Najtańsze gry na Steam będą droższe. Valve zmienia wymóg dotyczący minimalnej ceny gier

W październiku zeszłego roku Steam zaktualizował wytyczne cenowe dla walut innych niż amerykańska, co przełożyło się na spore, sięgające nawet kilkuset procent, podwyżki w niektórych regionach. Teraz przyszła pora na zmiany minimalnych progów cenowych dla gier w walucie innej niż USD, tak by dostosować je do wprowadzonych przed niespełna rokiem zaleceń. Oznacza to, że gry kupowane za złotówki, Euro, argentyńskie peso czy tureckie liry staną się nieco droższe, jeśli są obecnie wycenione na najniższym możliwym poziomie.

Podwyżka minimalnych cen na Steam. Za jakie gry zapłacimy więcej?

Najniższa możliwa bazowa cena gry na Steam to obecnie 0,99 USD. To minimum pozostanie bez zmian, dlatego też amerykańscy gracze nie mają się czego obawiać. Co innego osoby przebywające w innych regionach.

Zgodnie z wprowadzoną właśnie zasadą minimalna cena bazowa produktów na Steam, musi być co najmniej równa rekomendowanemu przeliczeniu walut Steam dla poziomu 0,99 USD. Polscy gracze będą więc musieli liczyć się z tym, że za najtańsze tytuły bez promocji zapłacą już nie 3,59 zł, a 4,49 zł, co oznacza wzrost o 25%. To jednak nic w porównaniu z użytkownikami z Argentyny i Turcji, dla których podwyżka wyniesie ponad 400%.

Valve pozostawia wydawcom samodzielną aktualizację cen. Jeśli tego nie zrobią, a ich gry spadną poniżej minimalnego progu w określonej walucie, gra zniknie ze sprzedaży, dopóki jej cena nie zostanie podniesiona.

Istnieje jednak pewne obejście problemu. Jeśli wydawca chciałby wycenić zawartość poniżej wartości minimalnej, musi zaoferować ją w formie mikrotransakcji, bądź w sklepie z przedmiotami ekwipunku Steam.

Zmiana cen minimalnych wpłynie też na promocje na gry Steam

Druga z nowych reguł dotyczy gier na promocji. Zgodnie z nią najniższa możliwa cena transakcyjna jest o 50% niższa od minimalnej ceny bazowej i wynosi 0,49 USD. I tak:

  1. Cenę gry na poziomie 0,99 USD można obniżyć maksymalnie o 50%
  2. Cenę gry na poziomie 1,99 USD można obniżyć maksymalnie o 75%
  3. Cenę gry na poziomie 4,99 USD można obniżyć maksymalnie o 90%

W przypadku polskiego regionu najniższa możliwa cena gry na promocji wzrośnie więc o około 50 groszy.

Źródło: Steam, SteamDB

Łowcy, jak zapatrujecie się na zmiany polityki cenowej na Steam? Jak to szło? „Tanio to już było?” 😉

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.