Premeira Asus ROG Ally

Rywal Steam Decka, ASUS ROG Ally, zaoferuje 8,6 teraflopów mocy GPU. Cenę urządzenia poznamy 11 maja

Kilka tygodni temu po raz pierwszy informowaliśmy Was o nadchodzącym handheldzie ASUS ROG Ally, mającym być realnym konkurentem dla Steam Decka od Valve. Dokładna specyfikacja urządzenia nie była wtedy jeszcze znana, wiedzieliśmy tylko, że całość napędzać będzie procesor i karta graficzna od AMD. I właśnie dziś amerykańskie przedsiębiorstwo podzieliło się z nami szczegółami na temat swojego nowego APU. Powitajcie AMD Ryzen Z1 i Ryzen Z1 Extreme.

Kompendium wiedzy na temat Asus ROG Ally

O tym, co zaoferuje nam tajwański handheld możecie przeczytać w nowym wpisie, w którym zawarliśmy m.in. informacje na temat tego, jaka jest specyfikacja Asus ROG Ally.

Wydajność AMD Ryzen Z1 i AMD Ryzen Z1 Extreme w grach

Zaczniemy od mocniejszego z braci. Ryzen Z1 Extreme łączy 8 rdzeni procesora AMD Zen 4 i 16 wątków z 12 rdzeniami graficznymi RDNA 3 oraz 24 MB pamięci podręcznej, co ma zagwarantować aż 8,6 teraflopa surowej wydajności graficznej. Dla porównania – Steam Deck oferuje jedynie 1.6 TFLOPS, a Nintendo Switch… 0,4 TFLOPS.

Podstawowy Ryzen Z1 ma natomiast sześć rdzeni procesora i 12 wątków, cztery rdzenie GPU i 22 MB pamięci podręcznej. Różnica spora, ale to wciąż o 55% więcej w porównaniu z niestandardowym układem Valve Zen 2 plus RDNA 2 „Aerith”. 

Wydajność AMD Ryzen Z1

O tym, jak wydajność nowych APU przekłada się na rozgrywkę, możecie przekonać się z poniższych wykresów. AMD twierdzi, że z Ryzen Z1 Extreme nawet tak wymagające tytuły jak Red Dead Redemption 2, czy Forza Horizon 4 nie będą miały problemów z utrzymaniem stabilnych 60 klatek na sekundę, w rozdzielczości 1080p, upscalowanej z 720p.

Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku słabszego Ryzena Z1. Tu nie możemy już liczyć na 60 fps w każdej produkcji, jednak nawet 40 klatek w RDR 2 pozwoli na swobodną rozgrywkę.

Trzeba jednak zaznaczyć, że powyższe dane zebrane zostały z ASUS ROG Ally działającego w trybie Turbo, który umożliwia procesorowi pobieranie do 30W mocy. Steam Deck jest limitowany do połowy tej wartości. Biorąc więc pod uwagę, że handheld od Valve potrafi „zjeść” baterię nawet w dwie godziny, warto wstrzymać się z oceną do momentu pełnej prezentacji urządzenia od Asusa.

Na szczęście nie będziemy musieli czekać długo. Cena Asus ROG Ally ma zostać ujawniona już 11 maja. Zapewne wtedy też poznamy pełną specyfikację sprzętu.

Źródło: The Verge


Łowcy, jesteście zainteresowani tym, co zaoferuje ASUS ROG Ally? Zamierzacie sięgnąć po nowe urządzenie, czy jesteście Team Steam Deck?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.