Steam Deck zapowiedziany - Nintendo Switch Pro od Valve!

Łowcy, czekaliście na Nintendo Switch Pro? Powitajcie Steam Deck od Valve! Handheld Steama został właśnie zapowiedziany i pojawi się na rynku w grudniu 2021 r. Urządzenie pozwoli graczom uruchomić gry znajdujące się w ich bibliotece Steam. Sprzęt sprzedawany będzie w trzech wersjach, z których najtańsza kosztuje 1899 zł. Możliwość rezerwacji zostanie udostępniona już jutro – pre-order Steam Deck będzie można dokonać w sklepie Steam.

Konsola z pecetowymi grami otrzyma 7-calowy dotykowy ekran 60 Hz i baterię pozwalającą nawet na 7 godzin ciągłej gry. W trybie handheld sterować będziemy mogli dzięki wbudowanemu kontrolerowi, niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby do urządzenia podłączyć także klawiaturę i myszkę. Z Nintendo Switch Pro od Valve korzystać będzie można w trybie przenośnym i stacjonarnym (dock sprzedawany osobno).

W rozwinięciu wpisu znajdziecie więcej informacji na temat konsoli Valve, a także pierwszy gameplay nagrany przez dziennikarzy IGN.

Specyfikacja techniczna Steam Deck

Valve Steam Deck wyposażony został w 7-calowy dotykowy ekran o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli – rozmiar oraz rodzielczość identyczna co w „konkurencyjnym” Nintendo Switch Oled model. Niestandardowy 4-rdzeniowy procesor AMD i grafika 8 RDNA, wspierane przez 16 GB pamięci RAM, pozwolić ma na uruchamianie wszystkich, nawet najbardziej zasobożernych tytułów AAA. Bateria o pojemności 40 Whr pozwoli cieszyć się grami przez 2 do 8 godzin.

Najważniejsze cechy Steam Deck:

  • CPU: Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz (up to 448 GFlops FP32)
  • GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1.0-1.6GHz (up to 1.6 TFlops FP32)
  • 16 GB LPDDR5 RAM (5500 MT/s)

Pełną specyfikację techniczną znajdziecie na tej stronie.

Steam Deck

Testowa wersja Steam Deck trafiła już w ręce redaktorów IGN. Na poniższym filmie możecie zobaczyć pierwsze wrażenia dziennikarzy, a także rzucić okiem na urywki gameplayu.


Cena Steam Deck

Konsola przenośna Valve sprzedawana będzie w trzech wersjach, różniących się pojemnością, szybkością oraz dodatkowymi gadżetami, jak np. ekskluzywny futerał.

  • Steam Deck 64 GB eMMC (PCIe Gen 2 x1) – 1899 złotych
  • Steam Deck 256 GB NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4) – 2499 złotych
  • Steam Deck 512 GB high-speed NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4) – 3099 złotych
Wersje Steam Deck

Łowcy, waszej uwadze polecamy wywiad jaki Gabe Newell udzielił m.in. odnośnie ceny Steam Deck.


Jak i gdzie kupić handheld Steama?

Rezerwacje na Steam Deck zostaną otwarte w piątek 16 lipca o godzinie 19:00 czasu polskiego. Każdy użytkownik będzie miał możliwość zamówienia jednej konsoli na konto Steam. Pre-order będzie można złożyć w sklepie Steam po uiszczeniu drobnej opłaty (ok. 20 zł), która będzie później wliczona do ostatecznej ceny zakupu.


Łowcy, co sądzicie o Steam Deck? Myślicie, że konsola przenośna Valve stanie się realną konkurencją na zdominowanym przez Nintendo rynku? Zagracie w gry PC na konsoli Nintendo Switch Steam? 😉

Sklepy:
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.