Promocja na PlayStation 5

Kompatybilność wsteczna PlayStation 5 ze szczegółami. Zagramy w niemal wszystkie gry z PlayStation 4!

Sony wreszcie ujawniło szczegóły na temat tego, jak będzie działać kompatybilność wsteczna na PlayStation 5. Na nowej konsoli japońskiego producenta uruchomimy zdecydowaną większość produkcji z PlayStation 4 (po wyjątki odsyłamy do dalszej części tekstu). Zagramy zarówno w gry w wersji cyfrowej, jak i te dostępne na płytach (nośnik będzie musiał znajdować się w napędzie podczas rozgrywki), a do zabawy wykorzystamy kontroler DualSense lub DualShock 4.

Więcej informacji na temat kompatybilności wstecznej na PS5 znajdziecie w rozwinięciu tego wpisu.

Na PlayStation 5 uruchomimy niemal wszystkie z ponad 4000 gier, które przez 7 lat pojawiły się na PS4. Niektóre z nich będą wykorzystywać funkcję Game Boost, która zapewni pewne poprawki w działaniu, np. większą płynność rozgrywki. Sony zastrzega jednak, że możemy natrafić też na przypadki błędów, utraty pewnych funkcjonalności lub nietypowych zachowań podczas zabawy na nowej konsoli.

Kompatybilność wsteczna PS5 będzie działać zarówno w przypadku wersji cyfrowych, pudełkowych, jak i przy tytułach VR. W tym ostatnim przypadku konieczne będzie posiadanie nie tylko zestawu PS VR i kamery, ale też specjalnego adaptera. Ten ma być udostępniany za darmo, jednak na razie nie ujawniono w jaki sposób.

Kompatybilność wsteczna PlayStation 5 – kontrolery i akcesoria

W gry dostępne w kompatybilności wstecznej będziemy mogli grać przy pomocy kontrolerów DualSense, DualShock 4 (nie będzie on jednak działał przy produkcjach z PS5) oraz oficjalnie licencjonowanych padów od innych producentów. W wybranych grach będziemy mogli skorzystać też z kierownic, arcade sticków i innych specjalistycznych urządzeń. PS Move i PS VR Aim Controller również będą działać we wspieranych tytułach na PS VR.

PlayStation 5 będzie wspierać zestawy słuchawkowe Platinum i Gold oraz słuchawki innych producentów, które działały przez port audio jack lub USB.

Kompatybilność wsteczna PlayStation 5 – wyjątki

Gry z PS4, w które nie zagramy na PlayStation 5 to:

  • DWVR;
  • Afro Samurai 2: Revenge of Kuma Volume One;
  • TT Isle of Man – Ride on the Edge 2;
  • Just Deal with It!;
  • Shadow Complex Remastered;
  • Robinson: The Journey;
  • We Sing;
  • Hitman Go: Definitive Edition;
  • Shadwen;
  • Joe’s Diner.

Łowcy, jesteście zadowoleni z tych informacji? A może oczekiwaliście czegoś więcej? Dajcie znać w komentarzu pod wpisem.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.