Przygodówki

gry, przygodówki, przygodówka, season

Moderator: Redaktorzy

Przygodówki

Postprzez DJSurprise » 12 sty 2014, o 18:52

Witam, zakładam że ten temat może odejść szybko w zapomnienie, ale kto wie. Ponieważ nie znalazłem podobnego tematu, to zacznę pierwszy. Osobiście nie mogę się dużo wypowiedzieć w tym temacie, przygodówki, które pamiętam, że przeszedłem, to najlepiej pamiętam The Longest Journey, potem Ankh 1, Syberia, The Walking Dead: Season 1, czy niedawno Edna & Harvey: Harvey's New Eyes. Być może było więcej, ale nie pamiętam.

Ogólnie jestem ciekaw kilku aktualnie gier, których mam nadzieję macie coś do powiedzenia, bo graliście:
- Kentucky Route Zero(tą grę akurat mam, ale czekam, aż ktoś się o niej wypowie, albo poprosi, żebym ja to zrobił :))
- The Walking Dead: Season 2(jak się zapowiada po pierwszym epizocie)
- The Wolf Among Us(to samo co wyżej)
- The Testament of Sherlock Holmes
- The Dream Machine

To tyle z mojej propozycji, by zaspokoić moją ciekawość. Chętnie posłucham propozycji innych gier starych, czy nowych, temat ogólny dotyczący tego gatunku.
  • 0

CPU - AMD Ryzen 1600 six-core,
GPU - MSI Geforce 1060 GTX 6GB,
RAM - Corsair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15,
Płyta Główna - MSI B350 PC MATE,
https://www.youtube.com/channel/UCZYNKl ... wvkZNpDA1g - mój kanał YouTube
DJSurprise
Predator

Medale: 3
500 (1) 1000 (1) 2000 (1)
Reputacja: 5

Re: Przygodówki

Postprzez raistand » 12 sty 2014, o 19:05

• 0

Obrazek
raistand
Wiedźmin

Medale: 8
1000 (1) 2000 (1) 3000 (1)
4000 (1) 5000 (1) 6000 (1)
7000 (1) 8000 (1)
Reputacja: 57

Postprzez DeIntegro06 » 12 sty 2014, o 19:08

Nie jestem fanem gatunku, ale co do starszych przygodówek szczerze mogę polecić Fahrenheit'a, gra podobna stylem rozgrywki do The Walking Dead, przypominająca interaktywny film. Niesamowity klimat, muzyka, wciągająca fabuła oraz ciekawa rozgrywka w której sterujemy losami kilkorga bohaterów, w tym na przemian uciekającym i próbującym wyjaśnić tajemnice morderstwa bohaterem i ścigającym go parą detektywów. Jedynie momenty QTE trochę dodane na siłę, ale reszta po prostu kapitalna.
  • 0

DeIntegro06
Łowca

Reputacja: 0

Postprzez DJSurprise » 12 sty 2014, o 19:13

Kiedyś był Lucasarts, teraz jest Telltale Games, albo Daedalic, jak pisałem stare i nowe, ale coś od siebie może o tej grze? Bo tytuł nieraz chodził mi po głowie w internecie :)

A no tak, zapomniałem dodać, że grałem też w Fahrenheit do końca, niesamowita gra potwierdzam :). Mam już na koncie też gry od Amanita Design(tylko jeszcze Samorost 2 nie skończyłem). To jak Fahrenheit, to ktoś może dodatkowo też się wypowie o Heavy Rain i Beyond: Two Souls?
  • 0

DJSurprise
Predator

Postprzez Jerry » 12 sty 2014, o 19:41

Fahrenheit był fajny dopóki pies nie zjadł drugiej połowy scenariusza.

A zresztą wszyscy wiemy, że przygodówki wśród gier na PC są jak kąsole wśród sprzętów do grania :E
  • 0

Jerry
VIP

Reputacja: 36

Postprzez PiccoloPL » 12 sty 2014, o 19:57

The Testament of Sherlock Holmes bardzo fajna przygodówka. Dobry scenariusz, małe problemy techniczne głównie w więzieniu np. podczas rozmowy Holmes idzie do innego pokoju niż osoba z którą chcesz porozmawiać, ale interakcja się uruchamia.

Ja polecam trylogie Deponia: Jeśli nie masz 1 z bundla to niedawno była na Steamowej wyprzedaży za 1 Euro więc następnym razem może też będzie. Świetne teksty, dużo co ważne dobrego humoru. Na steamie są dostępne dema, po ograniu będziesz wiedział wszystko na temat gry.
  • 0

PiccoloPL
Wiedźmin

Reputacja: 34

Postprzez DJSurprise » 12 sty 2014, o 20:10

Hmm, myślę o deponii, ale zagram pewnie dopiero, jak tanio mi się uda kupić od razu całą trylogię, bo coś czuję, że po jedynce będę chciał włączyć od razu drugą część :D
  • 0

DJSurprise
Predator

Postprzez Raffael » 12 sty 2014, o 20:24

DJSurprise napisał(a):- Kentucky Route Zero(tą grę akurat mam, ale czekam, aż ktoś się o niej wypowie, albo poprosi, żebym ja to zrobił :))

Ciekawi mnie ta gra, ale raz droga, dwa póki co na horyzoncie nie widać nowych epizodów. Twórcy wydali 2 z 5 i od dłuższego czasu milczą, dobrze to nie wygląda.

DJSurprise napisał(a):- The Dream Machine

Przeszedłem demo i kupiłem pakiet na Steam w promocji :D Wygląda ekstra (plastelina + stop motion) a sam temat gry jest interesujący. Czekam, aż wyjdzie dalsza część 4 epizodu, a powoli i 5 się zarysowuje. Twórcy gry ostatnio coraz aktywniej wstawiają aktualizacje z postępów prac na Facebooka, więc o wydanie w tym roku ostatniego epizodu jestem spokojny. Z graniem poczekam aż gra będzie kompletna. Średnio mi podchodzi forma epizodyczna (przerwy między graniem, zapominanie szczegółów fabuły). Już to przerabiałem z Deponią i raczej nie powtórzę kupowania gry w kawałkach i czekania na kolejne (to samo z DLC, tylko edycje GOTY).

Kiedyś był Lucasarts, teraz jest Telltale Games, albo Daedalic

Jak dla mnie godniejszym następca Lucasarts jest Wadjet Eye Games. Primordia, Resonance czy Gemini Rue to jedne z najlepszych przygodówek ostatnich lat według mnie.
  • 0

Ostatnio edytowano 12 sty 2014, o 20:26 przez Raffael, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Raffael
Hitman

Reputacja: 10

Postprzez upperi » 12 sty 2014, o 20:24

Jerry napisał(a):A zresztą wszyscy wiemy, że przygodówki wśród gier na PC są jak kąsole wśród sprzętów do grania :E

Żerry, Żerry - co ty tam wiesz :E

Z nowszych przygodówek to polecam Inner World - bardzo fajna :D
  • 0

upperi
Hitman

Reputacja: 16

Postprzez PiccoloPL » 12 sty 2014, o 20:27

2 część Deponi często jest -75 % czyli jakieś 3,75 Euro za to 3 miała niedawno premierę i sam czekam na porządną obniżkę. Tylko przestrzegam, że Steam ma nieładną tradycję sprzedaży całego pakietu 3 gier drożej niż kupno poszczególnych części osobno.
  • 0

PiccoloPL
Wiedźmin

Reputacja: 34

Postprzez Qbz » 12 sty 2014, o 20:32

Hmm, gier przygodowych swego czasu było prawdziwe zatrzęsienie, jeśli masz ochotę na odrobinę klasyki to zobacz sobie co Lucas Arts wydawało, z Grim Fandango na czele.
Z nowszych rzeczy - tak jak już pisali inni zwróć uwagę na Daedalic Studio i ich Deponie czy Chains of Satinav. Gry od Telltale są bardzo fajne ale to nie są stricte przygodówki, tylko interaktywne filmy.
Z absolutnych nowości - The Raven: Legacy of a Master Thief jest bardzo fajne (masz w ostatnich CD-Action dwa odcinki) albo Broken Sword The Serpent Curse - chociaż to jest bardziej ukłon w stronę fanów serii, musiałbyś zagrać w poprzednie części.
  • 0

Ostatnio edytowano 12 sty 2014, o 20:37 przez Qbz, łącznie edytowano 1 raz
Qbz
Łowca

Postprzez Qbz » 12 sty 2014, o 20:36

Raffael napisał(a):
DJSurprise napisał(a):
Kiedyś był Lucasarts, teraz jest Telltale Games, albo Daedalic

Jak dla mnie godniejszym następca Lucasarts jest Wadjet Eye Games. Primordia, Resonance czy Gemini Rue to jedne z najlepszych przygodówek ostatnich lat według mnie.

O rzeczywiście zapomniałem o Wadjet, baaardzo dobre studio, polecam ich "The Shivah" i przede wszystkim serię Blackwell!!!
  • 0

Qbz
Łowca

Postprzez DJSurprise » 12 sty 2014, o 20:43

Raffael napisał(a):
DJSurprise napisał(a):- Kentucky Route Zero(tą grę akurat mam, ale czekam, aż ktoś się o niej wypowie, albo poprosi, żebym ja to zrobił :))

"Ciekawi mnie ta gra, ale raz droga, dwa póki co na horyzoncie nie widać nowych epizodów. Twórcy wydali 2 z 5 i od dłuższego czasu milczą, dobrze to nie wygląda."

No faktycznie, sprawa z Kentucky Route Zero nieciekawie wygląda, pierwszy akt wyszedł rok temu, a drugi w maju. Twórcy zarzekają się, że wciąż nad nią pracują, ale co się dziwić, jak bodajże tylko 3 osoby nad nią pracują. Tą grę się przechodzi jak ostatnie gry od Telltale, grafika powiedziałbym 2d, ale są też i modele trójwymiarowe, więc może raczej 2,5d, aczkolwiek oryginalny styl graficzny jak najbardziej zalicza się na plus. Często ją porównują klimatem do filmów Davida Lyncha i coś w tym jest. Muzyka głęboka, często cicha, acz raz czy dwa na akt pojawia się i folkowa, ogólnie jak dla mnie, to się pod tym względem wyróżnia od innych produkcji. Historia jest intrygująca, dialogi między bohaterami są chyba najmocniejszą stroną gry zaraz przed klimatem, ale scenariusz jest również niezwykły. Pierwszy akt nawet nie posiada łamigłówek, co jest celowo ustawione przez twórców, by gracze mogli cieszyć się scenariuszem, ale podobno w drugim akcie już występują. Jeśli o mnie chodzi, to kupować jak tylko będzie w promocji, o ile jesteś zainteresowany tytułem, lubisz przygodówki i możesz poczekać trochę czasu, aż gra będzie pełna, ale dopóki nie będzie, to lepiej poczekać do promocji 75%, na razie są tylko 50% i możliwe, że to się nie zmieni jeszcze przez rok, najwcześniej do letniej wyprzedaży, a do tej pory może już wyjdzie 3 akt :) Pierwszy zajmuje około godziny, drugiego jeszcze nie przeszedłem, czekam aż znajdę czas by nad nią przysiąść ze słownikiem w ręku.

Jeśli chodzi o prolog, to zasugeruje się kawałkiem tekstu ze strony polygamia.pl, bo ja na pewno bym coś przekręcił :)

"Conway jest dostawcą w sklepie z antykami. Razem ze swoim psem jeździ po Kentucky swoją rozklekotaną furgonetką, rozwożąc różne dziwne rzeczy. W grze spotykamy go w momencie, w którym musi dostarczyć przesyłkę na Dogwood Drive, do którego nie wie jak trafić, a noc jest już coraz bliżej, dlatego o radę zwraca się do pracownica stacji benzynowej. Który odsyła go w podróż ze wskazówkami w rodzaju "skręć w lewo zaraz jak zobaczysz gorejące drzewo". Ale czego się nie robi aby dostarczyć paczkę?"

No i co tu jeszcze dodać? Ta gra jest po prostu inna niż wszystkie, tyle w temacie.
  • 0

Ostatnio edytowano 12 sty 2014, o 21:01 przez DJSurprise, łącznie edytowano 3 razy
DJSurprise
Predator

Postprzez john91 » 12 sty 2014, o 20:46

Co do The Testament of Sherlock Holmes to właśnie wczoraj skończyłem. Jeśli jesteś fanem uniwersum Sherlocka to powinna Ci się spodobać. To prawda tak jak już ktoś wspomniał, że gra ma parę błędów, mnie osobiście najbardziej irytowało, że czasami trzeba było z 3-4 razy wcisnąć W, aby Sherlock szedł do przodu. To samo było z innymi kierunkami. Gra mogłaby być ciut dłuższa (mi zajęła dokładnie 11h), ale historia jest w miarę ciekawa, łamigłówki niekiedy wymagają niezłego wysiłku no i łatwo zdobyć 100% osiągnięć na Steamie, jeśli jesteś zbieraczem aczików :)

Ahh ten Fahrenheit... To była gra :D
  • 0

john91
Łowca

Postprzez DJSurprise » 12 sty 2014, o 20:47

Dark Eye: Chains of Satinov, jak i primordia mam, tylko czekają, aż znajdę czas na nie, z primordią dodatkowo aż wyjdzie jakieś spolszczenie, bo wcześniej będzie ciężko się wziąć za niego. Klasykami od Lucasarts to ja większością jestem zainteresowany jak coś :)

Ale może mnie ktoś zmotywuje do szybszego przejścia :D
  • 0

Ostatnio edytowano 12 sty 2014, o 21:25 przez DJSurprise, łącznie edytowano 1 raz
DJSurprise
Predator

Postprzez SKODR » 12 sty 2014, o 21:17

1. Fahrenheit- cudowna gra choć nie nazwałbym tego tak do końca przygodówką :)
2. Syberia 1 i 2- jedna z najlepszych przygód jakie można przeżyć przed komputerem, skandal, że gra nie doczekała się jeszcze kontynuacji :/
3. Overclocked Historia o przemocy- intrygująca i ciekawa fabuła, klimat szaleństwa i dość fajnie wyważone zagadki.
4. Dreamfall- Też nie do końca taka klasyczna przygodówka ale bardzo mi się podobała.
5. TO The Moon

Dodam do tego Reksio i UFO :D Niedawno postanowiłem sobie ten tytuł odświeżyć (grałem jak byłem dzieciakiem) i po prostu nie mogłem przestać się śmiać, dopiero teraz jak jestem dużo starszy doceniłem te liczne nawiązania i parodie z Gwiezdnych Wojen itp. Polecam każdemu kto lubi się pośmiać ;) (pralką w kosmos ;))
  • 0

SKODR
Predator

Reputacja: 9

Postprzez DJSurprise » 12 sty 2014, o 21:40

SKODR napisał(a):1. Fahrenheit- cudowna gra choć nie nazwałbym tego tak do końca przygodówką :)
2. Syberia 1 i 2- jedna z najlepszych przygód jakie można przeżyć przed komputerem, skandal, że gra nie doczekała się jeszcze kontynuacji :/
3. Overclocked Historia o przemocy- intrygująca i ciekawa fabuła, klimat szaleństwa i dość fajnie wyważone zagadki.
4. Dreamfall- Też nie do końca taka klasyczna przygodówka ale bardzo mi się podobała.
5. TO The Moon

Dodam do tego Reksio i UFO :D Niedawno postanowiłem sobie ten tytuł odświeżyć (grałem jak byłem dzieciakiem) i po prostu nie mogłem przestać się śmiać, dopiero teraz jak jestem dużo starszy doceniłem te liczne nawiązania i parodie z Gwiezdnych Wojen itp. Polecam każdemu kto lubi się pośmiać ;) (pralką w kosmos ;))

No i ciągle odświeża mi się pamięć :D Overclocked: Historia o przemocy to faktycznie dobra gra, polecam dla wszystkich fanów przygodówek, lecz to też nie dla wszystkich produkcja, jak historia cię nie przyciągnie, to zapewne już tego później nie zrobi, aczkolwiek potem się fajnie rozkręca.

No i jeszcze pamiętam, że przechodziłem pierwszy Still Life. Bardzo dobra przygodówka, polecam już dla ogółu :)

W "Tajne Akta: Tunguska" pamiętam, że też się przyjemnie i z zainteresowaniem grało.
  • 0

DJSurprise
Predator

Postprzez lysymoro » 18 sty 2014, o 21:44

Jeśli chodzi o przygodówki to kiedyś byłem fanem tego gatunku (w nic innego nie grałem). Bardzo dobrze wspominam bardzo stare przygodówki przy których spędziłem masę godzin. Jak się człowiek gdzieś zaciął, to pamiętam to czekanie na nowy Secret Service bo miała się pojawić solucja... ehh piękne czasy.

Nie wiem czy te gry są jeszcze gdzieś do dorwania, podam kilka które pamiętam (było ich więcej):

- Wacki: Kosmiczna Rozgrywka (Pamiętam jak kupiłem oryginał na amige w takim dużym boxie :))
- Ace Ventura (Moja druga gra na moim starym 386DX, przycinało jak cholera, ale jakoś się grę skończyło)
- Teenagent (Moja pierwsza gra na piecyk w oryginale, przeszedłem kilka razy. Genialna gra)
- Goblins 1,2,3 (Też czasy amigi, ale chyba nie skończyłem w końcu żadnej. Trudne zagadki tam były pamiętam)
- The Neverhood (Tego chyba nie trzeba przedstawiać, geniusz)
- Sanitarium (Kolejny geniusz)
- Książę i Tchórz (to z jakieś gazety miałem, chyba CLICK to był. Fajna gierka)
- Jack Orlando (Według mnie król wszystkich starszych przygodówek, klasyk)
- Hopkins FBI (Też chyba nie muszę przedstawiać...)
- Monkey Island (Te stare oczywiście, j.w.)
- Woodruff and the Schnibble of Azimuth (Znakomity humor i grafika)

Było tego znacznie więcej, ale bym musiał wchodzić na strony i poprzypominać sobie. Sorki za taki wywód, ale jak zobaczyłem ten temat, to nie mogłem się powstrzymać.

Z nowszych które grałem i skończyłem:

- Fahrenheit (Nie wiem czy mogę to do nowszych zaliczyć, ale po prostu KLASYK)
- Deponia (Ta pierwsza, ostatnio skończyłem. Przyjemna)
- Black Mirror II (Też z jakiejś gazety wyszarpałem, zainstalowałem dla testu. I zniknąłem xD Dobra gra)
- Heavy Rain (Tylko na PS3, ale muszę to tu umieścić. Jedna z lepszych gier jakie grałem. Wiem że jedni uważają że to nie przygodówka, inni że to w ogóle nie gra. Ale ja bawiłem się przy tym wyśmienicie. Czekam na dwójkę xD)

Aktualnie męcze To The Moon i w kolejce czeka Sherlock Holmes. Później pewnie Deponia 2, zobaczymy.

Pozdrawiam
  • 0

lysymoro
Łowca

Postprzez reaper » 18 sty 2014, o 22:52

Gobliny jak najbardziej :)
Teenagent popieram w 100% na gogu dawali za darmo do konta, aż sobie będę musiał niedługo przypomnieć:)

SS jako gazetę również pamiętam ale to były szczenięce lata Amiga itd.

Z tamtych czasów jeszcze
- Indiana Jones
- Ciemna Strona
- Eksperyment Delfin
- Kajko i Kokosz
- Skarb Templariuszy
- Skaut Kwatermaster

i takie nie będące point'n'clickami
- Another World
- Flashback

z nowszych produkcji
The Walking Dead i Back To The Future.
  • 0

Core i5-4670k 3,4GHz II Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Grey Series CL9 II ASrock Pro4 Z87 II GeForce® GTX 1060 G1 Gaming 6GB II SSD Plextor M6S 128GB + 3TB WD Green II CHIEFTEC CTG-750C II Zalman Z9
reaper
Predator

Medale: 1
500 (1)
Reputacja: 16

Postprzez lysymoro » 18 sty 2014, o 23:08

- Eksperyment Delfin (Pamiętam, ale bardziej po tytule. Grę trochę przez mgłę. Ale machłem to chyba do końca)
- Kajko i Kokosz (Pamiętam nawet że wypuścili grę z bugiem uniemożliwiającym przejście gry na amige. A wtedy nie było patch'ów :) Trza było grę na nowo wydać. I w końcu chyba tego nie skończyłem nigdy przez ten błąd)
- Skaut Kwatermaster (Świetna gra)

Z nowszych to zapomniałem o najważniejszym... (kolega @reaper mi przypomniał)

- The Walking Dead (sezon 1 jak i 1 odcinek 2 sezonu zjadłem przez noc, cudo)

Ogólnie znakomita większość projektów Telltale Games jest bez skazy. Czekam na nowe zapowiedziane projekty jak i kontynuacje aktualnych.
  • 0

lysymoro
Łowca

Następna strona

Powrót do Gry PC