Wyniki ankiety + giveaway!

Dziękujemy wszystkim za udział w naszej ankiecie! Dostaliśmy ponad 500 odpowiedzi! Część z nich była naprawdę bardzo wyczerpująca, zyskaliśmy bogaty materiał do przemyśleń!

Wasze odpowiedzi wraz z naszym komentarzem znajdziecie w rozwinięciu wpisu!

 

 

 

 

Pytanie 1

 

Jak nas znalazłeś?

Zdecydowanie najczęściej powtarzającą się odpowiedzią było – google. Prawie co druga odpowiedź wskazywała właśnie na wyszukiwarkę. Wielu z was podawało, czego konkretnie szukało. Cieszymy się, że znaleźliście odpowiedzi na Łowcach!

Następne w kolejności są odpowiedzi:

– od kolegi/znajomego
– facebook
– wykop.pl (przy okazji promocji Ubisoftu)
– Forum GOLa 
– markolf.pl

Wielu z was podawało przeróżne fora internetowe (Polygamia, Gram, Cdaction, PClab, Gikz). Część osób przyszła po wspólnej akcji z Grabą oraz od… Wonzia, który podobno wspominał o nas na streamie… 😀

Z mniej typowych odpowiedzi zwróciło moją uwagę:

„Znalazłem poprzez Steamgifts, kiedy przeglądałem profile ludzi.”

oraz

„Link z top contributors na indie gala.”

Wniosek?

Jak widać nie trzeba wydawać grubej forsy na reklamę, żeby zyskać rozpoznawalność. Liczy się bogata i interesująca treść, która z kolei zapewnia dobre pozycjonowanie w googlach! 

Mały apel do was: warto reklamować naszą stronę znajomym, linkować nas na forach, dzielić się linkiem na portalach społecznościowych! Zwiększająca się liczba użytkowników to również:
– większa motywacja do pracy i ciągłego aktualizowania strony dla redakcji!
– szansa na lepsze giveawaye z uzyskanych środków!
– szansa na przyciągnięcie potencjalnych reklamodawców i partnerów, co oznacza fajne konkursy z nagrodami i lepsze perspektywy na rozwój serwisu!
– większa ilość potencjalnych „łowców” promocji, co oznacza więcej treści na stronie oraz ciekawszą dyskusję na forum!

Zachęcamy was więc do dzielenia się wiedzą o istnieniu naszej strony oraz lajkowania naszego fanpage’a! Jest to inwestycja, która przyniesie korzyści nie tylko nam, lecz i całej społeczności Łowców Gier!

 

Pytanie 2

pytanie 2

Wniosek?

To pytanie było z kolei bardziej dla naszej własnej informacji. Zawsze warto mieć oko na konkurencję, żeby wiedzieć co czyha za naszymi plecami. Sam fakt, że tylko 35% z was wskazało jako swoją odpowiedź „inne strony o promocjach” pokazuje, że pomysł na Łowców Gier był dość unikatowy jak na nasze realia. 

Pytanie to było również sprytnym sposobem na zyskanie nowych źródeł informacji o promocjach. Wielu z wymienionych przez was stron nie znałem wcześniej. Teraz będziemy się starać, aby nigdy nie być w tyle za żadnym z wymienionych portali. Przy takim profilu strony stała aktualność musi być naszym największym atutem!

 

Pytanie 3

pytanie 3

Wniosek?

Pierwsza niespodzianka! Ponad połowa z was deklaruje brak jakiegokolwiek udziału w dyskusji na stronie! Z kolei tylko 27% osób przyznaje się do zaglądania i pisania na forum…

Są to dość rozczarowujące wyniki. Nie mamy nic przeciwko, żebyście wpadali tutaj tylko w poszukiwaniu promocji. Warto jednak dać coś od siebie i spróbować zintegrować się z naszą społecznością! Tworzy się tutaj naprawdę coś fajnego, jest coraz więcej użytkowników oraz tematów do dyskusji. Oczywistym jest, że wielu z was ma już swoje fora i swoje przyzwyczajenia. Dajcie jednak nam i sobie samym szanse na spróbowanie czegoś nowego! 

 

Pytanie 4

pytanie 4

Wniosek?

1. Prawie nikogo nie interesuje Shoutbox. Zobaczymy, czy na dłuższą metę będzie tam jakieś życie. Jeżeli nie, po prostu zrezygnujemy z tego pomysłu. Nic na siłę – i tak taka forma czatu to tylko wylegowisko trolli, które rzadko spełnia swoją funkcję.

2. Połowa z was nie wpada na fejsa. Zdaję sobie sprawę z niechęci co poniektórych do tego portalu społecznościowego, ale niestety będziemy uparcie obstawać przy tej formie promocji. Już wkrótce pojawią się ciekawe konkursy, które dostępne będą tylko z poziomu facebooka. Będziemy usilnie starać się dodać życia naszemu fanpage’owi. Dlaczego? Spójrzcie choćby na odpowiedzi do pierwszego pytania. Druga najpopularniejsza to: „znalazłem was na Facebooku”!

3. Pozostałe odpowiedzi są raczej zadowalające. O kompendium napiszemy w osobnym punkcie 😉

 

Pytanie 5

pytanie 5

Wniosek?

Tylko 20% z was interesuje się promocjami na X360 lub PS3. Nie znam dokładnych danych, jak to się ma do procentowego podziału w całej branży w Polsce. Niemniej jednak, będziemy starali się zyskać trochę rozgłosu w serwisach konsolowych. Już teraz mamy plany na podjęcie stosownych kroków, zobaczymy co z tego wyniknie. 😉 Mimo wszystko, te 20% to nadal target, o który warto zabiegać i na pewno nigdy nie zmienimy profilu na stricte PC-towy!

Gry na steama interesują każdego. Tutaj raczej brak niespodzianek. Cieszy nadal dość wysoka popularność gier pudełkowych na PC, jako że wyszukiwanie tych promocji wymaga najwięcej wysiłku –  informacji nie można po prostu przekopiować z innego źródła.

Prawie nikt z was nie ma Vity. Dziwi też wyższy procent dla konsol Nintendo, które przecież są zupełnie zaniedbane w Polsce! Warto też zauważyć, że 2x więcej osób interesuje się PS3 niż Xboxem 360.  Gdyby nasz brytyjski odpowiednik przeprowadził podobną ankietę, wyniki byłyby zapewne zgoła odwrotne. 😉

 

Pytanie 6

pytanie 6

Wniosek?

Teksty zostaną. To konkretne pytanie było główną motywacją do stworzenia ankiety. Jeti stwierdził, że pomysł z publicystyką jest nietrafiony i należy go porzucić. 99.5% z was uznaje inaczej, więc zrezygnowanie z tekstów nie wchodzi w grę.

Warto jednak pomyśleć nad drobnymi zmianami. Trzeba na pewno się zastanowić, o czym powinniśmy pisać. Nie można w kółko nawijać tylko o promocjach. Ja osobiście mam jeszcze kilka pomysłów, ale jeśli to teksty mają być pisane cyklicznie, to obawiam się, że może mi ich trochę zabraknąć… Pisanie recenzji gier raczej nie będzie zbyt dobrym pomysłem – recenzje mają wszyscy. Z założenia jesteśmy serwisem, który jest inny od pozostałych i gwarantuje ekskluzywną treść.

W komentarzach sugerowaliście np. „kącik gier niezależnych”. Przy takiej popularności bundli nie jest to wcale taki zły pomysł. Ktoś proponował zrobić dział dla tekstów użytkowników… Istnieje on od samego początku strony. Czekamy na wasze teksty i jakoś nikogo ta perspektywa nie kusi (nawet proponując nagrody za pisanie)… 😉

Pojawiło się też kilka komentarzy o błędach stylistycznych/gramatycznych. Postaramy się zwrócić na to szczególną uwagę i dzięki za kilka słów konstruktywnej krytyki.

 

Pytanie 7

pytanie 7

Wniosek?

Kompendium jest naszą ekskluzywną treścią, a jego stworzenie kosztowało nas mnóstwo wysiłku. Jak widać, połowa z was w ogóle go nie używa, a tylko 6% deklaruje, że często tam zagląda.

Na pewno warto byłoby go uzupełnić (choćby dla tych 4 czasopism), tak żeby skończyć to co się zaczęło. Samo kompendium nikomu nie przeszkadza, a jest dosyć pomocne przy pozycjonowaniu. Można jednak pomyśleć nad przeniesieniem całej tej bazy na osobną domenę. Może udałoby się stworzyć coś na kształt małego polskiego „metacritic”. Nie wiem jakie byłoby zainteresowanie taką inicjatywą, lecz nietrudno zauważyć, iż samo kompendium z promocjami ma niewiele wspólnego i jest obecne na stronie „bo tak”. Czekamy na wasze sugestie w tej kwestii! 🙂

 

Pytanie 8

pytanie 8Wniosek?

1. Jedyną odpowiedzią, która zyskała więcej niż połowę głosów był Youtube… Hmmm, na razie nie mamy doświadczenia w tworzeniu filmów, obróbce video itd. Dobrze jednak wiedzieć, że bylibyście zainteresowani taką formą interakcji. Na pewno jest to coś, nad czym teraz pomyślimy i popróbujemy. Może jakieś video-przeglądy bundli? Może jakieś przewodniki po brytyjskich sklepach z grami? Musimy wymyślić coś, czego nie mają inni, inaczej taka inicjatywa nie ma sensu.

Czekamy na jakieś sugestie z waszej strony!

2. W opcjach inne tylko sporadycznie pojawiały się google+, linkedin. Również Twitter jest raczej zbyt mało popularny w Polsce, żeby zacząć się tam regularnie udzielać.

Z kolei dość często powtarzającą się odpowiedzią było wykop.pl. Jest to na pewno interesujący pomysł, ale tutaj to WY musicie wykazać się inicjatywą. Nie mamy zamiaru uprawiać tam kryptoreklamy, nic to dobrego nie przyniesie. Jeżeli ktoś z was spróbuje wykopać np. zapisy na Galę lub np. akcje w stylu „100 giveawayów”, to my na pewno się pod to podłączymy i rozreklamujemy taką inicjatywę!

 

Pytanie 9

pytanie 9

Wniosek?

Nie i kropka. Od samego początku byliśmy przeciwni robieniu reklamy takim stronom. Powód jest prosty – nie chcę ręczyć za coś, czego sam obawiam się używać. Ani to nam pomaga, dodaje tylko roboty, a jak pojawi się jakiś problem, to słowa krytyki polecą… na nas. Skoro większość użytkowników podziela nasze zdanie, nic w tej materii się nie zmieni.

 

Pytanie 10

pytanie 10

Wniosek?

Hmmm. Każda z opcji ma jakąś tam grupę zwolenników. Trzeba będzie przemyśleć tę kwestię i być może niedługo dodamy nową kategorię „akcesoria”. Koszulki, fotele, podkładki pod mysz – nic nie szkodzi nam o tym informować, skoro i tak każdą kategorię można ukryć w „filtrze”. 

Jeśli chodzi o sprzęt, to tutaj niestety potrzebowalibyśmy zwerbować ekspertów z tej dziedziny. Na pewno jest to interesujący pomysł, ale tutaj ryzyko trafienia na sklepy niegodne zaufania jest jeszcze większe! 

 

Podsumowanie:

Po pierwsze – wielkie dzięki za tak duży odzew! Naprawdę cieszy fakt, że tak wielu z was chce pomóc nam w rozwijaniu naszej strony. Było wiele wyczerpujących i ciekawych komentarzy. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wysilili się napisać coś więcej niż proste „tak” lub „nie. Zapewniam, że przeczytaliśmy wszystko od A do Z!

Co do zmian – wszystko opisane jest już w poszczególnych punktach. Myślę, że mamy teraz bardzo wiele materiału do przemyśleń. 

Wszystkich, którzy wzięli udział w ankiecie i podali poprawny link do profilu zapraszamy do giveawaya!

 

PS: Jeżeli jeszcze nie jesteście w grupie, to bez obaw – niedługo się w niej znajdziecie. Nie jest łatwo dodać 400 osób do grupy 😉

 

Tagi:
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

Komentarze do "Wyniki ankiety + giveaway!"

 1. Jeśli ja wypełniłem a w ostatnim pytaniu nie podałem mojego profilu steam to mogę dołączyć do giweawaya ? za późno to przeczytałem

 2. A ja tylko dodam, że próbowałem się udzielać na forum, ale zostałem totalnie zignorowany więc nie mam zamiaru tego powtarzać. Więc ja bym się nie dziwił, że tak mało ludzi chce się tu udzielać. Poza tym 2 rzeczy:
  1. Mimo iż zaglądam codziennie na Waszą stronę, nic nie wiedziałem o ankiecie.
  2. Zasady przynależności do grupy giveawayowej są tak pokręcone, że nie mam zamiaru ich zgłębiać, ani tym bardziej ubiegać się o przynależność.

  Pozdrawiam

  1. Stanę tutaj trochę w obronie modów. Nie ma co się obrażać za jakieś pojedyncze przypadki. Zawsze jeżeli czujemy się pokrzywdzeni można napisać wiadomość do któregoś z modów i już. Bywają dni gdzie jest zalew promocji, albo po prostu nie ma czasu/przeoczy się. Myślę, że wystarczy się upomnieć o swoje, a przynajmniej nie zaszkodzi spróbować, zamiast obrażać się.

  2. Tu nie chodzi o obrażanie się – po prostu się trochę zniechęciłem. Zresztą, w tej chwili społeczność na tyle urosła że trzeba być bardzo aktywnym żeby się wyrobić przed innymi. Stąd też nie dziwiłbym się bardzo że większość się nie udziela.

 3. Spory odzew 😉 Widzę, że jedna z moich propozycji została wspomniana w newsie, mam nadzieję, że zostanie pozytywnie rozpatrzona 😛

 4. Widzę, że nie tylko ja wspomniałem w ankiecie o Wykopie. Często przeklejam news-y z waszej strony na Mikrobloga przy okazji je tagując 🙂
  W giveaway-u nie wezmę udziału, bo akurat w niedzielę kupiłem Hitmana 😉

 5. Polecam stworzenie serwisu Łowców gier na Youtube i Twitchu. Z jednej strony wiadomo, co teraz króluje na polskim YT – wszelkiego rodzaju let’s play’e, jednak z drugiej strony jeśli udałoby się Wam przebić, to mielibyście więcej czytelników. Warto się nad tym zastanowić. Może to zabrzmi głupio, ale myślę, że ciekawe mogłoby być np. szukanie promocji razem z widzami na Twitch’u live – wchodzenie na różne strony, szukanie ciekawych ofert itd. 😛 No cóż, może tylko dla mnie byłoby to ciekawe, ale z całą pewnością trzeba pomyśleć o tych dwóch serwisach – szczególnie o YT. Należy się tylko dowiedzieć, co ludzie chętnie by oglądali i byłoby to związane z serwisem…

 6. Mnie nie dodawajcie. Już mam Hitmana. Cieszę się, że mogłem choćby w minimalny sposób pomóc.

 7. Pomysl z youtubem jest imo b. dobry, mam nawet dla was propozycje. Jak wroce do domu i nie bede musial klikac z telefonu, odezwe sie i opisze co i jak.

 8. Co do pytania 9. Większość jest na nie? Ja tutaj widzę 47% do 50% więc raczej pół na pół.
  Ja uważam, że należy informować graczy o istnienu keyshopów bo to kolejny element, który przyczynia się do spadku cen u naszych oficjalnych dystrybutorów. Każda konkurencja jest zdrowa. Natomiast monpol (taki jak w wykonaniu przykładowo pewnej firmy na C) tylko przyczynia się do utrzymywania cen na astronomicznym poziomie.
  Dodatkowo jak wspomniałem wcześniej skąd to zaściankowe podejście do keyshopów?
  Kupujecie klucze w takich miejscach jak Muve, CDP czy GOL i jakoś nikt się z was nie zastanawia skąd oni je biorą. Nikt chyba nigdy nie zapytał – czemu klucze z oferty GOLa mają „termin ważności”? Czy to was nie dziwi?
  Zawsze tylko ktoś wyskoczy „bo keyshopy mają w ofercie klucze wymagające użycia VPN”. Owszem mają i co z tego? Ile one stanowią – 5% oferty? Kto ma mózg ten wie, że kupując taki klucz dostanie rosyjską wersję więc wie na co się decyduje. Cała reszta to dokładnie ten sam towar, który kupujecie w bardziej „uznanych” miejscach, tylko że tam za niego przepłacacie.
  A teraz wielka tajemnica dlaczego ceny w keyshopach są niższe:
  1. sprzedają towar bez vatu – klucze kupione w US
  2. są zarejestrowane w rajach podatkowych (np. na Cyprze na którym jest też zarejestrowany taki GOG, a w GOGu nie obawiacie się kupować)
  3. mają niższe marże (powiedzmy, że mają niższe) bo mają niższe koszty prowadzenia interesu a czymś muszą konkurować.
  Sam nie korzystam z ofert keyshopów (bo nie mają aż tak dobrych cen jak się to komuś wydaje), ale na pewno nie widzę powodu aby komuś robić czarny PR z powodu bzdurnych plotek i swojej niewiedzy.

  1. 47 do 50. Tiaaaa. Jak chcesz coś udowodnić to podkoloruj to na swoją korzyść, tak? 53% to jest większość. Jak nie wierzysz, to zapytaj prezydenta. Demokracja to demokracja – niestety ale zdanie każdego ma równą wartość.

   O kluczach z szarej strefy pisać nie chcemy, gdyż jest to wbrew naszym własnym przekonaniom. Większość userów się z nami zgadza – tym lepiej. Jeżeli procenty układałyby się inaczej, to do niczego by to nas nie obligowało. Jest ot nasze podwórko i robimy na nim co nam się podoba.

   Nie chcemy informować o stronach z rosyjskimi kluczami, nie chcemy opisywać jak używać vpnów i proxy. Może nam to tylko zaszkodzić, a nic na tym nie zyskamy. Te twoje objawienia są nam znane od dawna i niczego tutaj nie zmieniają.

  2. @cFalcon-ale spójrz też na to z praktycznej strony. Sam wspomniałeś o tym, że ceny w tych sklepach wcale rewelacyjne nie są. Nawet jeśli tylko te 5% wymaga VPN-ów do aktywacji, to i tak oznacza to, że sprzedają klucze, których „po Bożemu”(normalnie) nie mógłbyś kupić i aktywować. Summa sumarum – zalety są w przypadku tego typu „przybytków” są dość względne, a wady – jednak mocniej zauważalne. A ceny gier przecież i tak spadają – zobacz jak szybko można było kupić takiego Deus Exa (mówię o tej najnowszej części) po taniości, że nie wspomnę o zimobraniu i początku wiosnobrania.

 9. Z jednej strony rozczarowuje was (administratorów), że ponad połowa z nas (czytelników) deklaruje brak jakiegokolwiek udziału w dyskusji na stronie a z drugiej strony nie odnosicie się do pomysłu powiadamiania o odpowiedzi na komentarze, o którym pisałem już kilka razy i chyba nikt na to nie zareagował.
  Jak mamy prowadzić dyskusje skoro nie wiemy, że nam ktoś coś odpisał? Dlatego pod newsami są najczęściej monologi a nie dialogi.
  Po drugie zgadzam się z opinią cFalcona

  1. xeophyte – to nie jest takie hop siup. Nie jesteśmy programistami, tylko zwykłymi amatorami piszącymi o promocjach. Działamy na silniku takim jaki mamy. O wszelkie zmiany trzeba prosić webmastera, a każda taka prośba kosztuje. Dużo większe serwisy od nas nie mają takiej funkcji i jakoś sobie radzą.

   I żeby nie było, że zupełnie twoją sugestię zignorowałem – dodałem ramkę „najnowsze komentarze”. Jak ktoś wykopie newsa sprzed paru dni, to będzie możliwość odnalezienia tego od razu. Xeophyte, trochę za dużo wymagasz – nie można jednocześnie napisać 20 newsów, rozesłać 400 zaproszeń do grupy, ogarniać serwis od strony administracyjnej i jeszcze odpowiadać na każdy komentarz pod newsem. Nie możesz się obrażać jak czasami coś przeoczę. Nie wiem też, w jaki sposób ma to wpływać na dyskusję z innymi userami – chyba nie przychodzisz tutaj tylko po to żeby dyskutować z administracją?

  2. @remike
   Nie chodziło mi o to, żebyście (adm) odpowiadali na każdy nasz komentarz ale również o odpowiedzi innych użytkowników, którzy również są ogarnięci w danym temacie i mogą pomóc równie dobrze jak wy (adm), odciążając was.
   Chodzi np o takie sytuacje, że użytkownik pisze jakiś komentarz (np zadając pytanie) i gdy ktoś mu odpowie to dostaje maila o odpowiedzi.

   Jeśli to za trudne zrobić na stronie to może łatwiej byłoby zrobić automatyczne tworzenie wątków na forum do danego newsa i tam przenieść prowadzenie całej dyskusji (wtedy można wątki dodawać do obserwowanych i dostawać powiadomienia)?

  3. Komentarze musiałyby być wtedy połączone z forum. Myśleliśmy nad czymś takim, ale nie jesteśmy w stanie tego w sensowny sposób zrealizować.