Xbox Series X oficjalnie ogłoszony! Wszystko co wiemy o nowej konsoli Microsoftu

W czasie nocnej konferencji The Game Awards, Microsoft niespodziewanie ujawnił szczegóły dotyczące swojej konsoli przyszłej generacji. Jej oficjalna nazwa to Xbox Series X. Poznaliśmy wygląd nowej konsoli, wygląd kontrolera oraz szczegóły dotyczące funkcjonalności nowego sprzętu.

Xbox Series X

Nie Xbox Two, nie Xbox Scarlett, lecz Xbox Series X – tak właśnie oficjalnie nazwana została nowa konsola od Microsoftu. Konia z rzędem temu kto był w stanie poprawnie przewidzieć tego typu nazewnictwo. 🙂

Część „series” dość mocno sugeruje, że na rynku pojawią się także równoległe wersje konsoli. Przecieki sugerowały, że do zapowiedzianego dzisiaj projektu Anaconda, dołączy wkrótce tańszy odpowiednik o nazwie kodowej Lockhart. Dość prawdopodobne, że przybierze on nazwę „Xbox Series S”.

Wygląd konsoli

Xbox Series X zaskakuje wyglądem i tym razem ma kształt wieży. Urządzenie to przypomina raczej oczyszczacz powietrza lub duży głośnik, a nie znane do tej pory konsole. Ma to jednak zalety: minimalistyczny design sprawia, że sprzęt będzie pasował do każdego wnętrza, a szerokość sprawi, że zajmie mniej miejsca obok telewizora czy monitora.

Zapewniono również o zadbaniu o odpowiednią kulturę pracy – Xbox Series X nie będzie głośniejszy od poprzednika.

Nowy kontroler

Rewolucji nie ma jednak w przypadku kontrolera Xbox Series X i ten jest niemal identyczny, jak przy poprzedniej konsoli. Zmianie uległ D-Pad, a nowością jest przycisk Share, który umieszczono na środku pada.

Jest też jeszcze jedna dobra wiadomość: Xbox Series X będzie kompatybilny z kontrolerami z Xboksa One.

Wydajność

Phil Spencer wspominał, że układ graficzny Xbox Series X ma zaoferować moc ponad 8 razy większą od Xboksa One i dwa razy większa od Xboksa One X. To zaś ma pozwolić na rozgrywkę w rozdzielczości 4K i przy 60 klatkach na sekundę, a nawet…. w 8K lub 120 klatkach.

Zastosowany dysk NVMe SSD ma zaś gwarantować znaczne skrócenie czasów ładowania, a także możliwość wznawiania nie jednej, a kilku uruchomionych i wstrzymanych gier.

Gry

Na razie wiemy o dwóch grach, które tworzone są z myślą o Xbox Series X i są to Halo Infinite oraz Senua’s Saga: Hellblade 2.

Ujawniono także, że Xbox One Series X będzie wstecznie kompatybilny ze WSZYSTKIMI dotychczasowymi konsolami Microsoftu.

Data premiery

Xbox Series X ma zadebiutować w okresie świątecznym 2020 roku. Dokładna data premiery i cena konsoli nie są jeszcze znane.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.