Traktowanie baterii w telefonie

Moderator: Redaktorzy

Re: Traktowanie baterii w telefonie

Postprzez Wajper » 8 sie 2018, o 12:54

GThoro napisał(a):
Snori71 napisał(a):To znaczy: telefon po jakimś czasie ma 100%, ładowarka przestaje ładować. Za jakiś czas spada o 1-5% - włącza się ładowanie, dobija do 100% i tak dalej całą noc..

Generalnie nie, ponieważ układ zasilający odcina baterię wtedy i telefon jest zasilany z ładowarki, a nie z baterii.

Możesz podać jakieś źródło? Większość stron podaje tak jak mówi Snori.

MerlinPL napisał(a):
Wajper napisał(a):Osobna jest kwestia dobrej ładowarki najlepiej oryginalnej.

W jakim sensie? Ładowarka to proste urządzenie przetwarzające jeden typ/rodzaj prądu w drugi. I nic po za tym.
Znaczenia ma jedynie jak szybko będzie ładować czyli wartość podana w amperach. I akurat oryginalne (firmowe dołączone do telefonu) ładowarki są bardzo słabe rzędu 500-800 mili amperów, natomiast szybko ładują te mające 2 ampery (tylko nie kupujcie tego badziewia za 10 złotych bo to atrapy a nie ładowarki, więc w tym miejscu się z tobą zgodzę jeśli chodzi o markowe znaczy lepsze (ja np. ładuje tel 2 amperową ładowarką Kruger&Matz), ładowarka podobnie jak zasilacz komputerowy musi być ciężka).
Ale nawet 2 amperowa ładowarka może nic nie dać bo telefony posiadają własny układ kontrolujący ładowanie. Możecie to sobie zobaczyć korzystając z jakiejś apki typu ampere (przydaje się do diagnozy uszkodzenia ładowarki).
Fakty są takie że skończyły się czasy ładowania telefonu raz na tydzień. Smartfon czy chcemy czy nie wymaga ładowania codziennie bo pobór energii jest duży a pojemność "baterii" niewielka.

Sam sobie przeczysz to proste urządzenie, ale nie kupujcie za 10 zł. Te tanie może są proste i tylko robią to co piszesz, ale lepsze mają znacznie więcej funkcji. W sumie to Kruger&Matz to taki brandowany China, ja bym swojego telefonu raczej do niej nie podłączył.
  • 0

Wajper
Predator

Reputacja: 8

Postprzez MerlinPL » 8 sie 2018, o 15:42

Wajper napisał(a):Sam sobie przeczysz to proste urządzenie, ale nie kupujcie za 10 zł. Te tanie może są proste i tylko robią to co piszesz, ale lepsze mają znacznie więcej funkcji. W sumie to Kruger&Matz to taki brandowany China, ja bym swojego telefonu raczej do niej nie podłączył.

Nie mój problem że tego nie ogarniasz.
"Brandowany China", a to jest jakaś elektronika która nie jest produkowana w Chinach? Bo nawet japońskie Sony tam ma montownie.
Jakie funkcje? Ładowarka służy do ładowania i niczego więcej. Różnego typu "dodatki" typu zmiana napięcia, więcej portów to właśnie domena największego badziewia która ma cię przekonać do ich zakupu.
Zrób sobie test. Kup ładowarkę za 5-10 zł i TAKĄ SAMĄ (ale brandowaną) za 30-40 zł. Potem je sobie zważ na elektronicznej wadze to się przekonasz jaka jest różnica.
  • 0

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w tym momencie. Nie może on służyć przeciwko niemu ani teraz, ani w żadnym innym momencie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.
MerlinPL
Hitman

Medale: 2
500 (1) 1000 (1)
Reputacja: -26

Postprzez GThoro » 8 sie 2018, o 19:03

Wajper napisał(a):Możesz podać jakieś źródło? Większość stron podaje tak jak mówi Snori.

W sumie ciekawa sprawa, tak na pewno dzieje się z laptopami i tak też działają wszelkie power boardy których używałem, ale teraz czytam, że w telefonach:
  • ze względu na rozmiar to może nie być możliwe
  • większość ładowarek dostarcza relatywnie "mało prądu" co może nie wystarczyć do utrzymania telefonu i ładowania
  • jakaś firma zajmująca się naprawą telefonów twierdzi, że zostawianie telefonu pod ładowarką na noc nie zaszkodzi, ale nie wdawali się w szczegóły
Więc ciężko jednoznacznie stwierdzić. Niestety mój telefon nie ma wymiennej baterii to nie sprawdzę czy będzie dalej działał po podpięciu do ładowarki i wyjęciu baterii :gwizdany:

MerlinPL napisał(a):Ale nawet 2 amperowa ładowarka może nic nie dać bo telefony posiadają własny układ kontrolujący ładowanie.

Tu taki ciekawy ficzer, który odkryłem jakiś czas temu. Miałem kupę ładowarek od telefonów i innych urządzeń, oraz jedną od tabletu Samsunga. Pewnego dnia podłączyłem tablet do pierwszej lepszej ładowarki i... nie ładuje. Nie ładowało z portu USB w komputerze, ani ze zwykłej ładowarki, ani z takiej co daje 2A. Nic. Myślałem już, że tablet czy bateria zgon i mi się nawet smutno zrobiło. W końcu jednak znalazłem oryginalną ładowarkę i zadziałała bez problemu. Po intensywnym badaniu tematu wyszło, że Samsung zwiera linie Rx i Tx w kablu USB w swoich ładowarkach co jest wykrywane przez układ ładujący w tablecie i dopiero wtedy załącza ładowanie. W przeciwnym przypadku ignoruje całkowicie podpięcie ładowarki.
  • 0

Obrazek
GThoro
Hitman

Reputacja: 7

Postprzez PanHagrid » 8 sie 2018, o 19:30

@up
nie spotkałem żadnego smartphone, ktory działałby z ładowarką i bez baterii
  • 0

PanHagrid
Łowca

Reputacja: 0

Postprzez Wajper » 8 sie 2018, o 21:45

@GThoro
No laptopy tak. Merlinowi nie ma co tłumaczyć dla niego liczy się waga, widać, że wczuł się w swój średniowieczny nick :)
  • 0

Wajper
Predator

Reputacja: 8

Postprzez JasonTodd » 15 maja 2019, o 08:40

Czy ladowanie telefonu ladowarka 1A, jesli ten powinien byc ladowany za pomoca ladowarki 2A, niesie za soba jakies negatywne konsekwncje dla telefonu/jego baterii? Poza wydluzonym czasem ladowania, oczywiscie.
  • 0

JasonTodd
Robin Hood

Reputacja: 4

Postprzez bolesna prawda » 15 maja 2019, o 09:53

JasonTodd napisał(a):Czy ladowanie telefonu ladowarka 1A, jesli ten powinien byc ladowany za pomoca ladowarki 2A, niesie za soba jakies negatywne konsekwncje dla telefonu/jego baterii? Poza wydluzonym czasem ladowania, oczywiscie.

Zależy.
Może się okazać, że ładuje "za mało", a ładowarka będzie działała na 100% obrotach - może się wtedy mocno zgrzać, a to już nie jest dobre dla ładowarki, a i dla baterii i telefuna może to zaszkodzić, bo mogą się diabelnie zacząć grzać.
Jak będzie ładowało tylko wolniej, a fona nie będziesz używać w trakcie ładowania i nic się nie będzie grzać, to jak kilka razy tak zrobisz to nic się nie stanie, ale na dłuższą metę może (może - nie musi ;) ) uszkodzić baterię, czyli że na przykład będzie się rozładowywała bardzo szybko albo zrobi się z niej pączek i nie będzie działać wcale.
  • 0

bolesna prawda
Wiedźmin

Reputacja: 44

Postprzez Aloes » 15 maja 2019, o 10:44

Nie ma żadnych przeszkód zarówno ładowarka nie wybuchnie jak i bateria nie napęcznieje. Odczuwalny może być jedynie czas ładowania bo jeśli wcześniej telefon był w stanie wykorzystać te 2A a teraz dostanie 1A to czas będzie dwukrotnie dłuższy, plusem jest to że podczas ładowania bateria będzie się mniej nagrzewać co może pozytywnie wpłynąć na jej czas życia.
  • 0

Aloes
Łowca

Reputacja: 0

Postprzez sergeron » 15 maja 2019, o 13:49

Im mniejszym prądem ładujesz tym lepiej dla baterii, ale dłużej będzie się ładować. Dlatego gdy chcesz, żeby bateria dłużej była w dobrym stanie, to nie używaj tych wszystkich Quick Charge itd.
  • 0

sergeron
VIP

Medale: 6
VIP (1) 500 (1) 1000 (1)
2000 (1) 3000 (1) 4000 (1)
Reputacja: 73

Postprzez JasonTodd » 16 maja 2019, o 11:39

No to mamy 2:1 dla ladowania slabsza ladowarka.

Pytam, poniewaz odruchowo podpinalem slabsza ladowarke do telefonu, ktory ma swoja ladowarke 2A. Zauwazylem tylko dlatego, ze telefon ladowal sie dluzej, ale nie 2 razy dluzej (normalne ladowanie ok 2,5h; na slabszej ladowarce - ponad 3h) i byl inny dzwiek "klik" przy odpinaniu ladowarki. I tak sie zaczalem zastanawiac, czy przypadkiem nie szkodze telefonowi przez to.
  • 0

JasonTodd
Robin Hood

Reputacja: 4

Poprzednia strona

Powrót do Problemy ze sprzętem