Błąd cenowy na Rapido.com

Awatar użytkownika
Zbanowany

19 sie 2019, o 09:18

Pamiętacie jeszcze wczorajszy błąd cenowy na karty podarunkowe od Blizzarda? Łowcy rzuciły się na nie niczym bydło, a mnie, za napisanie, że to po prostu kradzież, zbanowano konto i usunięto wszystkie posty. Żałosne.

Zastanowiliście się jednak, jak ogromne straty spowodowaliście dla sklepu, wykorzystując czyjś błąd i kupując za 50 złotych kartę zasiloną na 250 złotych?

Policzmy. Załóżmy, że z tego błędu skorzystało, naprawdę lekko lekko licząc, tysiąc osób. Część z nich kupiła jedną kartę, część dwie, część po cztery i więcej. Załóżmy więc, znów lekko licząc, że sprzedano 2 tysiące kart. Ile wynosi strata sklepu?

400 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Z PREMEDYTACJĄ, BEZ NAJMNIEJSZYCH SKRUPUŁÓW, Z PEŁNYM ZADOWOLENIEM OKRADLIŚCIE KOGOŚ NA BLISKO PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH!

Polski oddział sklepu już został usunięty:
Obrazek

Pytanie - czy karma naprawdę istnieje? Jeśli prawo nic z tym nie robi, to trzymam kciuki, by chociaż los odpłacił wam za okradnięcie kogoś na pół miliona złotych. A to przecież tylko moje wyliczenia, "news" został pewnie wypuszczony na inne, również zagraniczne portale, przez co straty o wiele większe, przeogromne.

Pytanie - jak można być takim śmieciem, by wykorzystywać cudzy błąd? Jak mogliście się doprowadzić do takiego stanu?
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękował: 10 razy
Podziękowania: 38 razy
Kontakt:

Re: Przez Łowców ZAMKNIĘTO SKLEP!

19 sie 2019, o 09:34

Nazywanie ludzi złodziejami nie mając do tego żadnych podstaw jest karalne.

Owszem, był najwyraźniej błąd na stronie, ale jego wykorzystanie nie wymagało użycia żadnego exploita i ograniczyło się do normalnych czynności, jakie wykonują tam wszyscy użytkownicy. Z punktu widzenia klienta to była po prostu bardzo duża obniżka. Zdarzały się już takie sytuacje w przeszłości w innych sklepach i nikt o to afery nie robi. Błąd był po stronie sklepu i winić klienta, że skorzystał nie można.
Dobry sklep powinien przyjąć to na klatę i honorować zakupy, zdarzały się też sytuacje, że cofano transakcje (promocja Besthesdy bodajże na GamersGate). Nade wszystko sklep powinien być jednak ubezpieczony na taki wypadek.

Nie masz się o co kłócić.
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękowania: 53 razy
Kontakt:

19 sie 2019, o 09:35

Przestań bredzić.
Po pierwsze wyzyskanie cudzego błędu jest przestępstwem więc sklep na upartego może skutecznie poradzić sobie z każdym klientem który zacznie sapać w momencie anulowania zakupu.
Po drugie sprzedawano produkt cyfrowy więc nie ma problemu z anulowaniem wszystkich zamówień. Doładowania mogą zostać unieważnione a produkty już za nie zakupione usunięte nabywcom.
Po trzecie jak w przypadku wszystkich takich "doładowań" nie ważne czy konta BN czy telefonów na kartę przykładowo kwotą np. 50 zł wcale nie mamy do czynienia z 50 zł straty gdyż pomyśl logicznie: nikt doładowań nie sprzedaje charytatywnie. Ty płacisz 50 zł ale z tych 50 zł tylko część kwoty trafia czy to do Blizzarda czy operatora komórkowego, reszta to zysk sklepu.
I po czwarte najważniejsze: ciężko jest wyliczyć faktyczną stratę w momencie sprzedaży produktów cyfrowych które realnie nie mają żadnej wartości (pomijam kwestię nakładu poniesionego na produkcję który zwraca się praktycznie w tydzień po premierze; a jeśli się nie zwraca? a wuj mnie to obchodzi że ktoś wyprodukował crapa, w Konstytucji ktoś zapisał że wydawca ma zawsze zarobić na swoim produkcie?). Przykro mi bardzo ale jakieś tam śmieszne skiny mają tylko umowną wartość. To że ktoś wywala setki złotych na wirtualną walutę nie sprawia że ta wirtualna waluta i przedmioty za nią kupione mają jakąkolwiek wartość.
I po piąte (bonusowo) gdzie masz informacje o bankructwie? Zwykła przerwa techniczna w celu wyjaśnienia wczorajszych błędów cenowych.
Angrenbor pisze: Nazywanie ludzi złodziejami nie mając do tego żadnych podstaw jest karalne.
Owszem, był najwyraźniej błąd na stronie, ale jego wykorzystanie nie wymagało użycia żadnego exploita i ograniczyło się do normalnych czynności, jakie wykonują tam wszyscy użytkownicy. Z punktu widzenia klienta to była po prostu bardzo duża obniżka. Zdarzały się już takie sytuacje w przeszłości w innych sklepach i nikt o to afery nie robi. Błąd był po stronie sklepu i winić klienta, że skorzystał nie można.
Dobry sklep powinien przyjąć to na klatę i honorować zakupy, zdarzały się też sytuacje, że cofano transakcje (promocja Besthesdy bodajże na GamersGate). Nade wszystko sklep powinien być jednak ubezpieczony na taki wypadek.
Nie masz się o co kłócić.
Wiesz że dzwonią ale nie wiesz w którym kościele. Żaden sąd nie da wiary że zakup takiego doładowania o określonej wartości rynkowej wyrażonej w prawdziwych pieniądzach przy takiej różnicy ceny był "obniżką".
To raz, a dwa:
Angrenbor pisze: Nazywanie ludzi złodziejami nie mając do tego żadnych podstaw jest karalne.
Niestety również się mylisz. Musiałby konkretnie wskazać kogo nazywa złodziejem.
Przypomnę Ci sprawę pewnego posła który z mównicy krzyczał: mordercy, zabiliście mojego brata. Wtedy również kilkoro posłów opozycji poczuło się urażonych za nazwanie ich mordercami problem w tym że nie potrafili udowodnić że słowa skierowano konkretnie do nich osobiście.
Pewna posłanka wczoraj poskarżyła się policji bo dostała "groźby karalne". Nie wie jednak o tym że aby kogoś skazać z tego art. KK należy udowodnić realność spełnienia tych gróźb. Wpis w internecie od jakiegoś randoma o treści "zabije się s.uko" nie wyczerpuje znamion przestępstwa.
Równie śmieszne są "polowania na pedofilów" które ładnie wyglądają w mediach ale całkowicie upadają w sądach. Dlaczego? Bo skoro nie było małoletniego a jedynie osoba podszywająca się pod niego to nie było też przestępstwa. Mało tego takiego podszywacza można jeszcze oskarżyć o podżeganie do przestępstwa.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2019, o 09:46 przez MerlinPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 6 razy
Podziękowania: 37 razy
Kontakt:

19 sie 2019, o 09:38

Tak, masz rację. Gry powinniśmy kupować za pełne 100% ceny, a nie jak jest jakaś wyprzedaż letnia czy zimowa kiedy obniżają ceny - bo okradamy te biedne sklepy. Pamiętajcie jeśli w koszyku w biedrze znajdziecie grę w przecenie, wzywajcie kierownika i żądajcie żeby wam potracono pełną cenę przed obniżką. Jakby się stawiali, ze nie mogą bo taka obniżona cena wyskakuje na czytniku, wezwijcie policje.

Czasem są tak świetne okazje, które wydają się być błędem cenowym, a okazuje się że to taka właśnie chwilowa promocja specjalnie stworzona przez sklep dla kilku najszybszych osób. "Reklama dźwignią handlu"
Prawdziwe błędy cenowe się zdarzają, świetnym przykładem jest EMPIK, tyle że oni w takim momencie anulują zamówienia i wycofują się z transakcji.I jakoś nikt wtedy od złodziei się nie wyzywa.
Awatar użytkownika
Zbanowany

19 sie 2019, o 09:39

Bardzo ciekawą moralność prezentujecie. Na tej samej zasadzie moglibyście się komuś włamać do domu, bo zapomniał przekręcić klucz w zamku. Brak słów.

Tak się zresztą składa, że kupienie przedmiotu po podejrzanie niskiej cenie, mając świadomość, że coś jest nie halo (np. że może być z kradzieży) również jest karalne. Nie róbcie z siebie skończonych idiotów, którzy myśleli, że sklep po prostu zrobił promocję i sprzedaje równowartość 250 złotych za pięć dych.
Awatar użytkownika
Predator
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 14 razy
Kontakt:

19 sie 2019, o 09:43

Zdecydowanie nietrafione porównania i nie uwierzysz, ale widziałem już 80% przeceny. Właśnie kupiłem gierkę na steamie z 90%, popełniłem przestępstwo bo cena jest podejrzanie niska?
Awatar użytkownika
Hitman
Kontakt:

19 sie 2019, o 09:52

kamil_999666 pisze: Zdecydowanie nietrafione porównania i nie uwierzysz, ale widziałem już 80% przeceny. Właśnie kupiłem gierkę na steamie z 90%, popełniłem przestępstwo bo cena jest podejrzanie niska?
Standardowo nie ogarniasz tematu nie widząc różnicy pomiędzy wysoką obniżką 10 letniej gry a zakupem doładowania którego wartość jest wyrażona i równoważna prawdziwym pieniądzom.
I o ile w pierwszym przypadku masz świadomość że 10 letnia gra za 5 zł jest ceną realną to zakup czegoś o realnej wartości 250 zł za 50 zł może już być błędem.
Takim jak ty przypomnę co we wszystkich takich przypadkach (samochody, ciągniki rolnicze, łodzie) orzekały sądy: WYZYSKANIE CUDZEGO BŁĘDU.
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:

19 sie 2019, o 09:55

Wybaczcie, ale OP ma rację.

Jak można porównywać obniżkę gry o 90% do takiego procederu? Nikt kart prepaidowych NIE PRZECENIA i chyba nie spotkał się z taka sytuacją? Wyjątkiem bywają usługi PS plus ale to akurat polityka promocyjna i nie odbiega o 500% od wartości...

Sklep może i mógł anulować zamówienia ale podejrzewam że kody wysyłał z automatu. Więc niewiele więcej zrobić nie mógł.
TO NIE BYŁA ŻADNA PROMOCJA i nie piszcie bzdur o jakiejś "dźwigni handlowej" bo nie została ona ani specjalnie oznaczona ani promowana!

Mentalność "zjadłem sąsiadowi worek śliwek, ale chociaż ktoś ma pełny brzuszek"!

Słabe i tyle!
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękował: 10 razy
Podziękowania: 38 razy
Kontakt:

19 sie 2019, o 09:59

kamil_999666 pisze: Zdecydowanie nietrafione porównania i nie uwierzysz, ale widziałem już 80% przeceny. Właśnie kupiłem gierkę na steamie z 90%, popełniłem przestępstwo bo cena jest podejrzanie niska?
Cienias. Raz na Muve kupiłem parę gier ze zniżką 100%. Jak się pochwaliłem tym na forum to aż przedstawiciel chyba TopWare poprosił mnie o wyjaśnienie. Ale to było tyle lat temu a policja nadal nie wyważyła mi drzwi w mieszkaniu.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 44 razy
Kontakt:

19 sie 2019, o 10:05

1.Czy ktoś kupił z pełną świadomością produkt dużo taniej wynikający z błąd sklepu ? Na pewno
2.Czy kupujący jest złodziejem ? Na pewno nie, tzn eksperci od wszystkiego których ostatnim czasem jest tu pełno mogą się wykazać znajomością prawa jakie przestępstwo zostało popełnione skoro mowa o kradzieży
3.Czy sklep powinien we współpracy z Blizzardem anulować zamówienia ? Prawdopodobnie tak
Awatar użytkownika
Predator
Podziękował: 85 razy
Podziękowania: 8 razy
Kontakt:

19 sie 2019, o 10:06

Pomimo, że nie skorzystałem z tego błędu, to sam mam wielu Chińczyków na sumieniu :trollface:
Empik niestety nadal działa pomimo wielu błędów (mój najlepszy to XCOM 2 - Digital Deluxe Edition za 16 zł kilka szt. :E ), tylko, że teraz się schytrzyli i anulujo :trollface:
Awatar użytkownika
Hitman
Kontakt:

19 sie 2019, o 10:18

exoixonar pisze: 2.Czy kupujący jest złodziejem ? Na pewno nie, tzn eksperci od wszystkiego których ostatnim czasem jest tu pełno mogą się wykazać znajomością prawa jakie przestępstwo zostało popełnione skoro mowa o kradzieży
Nie kradzież lecz oszustwo. Artykuł brzmi konkretnie tak:
KK Art. 286 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Pan Janusz kupił na Allegro ciągnik za... 32 złote. Transakcja przebiegła prawidłowo, ale mężczyzna maszyny nie zobaczył do dziś. Sprzedający twierdzi, że pomylił się przy wystawianiu ceny. Sprawa trafiła do sądu, a ten ku zdziwieniu pana Janusza i przedstawicieli portalu Allegro, skazał kupującego za oszustwo.
Pan Janusz usłyszał zarzut usiłowania oszustwa, czyli wyłudzenia ciągnika za pomocą wyzyskiwania czyjegoś błędu.
Sąd skazał go na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat, jak również orzekł 50 dniówek grzywny i obciążył go kosztami postępowania sądowego.
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

19 sie 2019, o 10:28

MerlinPL pisze:
Pan Janusz kupił na Allegro ciągnik za... 32 złote. Transakcja przebiegła prawidłowo, ale mężczyzna maszyny nie zobaczył do dziś. Sprzedający twierdzi, że pomylił się przy wystawianiu ceny. Sprawa trafiła do sądu, a ten ku zdziwieniu pana Janusza i przedstawicieli portalu Allegro, skazał kupującego za oszustwo.
Pan Janusz usłyszał zarzut usiłowania oszustwa, czyli wyłudzenia ciągnika za pomocą wyzyskiwania czyjegoś błędu.
Sąd skazał go na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat, jak również orzekł 50 dniówek grzywny i obciążył go kosztami postępowania sądowego.
ten przykład chyba idealnie pokazuje jak wadliwy jest ten zapis w prawie :P

@op
Wiesz jak duże majątki milionów przechodzą na błędach, głupocie czy zaniedbaniu? Ktoś pomyli się gdzieś o 5 zł, zrobi tak 100 tys. osób i jakaś duża firma ma zysk. Czemu ludzie mają nie zarabiać na błędach innych?
Awatar użytkownika
Robin Hood
Kontakt:

19 sie 2019, o 10:50

MerlinPL pisze:
exoixonar pisze: 2.Czy kupujący jest złodziejem ? Na pewno nie, tzn eksperci od wszystkiego których ostatnim czasem jest tu pełno mogą się wykazać znajomością prawa jakie przestępstwo zostało popełnione skoro mowa o kradzieży
Nie kradzież lecz oszustwo. Artykuł brzmi konkretnie tak:
KK Art. 286 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Nie przekonało mnie to nawet w 1 %, zapis który tutaj podałeś odnosi się do osoby a nie sklepu, tak samo historyjka. Tak więc 1 ekspert poległ, ktoś jeszcze ?
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 2 razy
Kontakt:

19 sie 2019, o 11:02

Nie przekonało mnie to nawet w 1 %, zapis który tutaj podałeś odnosi się do osoby a nie sklepu, tak samo historyjka. Tak więc 1 ekspert poległ, ktoś jeszcze ?
Polskie prawo zna 2 rodzaje osób, osoby fizyczne i osoby prawne, nadto w przepisach występuje kategoria podmiotów niemających osobowości prawnej, przez prawników nazywanych czasami ułomnymi osobami prawnymi ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostka ... ci_prawnej).

Zapis to jest na sąd polubowny albo w testamencie, przytaczany był PRZEPIS.

Zabierając głos w sprawie wypada mieć przynajmniej minimum wiedzy w danej dziedzinie, tak by przynajmniej być w stanie zrozumieć co interlokutor pisze czy mówi.
Mix
Awatar użytkownika
Mix
Predator
Podziękowania: 2 razy
Kontakt:

19 sie 2019, o 11:12

Wstyd, że aż tak duza część społeczeństwa prezentuje wschodnią mentalność. Zamiast siedzieć cicho to jeszcze się chełpią, że wykorzystali błąd bezdusznej korporacji której każdy pracownik zarabia kokosy i wypoczywa ca weekend na tropikalnej wyspie> Kazdy na swojej własnej prywatnej.
Czy było tam napisane gdziekolwiek, ze promocja czy wyprzedaż ? A jednak znajduja się tacy by porównywac to do steama czy biedronki. Żałosne. Sklep jest na tyle duży i jak może sobie pozwolić na taką strate to wasz zysk, jak anuluje to siedziec cicho bo każdy wiedział ocb.
W jakim słowniku pricebug to promocja i sie należy jak kasa beci ?
Pomyśleć, ze tacy janusze mają możliwość prokreacji. Potem idzie taki w klapkach w góry i zaskoczony, ze wieczorem się ciemno zrobiło i furmanka go nie odwiezie. A w domu przeciez mógł zapalic światło.
Po chrześcijańsku życze anulowania, to jest cywilizowane wyście z sytuacji.
MDA
Awatar użytkownika
MDA
Hitman
Podziękował: 29 razy
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:

19 sie 2019, o 11:17

MerlinPL pisze:
Niestety również się mylisz. Musiałby konkretnie wskazać kogo nazywa złodziejem.
Przestań bredzić. Nikt już tutaj nie traktuje cię poważnie. Opowiadasz swoje studenckie bzdury, jakbyś był co najmniej profesorem prawa. Otóż, jest to forum dedykowane pewnej grupie osób, ta grupa nawet jest wskazana w poście (osoby, które zakupiły towar - ja nie kupiłem, żeby nie było).
Teraz usiądź na zadku i zastanów się 5 razy nad przepisem
Art. 212.
Dz.U.2018.0.1600 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Awatar użytkownika
Hitman
Kontakt:

19 sie 2019, o 11:22

PanHagrid pisze: Wiesz jak duże majątki milionów przechodzą na błędach, głupocie czy zaniedbaniu? Ktoś pomyli się gdzieś o 5 zł, zrobi tak 100 tys. osób i jakaś duża firma ma zysk. Czemu ludzie mają nie zarabiać na błędach innych?
Wiesz ilu ludzi dorobiło się na niewolnictwie. Dlaczego ludzie mają nie zarabiać na niewolnikach? Może dlatego że jest to moralnie złe?
Prawo ma chronić obywatela. Rozumiem że nie będziesz wnosił pretensji do lekarza który ci wytnie zdrową nerkę bo "się pomylił".
exoixonar pisze: Nie przekonało mnie to nawet w 1 %, zapis który tutaj podałeś odnosi się do osoby a nie sklepu, tak samo historyjka. Tak więc 1 ekspert poległ, ktoś jeszcze ?
Poległeś to co najwyżej ty ... na kupie gnoju. Zapomniałem żeby z tobą nie wchodzić w dyskusje bo nie jesteś w stanie zrozumieć nawet prostego tekstu.
MDA pisze:
MerlinPL pisze:
Przestań bredzić. Nikt już tutaj nie traktuje cię poważnie. Opowiadasz swoje studenckie bzdury, jakbyś był co najmniej profesorem prawa. Otóż, jest to forum dedykowane pewnej grupie osób, ta grupa nawet jest wskazana w poście (osoby, które zakupiły towar - ja nie kupiłem, żeby nie było).
Teraz usiądź na zadku i zastanów się 5 razy nad przepisem
O kolejny pseudo ekspert również z olbrzymimi problemami z czytaniem ze zrozumieniem.
Art. 212.
Dz.U.2018.0.1600 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Jak napisałem wyżej nawet nie rozumiesz tego co cytujesz.
Pogrubił "grupę osób" nie mając pojęcie co oznacza ten zapis.
Muhhaaaa. Z kim ja w ogóle prowadzę dyskusje.
Powtórzę bo widzę że nie dociera. Czy posłowie według twojej "logiki" to nie jest "grupa osób"?
Ostatnio zmieniony 19 sie 2019, o 11:28 przez MerlinPL, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Kontakt:

19 sie 2019, o 11:23

Mojlir pisze:
Polskie prawo zna 2 rodzaje osób, osoby fizyczne i osoby prawne, nadto w przepisach występuje kategoria podmiotów niemających osobowości prawnej, przez prawników nazywanych czasami ułomnymi osobami prawnymi ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostka ... ci_prawnej).

Zapis to jest na sąd polubowny albo w testamencie, przytaczany był PRZEPIS.

Zabierając głos w sprawie wypada mieć przynajmniej minimum wiedzy w danej dziedzinie, tak by przynajmniej być w stanie zrozumieć co interlokutor pisze czy mówi.
Sorry, ekspert powołujący się na Wikipedię wyjaśniając zapis prawny odpada z automatu.
Awatar użytkownika
Hitman
Kontakt:

19 sie 2019, o 11:31

exoixonar pisze: Sorry, ekspert powołujący się na Wikipedię wyjaśniając zapis prawny odpada z automatu.
Bo nikt nie będzie na kogoś takiego jak ty kto i tak nie ogarnia marnował czasu na szukanie zapisów z Ustawy.
ODPOWIEDZ