Sugestie/porady co do kupna PCta

Moderator: Redaktorzy

Sugestie/porady co do kupna PCta

Postprzez GThoro » 9 lis 2019, o 05:40

Przymierzam się jak słoń do jeża w sumie już z pół roku, ale pora w końcu się zdecydować i zrobić upgrade dla 5cio letniego sprzętu.

Trochę pogrzebałem, poczytałem i złożyłem co następuje:

CPU: Ryzen 7 3700X + Thermalright Macho Rev. B
MOBO: MSI X470 GAMING PLUS MAX
RAM: HyperX Predator DDR4 16 GB 3333MHz CL16
GPU: KFA2 GeForce RTX 2070 Super Ex 8GB GDDR6
PSU: be quiet! Pure Power 11 600W
SSD: Kingston A2000 1TB M.2 PCIe 3.0x4 NVMe
HDD: Toshiba P300 2 TB
Case: be quiet! Pure Base 600 Window Orange (to chyba raczej kwestia gustu? wydaje się mieć co trzeba i wygląda jak dla mnie przyzwoicie)

Tu można podejrzeć bardziej szczegółowo https://www.morele.net/configurator/redirect/577102 (akurat morele mają spoko konfigurator, to się łatwo wybiera podzespoły, nie patrzyłem jeszcze czy i gdzieś jest taniej).

Łącznie z OSem wychodzi ~7k. Budżet w miarę elastyczny. Zastosowanie - praca (ale tu w zasadzie byle procek, trochę ramu, ssd i hdd na archiwa styknie, więc luz) oraz granie, niekoniecznie w hity i nowości, ale miło jak się włączy grę na maksa w FHD i będzie te mityczne 60fps i starczy na kolejne parę lat. Co dla mnie się liczy chyba najbardziej to cisza i niskie temperatury, bo wewnętrznie mnie skręca jak (takie OCD niestety) muszę odejść od kompa na np. 30 minut, a tam GPU grzeje 80st :P.

Pierwszy raz od dwóch dekad będę użytkował procek AMD, w testach wydaje się świetny, mam nadzieję, że w praktyce też. Z SSD poniżej 500GB schodzić nie chcę, obecnie mam 120GB i ciągle muszę walczyć o miejsce, ale w razie czego to jest 200zł które można przełożyć gdzieś indziej. Zastanawiam się też nad podwojeniem RAMu bo obecne 16GB udało mi się parę razy zapchać i przewiduję więcej takich sytuacji. OC i RGB mnie nie interesują :roll: .

Przyznam, że jednak od lat kilku średnio się orientuję co w trawie piszczy, a kwota spora do zainwestowania, dlatego chciałbym sięgnąć opinii bardziej rozeznanych ludzi w temacie.
  • 0

Obrazek
GThoro
Hitman

Reputacja: 7

Re: Sugestie/porady co do kupna PCta

Postprzez Angrenbor » 9 lis 2019, o 10:21

Jeśli RAM jest kompatybilny z Ryzenem, to nie mam zastrzeżeń. Tylko weź w dwóch kościach do Dual Channel :).

Jedynie wolałbym dopłacić do GPU z jakiejś porządnej serii a nie od firmy krzak :P. Nie musi to być od razu Strix, ale taki chociażby Gaming X to sprawdzone rozwiązania. Nawet nie chodzi o OC i osiągi ale kulturę pracy.

Ale to mogę być tylko ja, nieufny do takich wynalazków. Jeśli nie widzisz w tym żadnego ryzyka, bierz to KFA.
  • 0

Ostatnio edytowano 9 lis 2019, o 10:26 przez Angrenbor, łącznie edytowano 1 raz
Angrenbor
Hitman

Medale: 4
500 (1) 1000 (1) 2000 (1)
3000 (1)
Reputacja: 37

Postprzez maker3 » 9 lis 2019, o 10:43

W zależności od daty produkcji, płyty z serii 400 mogą potrzebować aktualizacji BIOSu, żeby działać z 3 generacją Ryzenów. Lepiej dokup aktualizację Biosu w Morele, jak nie masz starszego Ryzena pod ręką.

Ogólnie zestaw ok.

Internet będziesz podpinać kablem, nie potrzebujesz WiFi wbudowanego w płytę główną?
  • 0

maker3
Łowca

Reputacja: 1

Postprzez jurand3 » 9 lis 2019, o 11:41

Nie lepiej zamiast x470 celowac w np. MSI X570-A PRO lub MSI MPG X570 GAMING PLUS ? czy to raczej zbedny wydatek
  • 0

jurand3
Łowca

Reputacja: 3

Postprzez maker3 » 9 lis 2019, o 12:19

X570 były bardzo drogie na starcie, teraz widzę, że trochę potaniały.
Biorąc pod uwagę dokupienie aktualizacji BIOSU dla X470, to różnica cenowa się zaciera, to może X570 lepsze.

Pod względem ficzerów jakiejś specjalnej różnicy chyba nie ma, jeśli ktoś nie potrzebuje PCI-E 4.0.
X570 na 100% obsłuży 4 generację Ryzenów (pewnie ostatnie AM4), a z serią 400 to nie wiadomo do końca.
  • 0

maker3
Łowca

Reputacja: 1

Postprzez GThoro » 9 lis 2019, o 15:35

Angrenbor napisał(a):Jedynie wolałbym dopłacić do GPU z jakiejś porządnej serii a nie od firmy krzak :P. Nie musi to być od razu Strix, ale taki chociażby Gaming X to sprawdzone rozwiązania. Nawet nie chodzi o OC i osiągi ale kulturę pracy.

Ale to mogę być tylko ja, nieufny do takich wynalazków. Jeśli nie widzisz w tym żadnego ryzyka, bierz to KFA.

Ponoć to nie firma krzak, a weterani branży https://www.purepc.pl/karty_graficzne/t ... laxy_wraca

maker3 napisał(a):W zależności od daty produkcji, płyty z serii 400 mogą potrzebować aktualizacji BIOSu, żeby działać z 3 generacją Ryzenów. Lepiej dokup aktualizację Biosu w Morele, jak nie masz starszego Ryzena pod ręką.

Ugh, to by była niezła wtopa. Rozeznam się w temacie.

maker3 napisał(a):Internet będziesz podpinać kablem, nie potrzebujesz WiFi wbudowanego w płytę główną?

Kabel tylko i wyłącznie.
  • 0

Obrazek
GThoro
Hitman

Reputacja: 7

Postprzez bolesna prawda » 9 lis 2019, o 19:05

Jak chcesz SSD, to lepiej idź w mx500 500GB albo od razu 1TB i weź toshibe 3tb (różnica chyba groszowa była między nimi o ile dobrze pamiętam). Chyba że praca to grafika czy edycja wideło, to wtedy ten kingston czy inny nvme się przyda, a tak to marnacja kasy moim zdaniem.
Co do KFA to nawet nie wiem co to i tak jak napisał Angrendor, lepiej iść w jakieś msi, asusa czy innego zotaca.
Co do RAM, to jak zapychasz, to już lepiej szukaj 2x16GB
  • 0

bolesna prawda
Wiedźmin

Reputacja: 44

Postprzez Hardkor » 9 lis 2019, o 19:13

maker3 napisał(a):W zależności od daty produkcji, płyty z serii 400 mogą potrzebować aktualizacji BIOSu, żeby działać z 3 generacją Ryzenów. Lepiej dokup aktualizację Biosu w Morele, jak nie masz starszego Ryzena pod ręką.

Ogólnie zestaw ok.

Internet będziesz podpinać kablem, nie potrzebujesz WiFi wbudowanego w płytę główną?

Tak, ale płyty z serii MAX wszystkie obsługują już ryzeny nowe bez problemu. Osobiście zmieniłbym tylko grafike na ten sam model, ale od kogoś innego.
  • 0

Hardkor
Hitman

Medale: 2
500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 10

Powrót do Problemy ze sprzętem