Karta Pre-paid, czyli alternatywa dla kart kredytowych

Poniższy poradnik odnosi się jedynie do produktu banku PEKAO SA, ale nie jest reklamą, ani dziełem redakcji lowcygier.pl. Karty pre-paid innych podmiotów działają  podobnie, ale zasady i koszty ich użytkowania nie muszą być takie same. (przyp. redakcja)

 

Karta pre-paid – co to jest? 

 

Karta pre-paid jest odpowiednikiem karty kredytowej/debetowej. Nie wymaga podpisywania umowy i posiadania rachunku bankowego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą robić zakupy w Internecie (i nie tylko) bez zobowiązań.

Niniejszy poradnik powstał na bazie doświadczeń autora z kartą pre-paid Pekao SA i właśnie produkt tego banku1 posłuży jako przykład.

Jak zamówić?

 

By zamówić kartę pre-paid, trzeba udać się na stronę i wypełnić formularz. Jest ona darmowa, a opłata pobierana jest jedynie za wysyłkę. Następnie otrzymujemy odpowiedź zwrotną z numerem konta, na który trzeba wpłacić 10 zł rzeczonych kosztów. W jednej przesyłce można nabyć do 4 kart.

Dlaczego można aż tyle? Karty nie są imienne i przypisane do ciebie, dopóki ich nie aktywujesz!

W moim przypadku po niecałym tygodniu od dokonania przelewu otrzymałem list wraz z kartami.

 

Aktywacja karty

 

Kiedy już otrzymamy kartę, musimy ją aktywować, a odbywa się to na kilka sposobów:

Poprzez serwis internetowy: logujesz się zgodnie z instrukcją przysyłaną razem z kartą. Poniżej przykład:

 

Następnie musisz podać swoje dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania, email. Od tego momentu karta zostaje do Ciebie przypisana, ale nie martw się – w każdej chwili możesz ją dezaktywować.

Kiedy już uda Ci się zalogować, możesz zmienić swój login (tylko raz!) i hasło, tak by nie był to ciąg trudnych do zapamiętania znaków.

Drugim sposobem aktywowania karty jest…smartfon z systemem Android. Dzięki tej aplikacji możesz zeskanować znajdujący się na karcie kod QR i oszczędzić sobie wpisywania tych wszystkich numerków. Potem wystarczy podać swoje dane i zarządzać kartą pre-paid za pomocą swojego telefonu!

 

Używanie karty

 

By zasilić kartę, wystarczy przelać odpowiednią kwotę na numer bankowy, który jest na niej wygrawerowany. Możemy doładować konto swojej karty o dowolną kwotę, ale maksymalny limit transakcyjny wynosi 500 zł.

Oczywiście karty można używać także do płacenia w sklepach łącznie z transakcjami zbliżeniowymi.

 

Koszty

 

Karta jest bezpłatna, a jej użytkowanie darmowe. To podkreślenie jest na tyle istotne, że opłaty za kartę nie są pobierane, jeśli nią płacimy. Za same transakcję opłata też nie jest pobierana, chyba że mamy do czynienia z opłatą pobieraną przez sam sklep (np. Google Play). Cennik pozostałych operacji związanych z kartą:

 

 Rodzaj Opłaty

 Stawka

Opłata za kartę

zgodnie z obowiązującym cennikiem dostępnym w punkcie sprzedaży Kart

Wykup środków

12 zł

Wypłata gotówki w bankomatach i terminalach na terenie Polski

5 zł

Wypłata gotówki w bankomatach i terminalach za granicą

10 zł

Zmiana PIN w bankomacie

0 zł

Sprawdzenie wysokości dostępnych środków w serwisie www

0 zł

Sprawdzenie wysokości dostępnych środków poprzez wysłanie wiadomości SMS (nie pobiera się opłaty do 30.06.2012 r.)

0,2 zł

Sprawdzenie wysokości dostępnych środków w bankomacie

3 zł

Sprawdzenie historii operacji na Rachunku Karty w serwisie www

0 zł

Sprawdzenie historii operacji na Rachunku Karty poprzez wysłanie wiadomości SMS (nie pobiera się opłaty do 30.06.2012 r.)

0,2 zł

Sprawdzenie historii operacji na Rachunku Karty w bankomacie

3 zł

Miesięczna opłat za obsługę Karty. 

Opłata nie jest pobierana w przypadku dokonania wpłaty na Rachunek Karty lub transakcji bezgotówkowej przynajmniej raz na 6 miesięcy.

1 zł

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Na karcie można trzymać tylko złotówki, ale przy płatnościach w obcych walutach są one automatycznie wymieniane zgodnie z aktualnym kursem banku.

Niestety jedną z poważniejszych wad karty jest szybkość jej doładowania, która wynosi jeden dzień (nawet z banku Pekao SA), dlatego lepiej planować swoje przyszłe zakupy.

Ilość środków pieniężnych na karcie można sprawdzać za darmo w dedykowanym serwisie internetowym, w aplikacji mobilnej albo odpłatnie za pomocą bankomatu lub smsa – zgodnie z cennikiem zamieszczonym powyżej.

Jeśli będą jakieś niejasności to postaram się pomóc i uaktualnić poradnik.

 

 Kraczykruk

(ed. redakcja)

 

1 WBK i Citi Handlowy też oferują karty pre-paid.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

Komentarze do "Karta Pre-paid, czyli alternatywa dla kart kredytowych"

 1. Poradni przezacny! 🙂 Nawiązując do WBK-u ;D polecam ich kartę – a dokładnie tę:

  http://bank-zachodni-wbk.na.allegro.pl/karta-internetowa-bzwbk-nowe-wyzsze-limity-i2980470489.html

  Jej zaletą jest niewątpliwie „nieplastikowość” ;D bo to karta wirtualna (internetowa) dostarczana via mail, w formie PDF-u, no i brak jakichkolwiek kosztów obsługi, poza 4,99 zł za jej zakup i ew. 15 zeta za jej wyczyszczenie, gdyby złapał nas kryzys ;>
  Jeżeli masz konto we WBK-u, to jej napełnienie potrwa chwil kilka (jedynie wieczorkiem nie jest tak różowo) ew. można skorzystać z szybkich przelewów BlueCash, ale one często nie działają 🙂
  Podpina się bez problemu pod PayPal (dzięki czemu bez problemu opłacam reklamę na fejsie) można nią płacić w takich serwisach jak gmg, steam, amazon.com, itd.
  Polecam i Pozdrawiam!)