GRY PLANSZOWE

Wszystko co dotyczy gier komputerowych
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:

4 gru 2015, o 20:40

@keiran, jeszcze dwie rzecyz. Towarzystwo do grania - w Polsce jest naprawdę dużo ludzi grających na turniejach (w tym roku policzyliśmy się - prawie 150 osób) i jeszcze więcej domowych graczy. Więc na pewno bez problemu znajdziesz chętnych do gry, a moze nawet spotkamy się na turnieju, bo całkiem często jeżdżę :) Główne forum jest na fejsie: https://www.facebook.com/groups/Xwingminiature/ Są też fora regionalne. Tutaj możesz zadawać pytania, zawsze ktoś odpowie, nie ma wstydu ;)

Jest też bardzo interesująca strona na tematy około-ix-wingowe i podcasty prowadzone przez starych wyjadaczy z mikrofonami - http://www.x-wing.pl/

A w kwestii zaopatrzenia się w modele i karty, to najtaniej jest, jeżeli kupisz od kogoś uszczuplającego swoją kolekcję - allegro, to forum na fejsie. Jeżeli chcesz nówki, to najtańsze są w gamelord.pl (chyba z Łodzi) i xjoy.pl (z Warszawy). Vanaheim też ma chyba podobnie niskie ceny.

Jeżeli chcesz poczytać o taktykach, to poza wyżej wspomnianymi polecam https://community.fantasyflightgames.co ... 22-x-wing/ - strona ffg, wydawcy i szukanie w google lub pytanie na fejsie:) Mnóstwo jest blogów i stron o ixach.

Bardzo przydatne będą też dla Ciebie strony, gdzie możesz zrobić rozpiskę http://xwing-builder.co.uk/build (żeby save'ować połącz z fejsem), http://geordanr.github.io/xwing/ - lżejsza storna.

Juggler - http://lists.starwarsclubhouse.com/tourneys - to strona z praktycznie wszystkimi turniejami, które się odbyły na świecie. Dzięki uzupełnianiu rozpisek przez uczestników powstała globalna statystyka rozpisek i modeli :)

Wikipedia - http://xwing-miniatures.wikia.com/wiki/ ... tures_Wiki - spis wszystkich modeli i usprawnień.

Jak widzisz, X-Wing działa prężnie i nie skończy w najbliższych latach ;)
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 41 razy
Podziękowania: 17 razy
Kontakt:

Re: GRY PLANSZOWE

4 gru 2015, o 20:58

Wiesz, u mnie problem jest taki, ze jestem nerdem piwnicowym, nie znosze duzych skupisk ludzkich, wiec wszelakie turnieje to nie dla mnie :D
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:

4 gru 2015, o 22:07

No, może skusisz się, gdy niedaleko Twojego Lublina będzie jakis turniej ;) To nie jest tak jak przy warhammerze, że ludzie gotowi są iść na noże. Tu prawie nie ma niewyjaśnionych niespójności zasad i dużą rolę odgrywa taktyczne myślenie, więc nawet w wielkich skupiskach ludzi jest raczej cicho, bo wszyscy kminią. Najwyżej kółka manewrów irytująco skrzypią ;)
Warszawa, Kraków, Katowice - do tych ośrodków masz chyba najbliżej. W Wawie jest bardzo dużo turniejów.
Awatar użytkownika
Predator
Podziękował: 10 razy
Podziękowania: 13 razy
Kontakt:

5 gru 2015, o 10:15

keiran pisze: Wiesz, u mnie problem jest taki, ze jestem nerdem piwnicowym, nie znosze duzych skupisk ludzkich, wiec wszelakie turnieje to nie dla mnie :D

Nie ma to jak dobra samoocenka :D Nerd piwnicowy :D Żeby to chociaż geek był... Ale rozumiem, nie każdy lubi grać w tłumie :D Ale konwenty wszelkiego rodzaju zawsze warto odwiedzić, tym bardziej, że często się nie zdarzają, a można ograć różne nowości ;) <miś koala w piwnicy... co na to obrońcy praw zwierząt?xD>
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Podziękował: 11 razy
Podziękowania: 26 razy
Kontakt:

28 lut 2016, o 11:26

Polecicie jakąś grę z dobrym wariantem solo? Obojętne czy będzie to karcianka czy planszówka, grunt aby nie znudziła się po dwóch rozgrywkach. Kupiłem sobie ostatnio Onirim, ale jakoś mnie nie wciągnął (klimat i grafiki się bronią, ale "pasjansowa" mechanika już niekoniecznie).
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

28 lut 2016, o 11:43

Jeżeli posiadasz nadmiar czasu i odrobinę zbędnej gotówki to Robinson Crusoe ma bardzo fajny system solo, gdzie wprowadzasz do gry NPCta - Piętaszka. Jednak mimo wszystko jest to poważny i dość trudny tytuł kooperacyjny, więc gra solo jest wymagająca, ale w 100% warta zainteresowania.
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 6 razy
Kontakt:

28 lut 2016, o 12:26

Z cyklu: gracz/gracze przeciwko grze/mechanice + poważna długa gra, której samo przygotowanie zajmuje ok 30 min a przyswojenie instrukcji ok 2-3 czytania polecam Horror w Arkham/Horror w Eldritch.
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

28 lut 2016, o 13:13

Kiedyś rozważałam zakup tego cuda: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... ields-fire

Jednak w końcu zrezygnowałam, ze względu na cenę i fakt, że Fields Fire wydało się grą wymagającą oraz czasochłonną i było ryzyko, że po prostu przypadnie mi do gustu ;)

Ogólnie dość dużo gier kooperacyjnych posiada wariant dla jednej osoby. Ostatnio grałam w Escape: Zombie City i gra bardzo przypadła mi do gustu - dzieje się w czasie rzeczywistym, co prawda nie ma wariantu jednoosobowego, ale bardzo podobna gra ma: Escape: Curse Temple

Osobiście grałam chyba tylko w Al Cabohne i jakoś specjalnie mnie ta gra nie urzekła ;) Widzę jeszcze, że Ghost Stories (w które grałam w kilka osób i polecam) ma wariant jednoosobowy, ale ciężko mi powiedzieć na ile się on sprawdza (chociaż wg. BGG jest "Recommended" ;) ).
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Kontakt:

28 lut 2016, o 15:06

Dzięki za odzew, ale trochę drogie te gry, nie zlazłoby się coś poniżej stówki? Poza tym zależałoby mi na tym, aby wariant jednoosobowy był solą rozgrywki, a nie tylko treningiem przed rozgrywką wieloosobową. Preferowałbym również tytuły z umiarkowaną długością rozgrywki na 30-60 minut.
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

28 lut 2016, o 15:31

Hmm... z bardziej skomplikowanych coś poniżej stówki ciężko - chyba że używane, ale i na to trzeba polować jak na darmowy kod steamowy na forum. Na myśl przychodzą mi jeszcze samotnik i lonpos - ale to są logiczne/bardziej układanki. Kiedyś Wookie nagrał filmik o 1-osobówkach (wiem że jest irytujący na dłuższą chwile, ale dość dobrze opowiada o mechanice gier):
https://www.youtube.com/watch?v=MTmKW4K9ktY
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Kontakt:

28 lut 2016, o 17:08

@UP
Nie muszą być skomplikowane, grunt aby nie znudziły się po 2-3 rozgrywkach i nie trwały w nieskończoność. Przejrzałem listę na BGG i znalazłem tam Piętaszka (Friday), grał ktoś?
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

28 lut 2016, o 18:37

Jeżeli chodzi o opcję dla jednego gracza to chyba Boss Monster ma taką możliwość, ale głowy ni ręki obciąć sobie nie dam (nigdy nie grałem, jedynie obserwowałem).
Awatar użytkownika
Predator
Podziękowania: 11 razy
Kontakt:

28 lut 2016, o 21:57

Szkaplerny pisze: Jeżeli chodzi o opcję dla jednego gracza to chyba Boss Monster ma taką możliwość, ale głowy ni ręki obciąć sobie nie dam (nigdy nie grałem, jedynie obserwowałem).
nie przeglądałem teraz instrukcji, ale na pudełku z tyłu widnieje ilość graczy 2-4, więc raczej odpada (chociaż możliwe, że grać się da, ale osobiście jakoś mnie ta gra nie porwała)
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

28 lut 2016, o 22:38

KQuest pisze:
Szkaplerny pisze: Jeżeli chodzi o opcję dla jednego gracza to chyba Boss Monster ma taką możliwość, ale głowy ni ręki obciąć sobie nie dam (nigdy nie grałem, jedynie obserwowałem).
nie przeglądałem teraz instrukcji, ale na pudełku z tyłu widnieje ilość graczy 2-4, więc raczej odpada (chociaż możliwe, że grać się da, ale osobiście jakoś mnie ta gra nie porwała)
Hm, gdzieś kiedyś widziałem jak gościu w ramach recenzji sam w to grał. Może pokazywał jedynie mechanikę gry, sam już nie wiem. Albo jakiś domowy setting ;)
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

28 lut 2016, o 23:55

@kmpt

Ogólnie ciężko z planszówkami pod jedną osobę ;) W większości tryb jednoosobowy jest strasznie naciągany, a jeżeli nie to są to gry kooperacyjne, gdzie grupę graczy zastępujesz jedną osobą - sobą. Ale większy fun i tak zawsze przyniesie rozgrywka w grupie. Tak jak poprzednicy mówili: Pandemic, Horror w Arkham, Ghost Stories, Agricola, czy Loyang. Trochę wydasz, ale pograć samemu można. Ostatnio tanio (poniżej stówki) można było wyrwać Gamedeca, który ma również tryb jednoosobowy, ale nie grałem więc się nie wypowiem jak to wypada. Na razie gra u mnie leży ;) Fanowskie zasady do planszowej wersji Cywilizacji na grę solo są podobno ok. Z nowości prosto z kickstartera - Scythe będzie miał tryb jednoosobowy (premiera jakoś sierpień/wrzesień tego roku) oraz Nemo's War: Second Edition (premiera koniec tego roku). Obie gry prezentują się świetnie, więc jakbyś później wracał do tematu, to zerknij na nie ;)
Awatar użytkownika
Robin Hood
Podziękowania: 2 razy
Kontakt:

29 lut 2016, o 06:34

Czasem w wiedźmina w pojedynke gram, tak że da się :)
Awatar użytkownika
Wiedźmin
Kontakt:

29 lut 2016, o 19:56

Dzięki za kolejne propozycje, ale to nadal nie to. Jak na razie udało mi się znaleźć trzy gry, które wydają się spełniać moje oczekiwania: Piętaszek, Space Hulk: Anioł śmierci oraz Hostage Negotiator i to chyba tyle, bo wojennych nie lubię, a na LCG szkoda mi pieniędzy :E
Awatar użytkownika
Predator
Kontakt:

1 mar 2016, o 14:57

Z tego co przesłałeś Hostage Negotiator wygląda ciekawie, Piętaszek to gra Friedmanna, więc na pewno jest dobra mechanicznie, ale ten Space Hulk jest naciągany :P Już lepsza jest wersja planszowa. Z nowości jeszcze na jedną osobę teraz wyszła Krwawa Oberża po polsku i też ma tryb na jedną osobę ;)

Edit: Hostage Negotiator, jednak jest zwykłym losowcem. Nie wiem jak z tego można fun mieć. Piętaszek ma naprawdę fajny tryb solo i jest tani :)
Ostatnio zmieniony 13 mar 2016, o 10:31 przez Killjoy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

4 mar 2016, o 19:28

Co byście polecili z gier 'imprezowych' albo coś w rodzaju kooperacji pod więcej niż dwie osoby? Zastanawiałem się nad Room 25 i Pandemią, ale wersji jest kilka i w zasadzie nie byłem ostatecznie zdecydowany, bo zależy mi na tym, aby gra raczej nie znudziła się szybko. Nie pomogły mi też recenzje na YT.
Awatar użytkownika
Łowca
Kontakt:

4 mar 2016, o 19:44

Imprezowa + specyficzny rodzaj kooperacji to oczywiście Munchkin :)
ODPOWIEDZ