CD-Action - temat ogólny

Dyskusja o branży

Moderator: Redaktorzy

Re: CD-Action - temat ogólny

Postprzez mr.rorshack » 3 lut 2019, o 01:25

upperi napisał(a):Opiniotwórczy, to taki, na którym publikują ludzie, którzy znają się na swojej działce (niszy) i potrafią o niej pisać w sposób interesujący. Ja tu mówię o porządnym przedsięwzięciu z budżetem i redakcją, a nie jakimś blogu o JRPG-ach czy RTS-ach w kosmosie.

Zgoda. Pytanie tylko czy odbiorcy oczekują takich treści?
Rozbo (vice PSX Extreme) w lipcu na PPE popełnił tekst publicystyczny (o grze Anthem), na który przeznaczył sporo czasu. Co się okazało? "Klikał" się gorzej od dowolnego newsa.

Mix napisał(a):Kilka drzew wiecej miesiecznie sie ostanie.

Ciekawostka - drukowane magazyny powstają z przerobionej makulatury :)

bolesna prawda napisał(a):A nawet, jakby kogoś znaleźli, to wątpię, aby chciał pracować z takimi ludźmi.

Tutaj mnie zaciekawiłeś - wyszły na jaw jakieś "taśmy CD-Action"? :lol:

taniec_chochola napisał(a):
Koshara napisał(a):A jakie periodyki, stronki, czy kanały polecacie jako opiniotwórcze? Czy może inaczej - spełniające w/w warunki?

Oprócz wspomnianego już Eurogamera warto zerknąć do działu media na dwutygodnik.com.

Z początkiem roku Dwutygodnik przestał się ukazywać. Informacyjnie tylko ;)

PostScript napisał(a):Jestem 100% graczem pecetowym, ale od lat kupuję PSX Extreme (wcześniej też Neo Plus). Na początku wydawało mi się, że to jakaś chała i więcej nie kupię, ale wczytałem się. Robią naprawdę dobrą robotę, mają wiedzę olbrzymią. Może info na temat Red Dead Redemption mi się niespecjalnie przyda, ale generalnie lubię czytać o grach, więc pochłaniam te numery w całości. CDA mogłoby im buty czyścić.

Zwróćcie uwagę, że na przykładzie tych dwóch magazynów widać dwa podejścia do czytelników:

- CDA jest bardziej korporacyjne, wyniosłe, oficjalne (o Pixelu nie wspominając...)
- PSXE bardziej "kumpelskie", otwarte

Dyskusje Rogera (naczelny PSXE) z odbiorcami robią wrażenie!

Tym niemniej potwierdzam - PSX Extreme wart jest chociażby sprawdzenia! Również z perspektywy #pcmr

PostScript napisał(a):Zresztą w CDA nigdy nie znajdowałem żadnych sensownych treści (oni najczęściej nie mieli pojęcia o grach i tym, co niby testują), a znałem je jeszcze od późnych lat 90.

Trochę przesadzasz ;) Przez te kilkaset numerów przewinęło się parę osób, które jednak jakieś pojęcie o grach miało. Przytoczę chociażby Eugeniusza Siekierę (survival horrory), Pepina Krootkiego (symulatory lotnicze) czy Crossa.

Nie zapominajmy zresztą, że nie wystarczy "znać się na grach". Trzeba jeszcze umieć pisać (celowo nie użyłem "o nich"). CD-Actionowi trzeba oddać jedno - na łamach widać pracę profesjonalnej korektorki. Błędy oczywiście się zdarzają, ale stylistycznie jest przynajmniej poprawnie.

W internecie nie jest to takie oczywiste. Na czołowych polskich portalach tematycznych wcale nierzadkim widokiem są teksty, które na poziomie składni są fatalne. Powiem więcej - w drukowanym magazynie nigdy by nie doszło do ich publikacji. Znak czasów.

PostScript napisał(a):Pitolenie Poprawy o tym, że to pismo kupuje się dla tekstów, a gry są tylko dodatkiem...

Haha, Smuggler to jeszcze nic. Najlepsi są zwykli czytelnicy, którzy strofują innych czytelników: "cieszcie się, że dają cokolwiek" :trollface:

pawel.wozniak4 napisał(a):Myślę, że reszta krytyków doceni CDA dopiero wtedy, kiedy ci ku waszej uciesze faktycznie upadną. Szkoda, że obudzicie się wtedy z ręką w nocniku - bez jakiejkolwiek prasy na rynku.

Na rynku są jeszcze dwa inne magazyny. Wcale nie jest takie oczywiste, że to CDA będzie ostatnim.

EdmundBA napisał(a):Jakieś tam pisma wychodzą raz na jakiś czas, Piksele czy inne co to na Allegro się chyba kupuje z tego co pamiętam.

Regularnie. PSX Extreme 12 wydań w roku. Pixel 11. Obydwa dostępne w salonach prasowych (chociaż Pixela faktycznie znaleźć trudniej).

EdmundBA napisał(a):Ale to tylko potwierdza to, co było wiadome od lat tj. od upadku Secret Service - że ludzie, nie tylko u nas (gdzie niewielki procent ludzi czyta książki w całości) nie za bardzo lubią czytać. :gwizdany:

Albo, że magazyny drukowane nie oferują nic więcej ponad treści za darmo dostępne w sieci. Albo treści, które z punktu widzenia dzisiejszego czytelnika są nieprzydatne.

pawel.wozniak4 napisał(a):Osobiście doceniam również dział info i sprzętowy

Akurat dział sprzętowy, w obecnej formie, jest do bezwzględnej likwidacji. Ilość błędów w nim popełnianych woła o pomstę do nieba, a "magiczne tabelki" powoli przechodzą do legendy.

pawel.wozniak4 napisał(a):a przede wszystkim Papkina, którego teksty są niesamowite.

Tak niesamowite, że aż niestrawne. O dziwo w materiałach publicystycznych potrafi się ogarnąć (a może to zasługa mniejszej swobody w tym dziale?).
  • 0

mr.rorshack
Łowca

Reputacja: 0

Postprzez Natan » 3 lut 2019, o 02:08

''Najlepsi są zwykli czytelnicy, którzy strofują innych czytelników: "cieszcie się, że dają cokolwiek" :trollface: ''

W sumie to prawda, w całej Europie raczej trudno szukać pisma które dodaje pełniaki do gazety.
  • 0

Kliknij i pomóż - http://www.poomoc.pl
Natan
Predator

Medale: 1
500 (1)
Reputacja: 3

Postprzez viper218 » 3 lut 2019, o 09:58

Natan napisał(a):''Najlepsi są zwykli czytelnicy, którzy strofują innych czytelników: "cieszcie się, że dają cokolwiek" :trollface: ''

W sumie to prawda, w całej Europie raczej trudno szukać pisma które dodaje pełniaki do gazety.

Taaa, ze 3 miesiące temu z czystej ciekawości na luzie znalazłem 7 pism europejskich dających pełne wersje gier. A taki Computer Bild daje lepsze pełniaki od CDA. Polecam sprawdzić. W dobie bundli CDA moze obronić się tylko zawartością pisma. A jak się broni widać po słupkach sprzedaży...
  • 0

viper218
Robin Hood

Medale: 4
500 (1) 1000 (1) 2000 (1)
3000 (1)

Postprzez upperi » 3 lut 2019, o 16:20

viper218 napisał(a):A taki Computer Bild daje lepsze pełniaki od CDA.

W Computer Buildzie była na przykład Deponia Doomsday w dniu premiery tej gry :macha:
  • 0

upperi
Hitman

Reputacja: 16

Postprzez exe_ » 4 lut 2019, o 10:52

A orientujecie się może na jakieś zasadzie CD otrzymywał pozwolenie na dodawanie gier do swoich gazet? Ciekawi mnie, jaka tam mogła zostać zawarta umowa, na jakiej zasadzie itd.
  • 0

exe_
Łowca

Postprzez upperi » 4 lut 2019, o 17:51

Wykupują licencję u wydawcy. Szczegółów umów raczej nie poznasz, bo to tajemnica handlowa :macha:
  • 0

upperi
Hitman

Reputacja: 16

Postprzez aRo » 6 lut 2019, o 15:12

Commandos 3: Destination Berlin EN (Steam)
  • 0

aRo
Predator

Medale: 5
3000 (1) 4000 (1)
Reputacja: 18

Postprzez buck » 6 lut 2019, o 15:16

exe_ napisał(a):A orientujecie się może na jakieś zasadzie CD otrzymywał pozwolenie na dodawanie gier do swoich gazet? Ciekawi mnie, jaka tam mogła zostać zawarta umowa, na jakiej zasadzie itd.

po to się zarejestrowałeś na Łowcach? Po szczegóły umowy CDA?
Nie lepiej pytać na forum CDA?
  • 0

Jednym z najgorszych PR-owo zachowań jest wdawanie się z atakującymi w różnego rodzaju pyskówki.
stoję i patrzę na drzwi z zamkiem 3-poziomu a drzwi się same otwierają i wpada do mnie kretoszczur z umiejętnością otwierania zamków 3-go poziomu
buck
Wiedźmin

Reputacja: 2

Postprzez exe_ » 7 lut 2019, o 10:10

Nie. Nie po to się zarejestrowałem. :roll: Wpadło mi pytanie do bańki to je zadałem.
  • 0

exe_
Łowca

Postprzez serafek5 » 7 lut 2019, o 17:00

1. Commandos 3: Destination Berlin
2. Deponia Doomsday
Deponii jakimś cudem nie mam, więc jak znowu będzie kosztowało 10 czy 11 zł to się skuszę.
  • 0

Obrazek
Zapraszam do znajomych na XBL - głupio się patrzy na rosnący licznik gamescore, jak się go nie ma z kim porównać :E
Gamertag: Gieniek55
serafek5
Wiedźmin

500 (1)

Postprzez Ejdrien. » 7 lut 2019, o 18:01

A główny pełniak będzie czy tylko 2 gry tak jak ostatnio?
  • 0

Obrazek

ObrazekObrazek
Ejdrien.
Predator

Medale: 2
500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 13

Postprzez Awiaton » 7 lut 2019, o 18:29

Ejdrien. napisał(a):A główny pełniak będzie czy tylko 2 gry tak jak ostatnio?

Raczej tylko dwie ze względu na tytuł newsa "CD-Action 03/2019: Deponia Doomsday główną pełną wersją"
  • 0

Awiaton
Predator

500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 7

Postprzez Armin » 7 lut 2019, o 20:53

Obrazek
  • 0

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Armin
Wiedźmin

Medale: 6
3000 (1) 4000 (1) 5000 (1)
Reputacja: -38
Ostrzeżenia: 1

Postprzez Hardkor » 7 lut 2019, o 21:21

Ciekawa okładka :)
  • 0

Hardkor
Hitman

500 (1) 1000 (1)
Reputacja: 10

Postprzez Armin » 7 lut 2019, o 21:37

okładka potwierdza cenę 11zl tym razem
  • 0

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Armin
Wiedźmin

Medale: 6
3000 (1) 4000 (1) 5000 (1)
Reputacja: -38

Postprzez serafek5 » 7 lut 2019, o 22:11

Na okładce nie widzę, żeby recenzowali KH 3 :/ jak nie będzie w tym numerze to ciekawe czy zrobią w przyszłym, czy będą jak GOL i sobie odpuszczą "bo się nie opłaca".
  • 0

Obrazek
Zapraszam do znajomych na XBL - głupio się patrzy na rosnący licznik gamescore, jak się go nie ma z kim porównać :E
Gamertag: Gieniek55
serafek5
Wiedźmin

500 (1)

Postprzez Nosterex » 7 lut 2019, o 23:32

Ładna okładka, ale tam powinien być Kudłaty :trollface:
  • 0

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci sk***iele umierali za swoją."
Obrazek
Nosterex
Wiedźmin

Medale: 3
Reputacja: 35

Postprzez Fear87 » 12 lut 2019, o 21:16

serafek5 napisał(a):Na okładce nie widzę, żeby recenzowali KH 3 :/ jak nie będzie w tym numerze to ciekawe czy zrobią w przyszłym, czy będą jak GOL i sobie odpuszczą "bo się nie opłaca".

Będzie w przyszłym numerze.
  • 0

Fear87
Łowca

Postprzez Modest » 7 mar 2019, o 22:21

Kilka dni temu postanowiłem odkurzyć swoją kolekcję CD-Actionów i poukładać je rocznikowo. Po skończonej pracy zauważyłem, że wszystkie numery aż do tych z 2014 włącznie są przeze mnie na maksa "zaczytane". Nieco późniejsze numery były już tylko troszkę podniszczone, zaś te z ostatnich kilkunastu miesięcy - praktycznie nowe.

Na powyższym przykładzie dobrze widać, jaki regres w moim odczuciu zaliczyło w ostatnich latach CDA. Do końca 2014 roku wciąż trzymało ono naprawdę wysoki poziom: teksty były bardzo dobrze napisane, a pełniaki - naprawdę wyśmienite. Pamiętam, że przez pewien czas (dodam, że długi) trzymałem w swoim łóżku kilkadziesiąt numerów (w pewnym momencie może nawet z pięćdziesiąt!), by w każdej chwili móc wrócić do któregokolwiek wydania i już czternasty raz przeczytać recenzję Duke Nukem Forever czy Czarnobyl 2: Powrót do zony.

Od 2015 roku zaczął się drobniutki regres - pełniaki były już "zaledwie" bardzo dobre, a teksty sprawiały wrażenie odrobinkę gorszych, niż te z wcześniejszych numerów. Choć wciąż poziom pisma można było uznać za wysoki, to jednak zaliczyłem z nim niemal roczny "rozwód" - po kolejnym z kolei numerze z pełną wersją gry, za którą zapłaciłem swego czasu dużo kasy, a nawet w nią nie zagrałem. Takich przypadków było kilkanaście, przez co w końcu się na ten magazyn "obraziłem".

Mogłoby się wydawać, że CD-Action jest tylko gazetą, a jednak rozłąkę z nią bardzo odczułem. Dziwne, ale wyglądało na to, że CDA jest po prostu częścią mojego życia.

W końcu odkupiłem zaległe numery (pełniaki wciąż były w nich bardzo dobre; o tekstach ciężko mi się wypowiedzieć) i wróciłem do regularnej lektury. Niestety, trafiłem na zły moment - końcówka 2016 roku obfitowała w wyjątkowo słabe pełniaki (głównymi grami były takie tytuły jak Fantasy War czy Ufo). Po niedługim czasie sytuacja ta się poprawiła - ostatnie lata były pod tym względem pełniaków albo (bardzo) dobre (większość numerów z 2017 roku), albo przyzwoite (2018, początek 2019). Nie jest to jednak ten najwyższy poziom prezentowany we wcześniejszych latach. Zapowiada się również na to, że w niedalekiej przyszłości jeszcze się obniży - z gier od Ubisoftu CDA się praktycznie wystrzelało, podobnie jak z tych od Daedalica (które są bardzo dobre, ale nie nadają się jednak na "dania główne" każdego numeru).

No dobrze, pełniaki pełniakami, ale chciałbym wspomnieć również o artykułach - tych z jakiegoś powodu nie czyta mi się już tak dobrze. Nie wiem dlaczego - wątpię, by była to kwestia ewentualnego obniżenia ich poziomu. Nie ma to też raczej większego związku z moją osobą - w 2014 roku byłem już wypalony, nie miałem konsoli czy choć w miarę dobrego komputera, a jednak każdy numer "ekszyna" czytałem tak, że aż mi się uszy trzęsły. Inna sprawa, że nie podoba mi się kierunek, jaki obrała branża gier. Nie da się ukryć - sytuacja ze wcześniejszych lat mi odpowiadała, w przeciwieństwie do obecnej. Nie znałem bundli, gry kupowałem pojedynczo i w pudełkach (a to motywowało do ich ogrania). Na rynku dominowały tytuły AAA, w które łatwiej mi było grać, niż dzisiaj w indyki. Nawet, jeśli pojawiały się jakieś gry niezależne, to musiały być one bardzo dopracowane, by zdobyć rozgłos, w dodatku nie było ich stosunkowo niewiele. Dzisiaj zaś czytam ranking gier roku CDA, a w nim połowa to gry indie. No ludzie drodzy, jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia!

Nie zamierzam bawić się w jakieś patetyczne zakończenia tego przydługiego postu. Podsumujmy - pełniaki są już tylko przyzwoite, a teksty nie zachęcają do lektury (wiele ostatnich numerów zaledwie poprzeglądałem) - tym bardziej, kiedy porównamy je do tych z wcześniejszych lat. Jeśli nawet mi, wiernemu fanowi CDA zaczyna ono z dziwnych powodów nie odpowiadać, to nie jest do dobry znak. Mimo wszystko nadal będę je kupował (choć PSX Extreme czy Pixel zapewne bardziej by mi się podobał) - choćby z przyzwyczajenia, choćby z chęci dalszego wsparcia mojego (niegdyś niemal ukochanego) magazynu.
  • 0

Modest
Zbanowany

Reputacja: -50

Postprzez bolesna prawda » 8 mar 2019, o 12:18

No panowie, chowajcie te szampany z biedry z powrotem, bo będzie we wtorek nowe ubication. Po pełniakach, jakie zaprezentowali nie dziwota, że nie było przecieków, bo jest dość... marnie (widać zgadłem, że brak przecieków spowodowany tym, że nie ma czym się chwalić) :E
Project Remedium
The Dark Eye: Memoria
Memoria bez PL oczywiście (taki przywilej widać dostało tylko pudełko)

Do tego zniżka na głośniki, myszkę i książki metro. Czyli bardziej gazetka reklamowa z bonami za jedyne 17 zł :trollface:
  • 0

bolesna prawda
Wiedźmin

Reputacja: 44

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Media o grach