane, że każdy może sobie ustalić ceny jakie tylko zechce, a tematy z ogłoszeniami sprzedaży nie służą do dyskusji o cenach.
Dzięki za zwrócenie uwagi, już się tym zająłem.
Zablokowany