xbox logo
  Polecamy

Kompatybilność wsteczna Xbox Series X i Xbox Series S bez tajemnic

Microsoft podzielił się kolejnymi szczegółami na temat tego, w jaki sposób działać będzie kompatybilność wsteczna na Xbox Series X i Xbox Series S. Wiemy już, że na nowych konsolach uruchomimy tysiące gier z poprzednich czterech generacji Xbox. Co więcej, wszystkie one zostaną automatycznie ulepszone tak, by działać znacznie lepiej niż na platformie, dla której zostały pierwotnie stworzone. Zadbać o to ma tryb Auto HDR i specjalna technologia pozwalająca na zwiększenie ilości klatek na sekundę. Każdy tytuł skorzysta również z zamontowanego w Xbox Series X i Xbox Series S dysku SSD, co przełoży się na znaczne skrócenie czasu ładowania.

Po więcej szczegółów zapraszamy do rozwinięcia newsa 😉

Graficzne ulepszenia w grach dostępnych w ramach kompatybilności wstecznej Xbox Series

Konsole Xbox Series X oraz Xbox Series S zostały wyposażone w specjalną funkcję zwaną Auto HDR. Pozwala ona na automatyczne dodanie trybu High Dynamic Range do każdej uruchomionej gry. Rozwiązanie to poprawi jakość każdego tytułu, wydanego tylko z SDR, bez zmiany stylu artystycznego danej produkcji.

Funkcja Auto HDR w Xbox Series X

Konsole nowej generacji zapewnią wyższą wydajność w grach i stabilną liczbę klatek na sekundę. Niektóre tytuły skorzystają z nowego rozwiązania, jakim jest funkcja podwajania ilości klatek. Ze względu na ograniczenia powodowane fizyką i animacjami w grach, metoda ta sprawdzi się jedynie w wybranych produkcjach. Wiemy już, że zastosowana zostania m.in. w Fallout 4, czego efekty możecie zobaczyć na poniższym filmiku.

Kolejną wartą odnotowania nowością jest podniesienie rozdzielczości oryginalnych gier z Xbox i Xbox 360 do poziomu 4K na Xbox Series X i 1440p na Xbox Series S. Zdecydowana większość wstecznie kompatybilnych tytułów zostanie również poprawiona dzięki implementacji 16-krotnego filtrowania anizotropowego.

Kompatybilność wsteczna Xbox Series w przypadku gier na dyskach

Ostatnią, choć nie mniej ważną informacją, jest możliwość podłączenia dysku z już zainstalowaną grą do Xbox Series X i Xbox Series S. Produkcje znajdujące się na zewnętrznym dysku zostaną automatycznie wykryte i będą gotowe do uruchomienia na nowych konsolach. Zadowoleni będą także posiadacze płyt z grami z Xbox One, Xbox 360 i oryginalnego Xboksa. Po włożeniu ich do napędu w Xbox Series X wystarczy tylko zainstalować dany tytuł i cieszyć się starszą produkcją na nowej konsoli. Niebawem uruchomione zostaną także darmowe zapisy w chmurze dla wszystkich posiadaczy Xbox 360. Przy okazji firma zapewniła, że gracze bez problemów przeniosą osiągnięty progres i osiągnięcia pomiędzy urządzeniami.


Pre-order Xbox Series X w ratach 0% – Xbox Series X już od 56 zł miesięcznie!

Wybrane polskie sklepy wprowadziły do swojej oferty pre-ordery na Xbox Series X oraz Xbox Series S w systemie ratalnym 0%.

Wszystkie sklepy, które oferują swoim klientom raty 0% na Xbox Series X oraz Xbox Series S znajdziecie pod tym adresem.

Cena Xbox Series X i Xbox Series S

Grupa dla fanów konsol Microsoft Xbox

Wszystkich sympatyków konsol Microsoft Xbox zapraszamy do nowo utworzonej grupy tematycznej na Facebooku – Łowcy Gier Xbox.

Znajdziecie tam nowinki, ciekawostki oraz dyskusje poświęcone wszystkiemu, co dotyczy gamingu oraz konsol Microsoft Xbox.


Łowcy, jesteście zadowoleni z tych informacji? Microsoft spełnił Wasze oczekiwania co do wstecznej kompatybilności? 😉

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.