PlayStation 5 z obsługą rozdzielczości 1440p! Sony wprowadza długo wyczekiwane funkcje

Prośby o wprowadzenie obsługi rozdzielczości 1440p na PlayStation 5 dominowały na listach życzeń fanów konsol Sony. Po wielu miesiącach milczenia japoński producent rzucił nowe światło na sprawę. Na blogu PlayStation pojawiła się dziś informacja o tym, że wersja beta oprogramowania systemowego PS5 została rozbudowana o kilka ciekawych funkcjonalności. Na liście znajdziemy m.in. tworzenie folderów z grami oraz wspomnianą już możliwość zabawy w natywnej rozdzielczości QHD (2560 × 1440 pikseli). Ze zmianami początkowo zapoznają się wybrani użytkownicy, a po pomyślnym przejściu testów nowe firmware trafi do wszystkich posiadaczy konsol PS5.

Japończycy poinformowali, że w wersji beta wprowadzili obsługę wyjścia wideo HDMI 1440p. Gracze będą mieli możliwość wybrania dodatkowego ustawienia wizualnego na zgodnych monitorach i telewizorach.

  • Gry obsługujące renderowanie w rozdzielczości 1440p będą wyświetlane w natywnej rozdzielczości QHD.
  • Gry o wyższej rozdzielczości natywnej, jak np. 4K, będą korzystały z ulepszonego antyaliasingu poprzez supersampling do docelowej rozdzielczości.
Rozdzielczość 1440p na PlayStation 5

W celu sprawdzenia, czy podłączony do konsoli telewizor/monitor jest kompatybilny, należy wybrać „Test 1440p Output” w opcjach „Screen i video” w ustawieniach systemu.


Drugą ciekawą nowością jest wprowadzenie możliwości tworzenia własnych list-folderów z grami. Dotyczy to zarówno tytułów na płytach, jak i produkcji w postaci cyfrowej oraz w chmurze). Maksymalnie można stworzyć do 15 list, a w każdej z nich może znajdować się 100 pozycji. Funkcjonalność ta ma ułatwić panowanie nad obszernymi kolekcjami.

Foldery Playtation 5

Oprócz tego dodano możliwość wysyłania wiadomości głosowych, nowe naklejki do czatu tekstowego, uproszczono udostępnianie ekranu dla osób przebywających z nami w jednej sesji, a także wprowadzono system pozwalający na odsłuchanie i porównanie różnic między dźwiękiem 3D i stereo, w celu wybrania najlepszego ustawienia.

Źródło: PlayStation Blog


Cieszycie się z tego, że Sony w końcu posłuchało graczy i zaoferowało obsługę rozdzielczości 1440p na PlayStation 5? Zamierzacie skorzystać z nowej opcji?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.