CD-Action - temat ogólny

Dyskusja o branży
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 12 razy

28 kwie 2020, o 18:57

Pamiętam, jak redaktor Phnom Pehn czy jak mu tam było bardzo źle ocenił pewną grę, której tytuł wyleciał mi niestety z głowy. Recenzja na dwie strony pastwienia się nad grą, na DVD był nawet gameplay z jego rozgrywki mający uchwycić największe według niego "faile" tej gry... Aż pewnego dnia na forum CDA przyszedł koleś i zaczął zarzucać tej recenzji nierzetelność. I to bardzo konkretnie się rozpisał.
Wyszło z tego szydło takie, że Phnom Pehn nie skończył tutorialu i prawdopodobnie na podstawie samego właśnie tutorialu ocenił słabo całą grę.
Tyle w temacie rzetelności recenzji z CDA.
Awatar użytkownika
Predator
Podziękował: 17 razy
Podziękowania: 19 razy
Kontakt:

Re: CD-Action - temat ogólny

28 kwie 2020, o 20:26

O matko, ile bym dal zeby przejsc znowu Hype - The Time Quest. Ja akurat mialem w premierowym pudelku, przeszedlem za dzieciaka cale kilka razy. Ahh, powspominaloby sie znowu....

Mam wrazenie, ze malo kto zbieral tu click!, a to byla moja pierwsza gazeta o grach, bo byli najtansi, w ostatnich wydaniach mieli tez takie fajne plyty, robione chyba z grafenu, nie jestem pewny, ale dalo sie je zginac do woli i sie nie lamaly, a komputer nie mial problemu z ich odpaleniem. Kilka lat ich zbieralem, bo cdaction za drogi byl. Jak wpadl jako pelniak The Longest Journey. Do tej pory pamietam jak z kolega rozkminialismy zagadke z kamieniami w podwodnym miescie, a o internet jeszcze ciezko bylo...
Okazjonalnie jeszcze wpadaly wlasnie KSG, cybermycha, oj bylo tego troche. Ehh, to byly fajne czasy.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękowania: 40 razy
Kontakt:

28 kwie 2020, o 20:58

DatAss pisze:
28 kwie 2020, o 14:25
A to, ze nie wiedzieli w co grają - sławetna recenzja Czarnego Iwana, czyli HP i Więzień Azkabanu jako miszmasz edycji konsolowej i pecetowej.
Aż z ciekawości sprawdziłem, miałem skany w jakimś numerze. Nie wierzyłem. I na początku myślałem, że coś ci się pomyliło - pierwsza strona w całości mówi o wersji pecetowej. Magia zaczyna się na drugiej, gdzie recenzent nagle w zawartość pecetowej wplata rzeczy z wersji konsolowej - łajnobomby i sterowanie różnymi postaciami w sklepiku, potem jeszcze mówią o lataniu sową i hipogryfem, a nawet o otwartym Hogwarcie, których to elementów w wersji PC po prostu nie było.

Naprawdę brak słów.
aRo
Awatar użytkownika
aRo
Predator
Podziękował: 4 razy
Podziękowania: 29 razy
Kontakt:

28 kwie 2020, o 21:02

DJSurprise pisze:
w ostatnich wydaniach mieli tez takie fajne plyty, robione chyba z grafenu, nie jestem pewny, ale dalo sie je zginac do woli i sie nie lamaly, a komputer nie mial problemu z ich odpaleniem
Tak! Mam gdzieś jedną taką, z Morrowindem bodaj. DVHD to się chyba zwało. Ciekawy wynalazek, a rzadkość.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękowania: 40 razy
Kontakt:

28 kwie 2020, o 21:49

aRo pisze:
28 kwie 2020, o 21:02
DJSurprise pisze:
w ostatnich wydaniach mieli tez takie fajne plyty, robione chyba z grafenu, nie jestem pewny, ale dalo sie je zginac do woli i sie nie lamaly, a komputer nie mial problemu z ich odpaleniem
Tak! Mam gdzieś jedną taką, z Morrowindem bodaj. DVHD to się chyba zwało. Ciekawy wynalazek, a rzadkość.
Też miałem taką, z CyberMychy, z grą "Billy Blade i Świątynia Czasu". Za dzieciaka nie mogłem się nadziwić, że dało radę taką płytę, aż w końcu zgiąłem za bardzo i się odłamała od środka :P Tyle dobrego, że to w sumie crap był.
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękowania: 20 razy
Kontakt:

29 kwie 2020, o 01:07

Nile pisze:
28 kwie 2020, o 15:30
Dziś chciałbym znów zagrać w Simona the Sorcerer 2 z tamtym spolszczeniem, bo było świetne.
Na GOG-u jest.
Potwierdzam, świetna polonizacja.
Bez przesady z tą oceną polonizacji Simona 2 - dubbing zagrany jest tak sobie (np. tam, gdzie w oryginale jest zdziwienie, w polskiej wersji mamy zdanie oznajmujące), pogubiły się w niej żarty z oryginału, a do tego niektóre linijki były z jakiegoś niezrozumiałego powodu dziwnie przetłumaczone, choć tekst oryginału był jasny i prosty, np. już na samym początku, gdy Simon zagaduje wnuczkę Kalypso, w polskiej wersji mówi "Haaaaaaaaj!" (z takim dziwnym przeciągnięciem), choć w oryginale mówi po prostu "cześć" bez udziwniania.

Fun fact - CDA też dało Simona 2 na płytce (wszystkie części) tylko po angielsku.

A jeśli chodzi o temat, to jakoś niedawno pisałem tutaj, że CDA pociągnie do chwili przejścia Smugglera na emeryturę - kiepska ze mnie wróżka :E
Awatar użytkownika
Predator
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 11 razy
Kontakt:

29 kwie 2020, o 12:32

upperi pisze:
29 kwie 2020, o 01:07

Bez przesady z tą oceną polonizacji Simona 2 - dubbing zagrany jest tak sobie (np. tam, gdzie w oryginale jest zdziwienie, w polskiej wersji mamy zdanie oznajmujące), pogubiły się w niej żarty z oryginału, a do tego niektóre linijki były z jakiegoś niezrozumiałego powodu dziwnie przetłumaczone, choć tekst oryginału był jasny i prosty, np. już na samym początku, gdy Simon zagaduje wnuczkę Kalypso, w polskiej wersji mówi "Haaaaaaaaj!" (z takim dziwnym przeciągnięciem), choć w oryginale mówi po prostu "cześć" bez udziwniania.
20 lat temu po angielsku umiałem powiedzieć "hello". W sumie to mnie zachęciłeś, żeby sięgnąć po oryginał. Ale najpierw Septerra Core :D
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękowania: 20 razy
Kontakt:

29 kwie 2020, o 12:59

Simon 2 to jedna z moich ulubionych gier - i nawet ta obiektywnie kiepska polonizacja mi się podoba (a w latach 90. to był opad szczeny po prostu :D ).
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękował: 26 razy
Podziękowania: 29 razy
Kontakt:

29 kwie 2020, o 14:08

DJSurprise pisze:
O matko, ile bym dal zeby przejsc znowu Hype - The Time Quest. Ja akurat mialem w premierowym pudelku, przeszedlem za dzieciaka cale kilka razy. Ahh, powspominaloby sie znowu....

Mam wrazenie, ze malo kto zbieral tu click!, a to byla moja pierwsza gazeta o grach, bo byli najtansi, w ostatnich wydaniach mieli tez takie fajne plyty, robione chyba z grafenu, nie jestem pewny, ale dalo sie je zginac do woli i sie nie lamaly, a komputer nie mial problemu z ich odpaleniem. Kilka lat ich zbieralem, bo cdaction za drogi byl. Jak wpadl jako pelniak The Longest Journey. Do tej pory pamietam jak z kolega rozkminialismy zagadke z kamieniami w podwodnym miescie, a o internet jeszcze ciezko bylo...
Okazjonalnie jeszcze wpadaly wlasnie KSG, cybermycha, oj bylo tego troche. Ehh, to byly fajne czasy.
Clicka też zbierałem, też miał świetne pełniaki - Venom aka Codename Outbrea, Anachronox, obie części Thiefa...
Kiedyś nawet kupowałem płyty z Allegro (z czasów gdy spełniał swoją rolę) i przypadkowo nadziałem się na grę, która stała się moją ulubioną - Arx Fatalis.
Zapowiedź której widziałem w pierwszym numerze Clicka jaki wpadł w moje łapy, dopiero dekadę później mogłem zagrać w nią.

Ten Morrowind to była wersja z dodatkami - Bloodmoon oraz Tribunal.
Do tego w polskiej wersji, która nie jest dostępna cyfrowo na Steamie czy GOGu.
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

29 kwie 2020, o 14:15

A skoro przy CDA jesteśmy, to może ktoś z Was pamięta. Szukam gry, którą CDA dało swego czasu na płycie - PRAWDOPODOBNIE demo. Była umieszczona tam przed wrześniem 2000 (zakładam przedział czasowy 1999-8.2000, bo to numery, które pożyczyłem wtedy od kuzyna, gdy kupiłem swój pierwszy PC).

Był to FPP bardzo podobny do Quake 2 - jakaś obca planeta, kolorystyka jak wszystko wtedy brązowo-pomarańczowa. To raczej było demo. Pamiętam, że całość wyglądała, jak na Marsie, a na tym początku strzelało się do (chyba) mechanicznych pająków. I tyle pamiętam :)
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

29 kwie 2020, o 14:26

Strzelam red faction 1, bo opis pasuje poza pajakami, rozwalalo się ściany.
Awatar użytkownika
Predator
Podziękowania: 22 razy
Kontakt:

29 kwie 2020, o 14:41

A może to było MDK?
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

29 kwie 2020, o 15:00

Nie i nie. Red Faction było przecież później. To naprawdę wyglądało jak jakiś klon Quake 2. Pamiętam jeszcze, że tradycyjnie dla strzelanek tamtych czasów - trzeba było się nachodzić po mapie, żeby gdzieś znaleźć klucz (może kartę magnetyczną), która otworzy coś na drugim końcu mapy.
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 5 razy
Podziękowania: 61 razy

29 kwie 2020, o 15:14

PostScript pisze:
29 kwie 2020, o 15:00
Nie i nie. Red Faction było przecież później. To naprawdę wyglądało jak jakiś klon Quake 2. Pamiętam jeszcze, że tradycyjnie dla strzelanek tamtych czasów - trzeba było się nachodzić po mapie, żeby gdzieś znaleźć klucz (może kartę magnetyczną), która otworzy coś na drugim końcu mapy.
Może Shogo?

Co do tematu odejmowania punktów za brak polonizacji, to ja po części popieram.
Po części, bo o ile jestem w stanie zrozumieć, że małe zagraniczne indie studio może nie być w stanie zrobić kilku wersji językowych, tak jak po co w prostych platformówkach robić PL, tak takich gigantów jak MS powinno się orać od góry do dołu za brak PL, tak samo polskich devów, którzy angielską wersję z babolami potrafią wypuścić, ale polonizacji już niekoniecznie.
Awatar użytkownika
Hitman
Podziękował: 31 razy
Podziękowania: 31 razy
Kontakt:

29 kwie 2020, o 15:26

A może Daikatana?
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

29 kwie 2020, o 16:00

Daikatana absolutnie nie. To ma być gdzieś w kosmosie. Shogo patrzę na filmik na gryonline i w sumie mogłoby być, ale tam są jakieś wieżowce. Trudno mi powiedzieć, może dalsze etapy toczyły się na ziemi. Nie jestem do końca przekonany, ale zagrałbym :)
Awatar użytkownika
Robin Hood
Discord: Mam, potwierdzam ;3
Podziękował: 150 razy
Podziękowania: 35 razy

29 kwie 2020, o 16:03

PostScript pisze:
29 kwie 2020, o 14:15
A skoro przy CDA jesteśmy, to może ktoś z Was pamięta. Szukam gry, którą CDA dało swego czasu na płycie - PRAWDOPODOBNIE demo. Była umieszczona tam przed wrześniem 2000 (zakładam przedział czasowy 1999-8.2000, bo to numery, które pożyczyłem wtedy od kuzyna, gdy kupiłem swój pierwszy PC).

Był to FPP bardzo podobny do Quake 2 - jakaś obca planeta, kolorystyka jak wszystko wtedy brązowo-pomarańczowa. To raczej było demo. Pamiętam, że całość wyglądała, jak na Marsie, a na tym początku strzelało się do (chyba) mechanicznych pająków. I tyle pamiętam :)
Chasm: The Rift :dziadek:
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

29 kwie 2020, o 16:13

Chyba mi sie nudzi, bo postanowilem poguglowac :p. Czy to moze byc Z.A.R.?
https://store.steampowered.com/app/351820/ZAR/
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

29 kwie 2020, o 16:52

Chasm: The Rift zaczynał się od chłodni w mięsnym, tego się nie da pomylić ;)
Patrzę na ten Z.A.R. i wygląda zbyt prymitywnie. Bliżej mu do Duke Nukem, niż do Quake 2.

Idealnie, jakby ktoś miał płyty CDA z tamtych czasów i tak skojarzył albo wrzucił ich fotkę, bo wtedy chyba tytuły dem też były nadrukowane na płytach.

edit: to na pewno nie Shogo
Awatar użytkownika
Łowca
Podziękował: 2 razy
Kontakt:

29 kwie 2020, o 16:58

Requiem: Avening Angel? :D

Mars: Bunt robotów wyszedł później, więc odpada.

Jeśli chodzi o CD-Action... Żal to mi pisma, które jeszcze ukazywało się jakoś 10 lat temu i wciąż utrzymywało względnie solidny poziom. Kupowałem je co miesiąc bodaj od lutego 1999 (dołączona była taka gra podobna do Micro Machines/Ignition, niestety nie pamiętam tytułu) i miałem przyjemność uczestniczyć w chyba złotych latach tego magazynu. Każdy numer grubaśny, fajne pełniaki, stara gwardia robiła klimat. Nie wiem czy to fakt, że byłem dzieciakiem czy nie, ale naprawdę dali mnóstwo frajdy w tamtym czasie. I powiedzmy sobie szczerze, niektórymi pełnymi wersjami miażdżyli, numer z Falloutem 2, Unrealem czy Deus Ex / Warcraft 2 to było COŚ.

Moja sympatia się skończyła kiedy po skrytykowaniu jakieś zapowiedzi numeru na ichniejszym forum Smuggler napisał mi PW, że jeszcze raz i ban - gdybym ja jeszcze napisał coś obraźliwego... Wielka szkoda, ale takich stałych, długoletnich czytelników, którzy odpłynęli w ostatnich latach było po prostu za dużo. I ja naprawdę lubię czasopisma, czytanie czegokolwiek w necie/na komórce nigdy nie zastąpi mi papierowego wydania. Po prostu stali się niewarci wydania tych kilkunastu plnów miesięcznie.

Swoją drogą, ten Pixel, jakbym chciał coś papierowego sobie kupować o grach, prezentuje się jakoś ok?
ODPOWIEDZ