X

«

»

Salenauts.com – zmiany na stronie, przyszłość serwisu oraz funkcjonowanie obok Łowców Gier

10400814_266529346870118_2960140380679589880_n[1]

Kilka słów na temat przyszłości serwisu Salenauts.com.

W tekście odnosimy się do waszych krytycznych komentarzy, które pojawiły się po premierze serwisu. Piszemy też o planach przetłumaczenia Salenauts na język polski, dodania do porównywarki polskich sklepów cyfrowych, a także o tym, w jaki sposób Łowcy i Salenauts mogą się uzupełniać, zamiast ze sobą rywalizować.

 

 

 

Najnowsze zmiany na Salenauts

1. Kafle na topie strony

razel

Postanowiliśmy usunąć te wielkie kafle. Sam ich rozmiar był tylko jednym z problemów. Bardziej zaczął dokuczać nam fakt, że kafle były trochę zbyt statyczne. Element, który zajmuje połowę ekranu i wyświetla się jako pierwsza rzecz po odpaleniu strony za każdym razem wyglądał niemal tak samo.

Zamiast nich wrzuciliśmy dużo mniejsze kafle, które wcześniej używane były przy widgecie „New Releases”. Zamiast promować w tamtym miejscu newsy, postanowiliśmy promować oferty na pojedyncze gry. Aby dodać stronie trochę dynamiki, dodaliśmy też opcję rotowania się kafli przy każdym odświeżeniu. Co więcej, liczba promocji promowanych w tamtym miejscu jest dużo większa niż liczba dostępnych miejsc, więc przy każdym odwiedzeniu Salenauts, zobaczycie inne tytuły, ulokowane w innych miejscach!

2. Ogarnięcie chaosu 

cidsenior

Pierwotny układ Salenauts był trochę „efekciarski”. I choć strona wyglądała dość efektownie, to okazała się niestety mało praktyczna.

Wyrównaliśmy stream newsów do jednego poziomu. Nie jest on już przecinany przez widget z preorderami, który powędrował do sidebara po prawej stronie. Teraz strona główna jest dużo prostsza i bardziej przejrzysta.

3. Dostępność promocji z poziomu strony głównej.

Jarecky

Poprzedni układ strony głównej trochę ograniczał nasze możliwości w kontekście długości leadów w newsach. Widget preorderowy w stałym miejscu oznaczał stałą wysokość newsów i bardzo mało miejsca na opis.

Od teraz na Salenauts bezpośrednio na stronie głównej pojawiać będzie się lista promocji (ok. 6 tytułów) wraz z pojedynczymi linkami do tytułów. Nie zawsze możemy podawać ceny gier, bo czasami są one różne dla różnych regionów, ale zawsze znajdziecie w tamtym miejscu procent obniżki. Dodatkowo dodaliśmy specjalne guziki „Go to deal”, które pozwolą wam przenieść się bezpośrednio na stronę sklepu.

4. Propozycje w wyszukiwarce

 moras258

Dodaliśmy sugestie wyszukiwania zarówno na liście gier, jak i w Pricetrackerze. Co więcej, wyszukiwarka gier dostępna jest teraz z poziomu strony głównej.

5. Wielkość tabel

raistand

Już się mieści. Zmniejszyliśmy wysokość rzędów, tak aby przeglądanie ofert było bardziej komfortowe.

 

Przyszłość Salenauts oraz funkcjonowanie obok Łowców Gier

W najbliższych tygodniach możecie spodziewać się następujących zmian:

 • Dodanie Humble Store
 • Dodanie oznaczeń przy tytułach gier w Pricetrackerze/ w newsach, jeżeli user posiada daną grę w kolekcji/ na liście życzeń
 • Możliwość masowego zarządzania ustawieniami Wishlisty
 • Mechanizm do masowego usuwania notyfikacji
 • Guzik on/off przy filtrach sklepów w Pricetrackerze.

Najważniejsze zmiany dla polskich czytelników przyjdą jednak nieco później. Chcemy dodać do Salenauts możliwość śledzenia ofert z polskich sklepów cyfrowych. Zdajemy sobie sprawę, że portal bez polskich sklepów wydaje się dla Was trochę niefunkcjonalny. Dodanie ich powinno sprawić, że Salenauts będzie najbardziej kompletną porównywarką cen gier dla polskich graczy. Polskie sklepy dostępne będą tylko dla polskiego regionu i czytelnicy posiadający w ustawieniach inne regiony niż polski nie będą mieli dostępu do tych ofert.

Chcemy też aby na Salenauts zawitał język polski. Początkowo będzie to tylko tłumaczenie stałych elementów strony i newsy pozostaną w języku angielskim, jednak część strony związana z porównywaniem cen będzie w całości dostępna w naszym ojczystym języku.

Powyższe zmiany będą skutkować zamknięciem strony Śledź Okazje. Nie ma sensu promować gorszego skryptu, skoro na Salenauts znajdziecie więcej sklepów, lepszą funkcjonalność oraz polski język. Salenauts zajmie miejsce „śledzia” w menu Łowców i, mamy nadzieję, będzie Wam lepiej służyć jako automatyczna porównywarka cen.

 

Teraz czas na kluczowe pytanie – po co Łowcy mieliby używać Salenauts? Po co komu dwie podobne strony?

Nie chcemy by obie strony były podobne. Robimy wszystko aby oba portale spolaryzować. Łowcy Gier nie będą już miały podstrony Śledź Okazje. Wersja 3.0 zakłada za to pisanie newsów przez samych użytkowników portalu. Newsów będzie więcej, będą publikowane szybciej, będziemy otwierać się na nowe kategorie, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia, jak np. sprzęt komputerowy, akcesoria dla graczy, gry planszowe. W przyszłości być może nawet na Łowcach znajdziecie promocje na książki, e-booki, filmy, czy muzykę! Na Łowcach Gier nigdy nie będzie za to jednej funkcjonalności – możliwości odnalezienia aktualnie najniższej ceny danego produktu. Łowienie promocji to jedno. Czasem jednak czytelnik chce zakupić dany produkt już teraz, bez czekania na specjalną ofertę.

Wówczas z pomocą przychodzi Salenauts. Zaawansowana porównywarka cenowa, obejmująca również oferty polskich sklepów. Salenauts ma wiele innych funkcji, których na Łowcach nie odnajdziecie: tworzenie własnej listy życzeń + notyfikacja na obniżki cen. Tworzenie kolekcji gier cyfrowych oraz oznaczanie posiadanych tytułów w tabelkach z promocjami. Wyszukiwarka gier razem z sugestiami tytułów – jedno kliknięcie i znacie najniższą aktualną oraz historyczną cenę tytułu oraz wiecie czy dana gra była dostępna wcześniej w jakimś bundlu.

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka oba serwisy wydają się wam podobne, przy drugim i trzecim spojrzeniu różnice stają się już naprawdę zauważalne. Newsy na Salenauts są tak naprawdę tylko dodatkiem do zaawansowanej porównywarki cenowej. Łowcy Gier to z kolei typowy blog o promocjach, który wkrótce zostanie poszerzony o treść czytelników.

Dajcie nam znać co sądzicie o kierunku zmian na Salenauts.com oraz jakie inne funkcje chcielibyście tam zobaczyć w przyszłości.

 

Uwaga! 10 osób, które skomentują ten news oraz news o przyszłości Łowców Gier sposób ciekawy i merytoryczny otrzyma od nas 5 cyfrowych wydań czasopisma Pixel (numery 1-5)!

 • Hemiq

  Pomysły fajne. Najbardziej z dodaniem rodzimych sklepów do „oferty”. Tyle, że ludzie z innych krajów też będą takie coś chcieli w przyszłości. Dodatkowo, na Salenauts wciąż jest zbyt mała baza użytkowników którzy się tam udzielają. Jak zwykle największą „oglądalność” mają tematy z bazaru, giveaway’ami i darmowymi kluczami. Sam przez to praktycznie tam nie wchodzę.

 • MI się wydaje czy Salenauts to mały fail ? Może lepiej skupić się na rodzimym rynku ?

  • Ej, nie można się poddawać tak łatwo. Może to nam Polakom ten serwis nie pasuje, a innym się podoba. To wiedzą tylko Twórcy. Jeżeli projekt nie przyjmuje się lokalnie, ale globalnie jest do przyjęcia to i tak sukces, a zawsze można zawalczyć o lokalny. Jak się nie uda, to trudno – globalny jest istotniejszy: dlatego GOG jest po angielsku.

 • Pomału zaczynam się przekonywać do salenauts, brakuje mi jednak kilku kluczowych kwestii (chyba, że są, tylko ja nie umiem :)):
  – kluczowa dla mnie możliwość wykluczenia konkretnych sklepów z powiadomień?
  – jak dodać gę do wishlisty i kolekcji?
  – o masowym zarządzeniem wishilistą pisaliście, więc nie ma co powtarzać
  – da się jakoś dostać do most wanted i most owned? A także do list ludzi którzy chcą daną grę?
  – nigdy do tej pory nie katalogowałem swojej kolekcji, skoro większą część robi za Was steam, może warto dodać ocenę, jakiś komentarz i czas gry (a’la howlongtobeat?). A jak nie przy kolekcji, to przy profilu gry, może ciągnąc ocenę z metacritic – pozwoli to zatrzymać dłużej usera (nie pójdzie szukać infromacji gdzie indziej) i ew. od razu zmotywować do kupna (wbrew pozorom czas potrzebny na grę stanowi dość ważne kryterium przy wyborze gry)

  • Możliwości wykluczania sklepów nie ma póki co. Wydawało nam się, że ustawienie ceny minimalnej będzie wystarczające.
   Dodawanie gier do wishlisty/kolekcji odbywa się z poziomu karty gry. Kliknij w tytuł gry na stronie Games/Pricetracker i pod obrazkiem znajdziesz stosowne guziki.
   Widoki Most Wanted i Most Owned dodamy w niedalekiej przyszłości 😉
   Komentarze/oceny itd – to wszystko też jest na liście to-do, ale na ten moment mamy inne priorytety (wymieniliśmy je w tym newsie).

   Liga – zmiany na stronie wprowadzamy raz na 2 tygodnie. Prędzej czy później te ficzery się u nas znajdą 😉

   • Cena to nie wszystko, może to być brak oczekiwanego systemu płatności lub powody ideologiczne, wykluczenie imo powinno się znaleźć.
    >Dodawanie gier do wishlisty/kolekcji odbywa się z poziomu karty gry

    Kurde, jakość słabo to widoczne, ze dwa razy szukałem na tej karcie przycisków 😉

 • Przybyłem tu dość dawno
  choć na mój komentarz nadszedł czas dziś dopiero.
  Przy tym wiem, że nie tak łatwo
  zajmować się dwoma stronami jednocześnie jeno,
  obcinanie funkcji to nie jest dobry pomysł.
  Wszystko, by tylko promować stronę drugą, taki mój domysł.
  Salesnauts na starcie dużo problemów miało.
  Szczęśliwie wraz z czasem się z nich wykaraskało.
  Design może i szpanerski, bo wielkie kafelki,
  jednak pricetracker przydatny, informacje od ręki.
  Śledzić promocje mogą już nie tylko Polacy,
  zaglądając na salesnauts by sprawdzić po pracy –
  Co tu ciekawego kupić, bo hajs w danej chwili
  Już ci się o jego wydanie to prosi to kwili.
  Jednak przy tych wszystkich zmianach, do adminów składam modły.
  Nie zabierajcie opcji ze strony ni pierwszej ni drugiej, by rozwijać się mogły.

  • W pierwszym odruchu splusowałem, bo mądrze piszesz, ale te rymy częstochowskie ranią mój zmysł estetyczny.

 • Z mojej perspektywy wygląda to tak:
  spodobało mi się Salenauts jak powstawało, nawet przez kilka dni, próbowałem go używać, ale jakoś jednak:
  -zadziałała siła przyzwyczajeń
  -było jednak mało funkcjonalne
  -wolę jednak forum na ŁG
  Takie stare geeki jak ja wolą jednak miejsca do których już się przyzwyczaili. Nie ma dla mnie potrzeby używania dwóch podobnych portali.
  Teraz niby będziemy zmuszeni do używania S jako miejsca wyszukiwania najtańszej oferty – OK. Jeśli będzie to prawidłowo zintegrowane to może być, ale jak teraz widzę na S 618 notyfikacji to raczej mnie to odstrasza od używania go niż zachęca. Może te notyfikacje powinny się automatycznie wygaszać (jak oferta przestaje być aktualna?).

  • W przyszły poniedziałek dodamy możliwość usuwania wszystkiego za jednym zamachem. 😉

 • Mam dziwne wrażenie ,że zło czai się za sformułowaniem: „pisanie newsów przez samych użytkowników portalu” Czy to nie w ten sposób już przynajmniej dwie inne strony zeszły z tego świata?

 • Webciu

  „W przyszłości być może nawet na Łowcach znajdziecie promocje na książki, e-booki, filmy, czy muzykę!”
  Kiedyś trafiłem na taką stronę z promocjami na filmy. Wyglądała niemal identycznie jak ŁG. Nawet się zastanawiałem czy to nie jakiś wasz tajemny projekt. 😀

 • 1. Więc tak: z tego, co widzę, żeby zwiększyć popularność Salenauts chcecie po prostu spie%^&yć Łowców. (np.: „Robimy wszystko aby oba portale spolaryzować. Łowcy Gier nie będą już miały podstrony Śledź Okazje. Wersja 3.0 zakłada za to pisanie newsów przez samych użytkowników portalu.”) Gratuluję pomysłu, na pewno podziała, ale uważam, że to czyste… nieważne. Po prostu tak się nie robi.
  2. Salenauts dla większości z nas jest nieprzydatny, więc nie wciskajcie nam na siłę czegoś, czego nie chcemy. Sami widzicie, jaki macie odzew na Salenautsach, ta strona po prostu jest niepotrzebna, bo już są takie lepsze, lepiej zrealizowane.
  3. Widzę, że nie umiecie się zdecydować, czy ma być przejrzyście i przyjaźnie, czy dynamicznie. Albo chaos, albo ład – nie dacie rady wyśrodkować, bo skutkiem jest właśnie to, co zrobiliście, czyli strona dla nikogo, którą co najwyżej można odwiedzić z nudów raz na miesiąc, ale nie wiadomo po co człowiek to robi.

  Jeżeli naprawdę chcecie zredukować funkcjonalność Łowców i nas do nich zniechęcić, tylko po to, żebyśmy się przerzucili na Salenauts (bo jaki jest inny powód usunięcia opcji śledzenia okazji i oddania możliwości newsowania użytkownikom?), powinniście się naprawdę zastanowić, czy chcecie zaprzepaścić tyle pracy, która została włożona w rozbudowę tego serwisu i stracić użytkowników/”fanów”, którzy wchodzą tutaj kilka razy dziennie.

  • Jestem na łowcach sporo już czasu i z śledzia skorzystałem góra 5 razy. Nie mirmiłuj tak bardzo nad utratą tej opcji.

   • Ja z niego nie skorzystałem ani razu, jeśli go włączyłem to tylko przez pomyłkę. Ba, nawet ten pasek sobie ostatnio usunąłem EHHem (wraz z koszmarnymi kaflami zajmującymi pół ekranu).

    Jak dla mnie to większość funkcji porównywarek można wywalić. Poza bundlami i tak kupuję niemal wyłącznie na Steamie, bo tam mam gry za darmo. Nigdzie taniej nie ma.

 • Jak dla mnie, Salenauts to nadal zbyt chaotyczna i trudna w ogarnięciu strona. Dużo łatwiej i szybciej znajduję szukane przez siebie dane (choć owszem, czasem nie tak pełne, bo np. nie uwzględniające niektórych źródeł) na innych stronach, takich jak Is There Any Deal, czy choćby na Łowcach. Nie widzę, aby społeczność na Salenauts była tak ożywiona i zachęcająca do włączenia się w jej życie (ale życzę powodzenia w popularyzowaniu strony, bo obecnie to pewnie nie takie łatwe zadanie). Dla mnie większość potrzeb growo-promocyjnych załatwiają Łowcy, czasem trochę podparci Redditem i Twitterem – czasem tam pojawia się szybciej informacja. Z kolei informacji o dawnych cenach szukam na innych stronach – może z przyzwyczajenia, ale paroma szybkimi klikami dostaję dane podane prosto i czytelnie, a do tego w sposób, do którego jestem przyzwyczajony.
  Pewnie z czasem wokół Salenauts stworzy się i społeczność i nawyki, dzięki którym miło będzie się tam wracać, ale do niedawna czułemę się jakbym wpadł na jakiś onet albo inną wirtualną polskę – taki portalowy misz-masz. Teraz jest lepiej, poprawiony layout jest czytelniejszy (a może bardziej podobny do Łowców?), ale nadal jak dla mnie jest tam nadmiar rubryczek, działów i sekcji.
  Jak dotąd nie ma tam za bardzo czegoś, co zachęciłoby mnie do korzystania z oferty Salenauts kosztem dotychczas używanych narzędzi.

 • Śledz okazje można zamknąć, skrypt salenautsowy jest ok, ale mam zastrzezenia. powinna być możliwość, aby nie informowało nas o promocjach z goga/czy innych dystrybucji z których wiemy, że nawet jak wejdzie obniżka, to cena będzie droższa niż wi nnych sklepach. poza tym, przydałoby się coś w rodzaju autoaktualizacji, bo aktualnie trzeba „ręcznie” usuwać gry z salenautsowej wishlisty, gdy już się je ma w bibliotece steam

  • Prawda, ograniczenie informowania do określonych sklepów byłoby bardzo przydatne. A jeszcze lepiej – możliwość indywidualnego definiowania parametrów dla poszczególnych sklepów. Np. na Steamie -75% ale na Nuuvem -50%, na GOG wyłączone, a na innych poniżej 2 euro.
   To by było całkiem wygodne…

 • W momencie w którym piszę te słowa komentarzy pod tym newsem jest 13. Natomiast pod tym dotyczącym przyszłości Łowców jest 60. To bardzo obrazowo pokazuje gdzie Łowcy mają Salesnauts. Sam też należę do tej grupy i podzielam opinię moich przedmówców, że Salesnauts jest mniej czytelny, mniej intuicyjny i dubluje ŁG. Dodajecie do nich nowe fajne funkcjonalności, ale to wciąż raczej tylko bajery. Jasne było od początku, żę Sales… jest Waszym priorytetem, w końcu chcecie zawojować rynek globalny, a decyzja odnośnie „zabrania nam” ŚO tylko utwierdza w tym przekonaniu. Oddanie wyłapywania promocji w ręce Łowców to bardzo dobry pomysł i macie już moją „złotówkę” Może dzięki temu Łowcy utrzymają swoją popularność pomimo tego, że większość ekipy skupi się na Salesnauts.
  Na dobrą sprawę nie wiem czy istnieje obecnie coś co mogło by mnie zachęcić do Salesnauts – jak pisałem wcześniej nowa funkcjonalność to tylko bajer. ŁG to już kawałek historii i mocne przyzwyczajenie. Przetłumaczenie strony mogło by pomóc, ale pomimo tego, że dobrze posługuje się angielskim to jednak nie robię tego na co dzień. Przeglądanie strony nie było by problemem, ale udzielanie się na niej po angielsku już tak i pozwolę sobie stwierdzić, że tyczy się to sporej części społeczności ŁG. Kto się nie rozwija ten… kończy jak Markolf! Dlatego wymyślajcie, planujcie i wprowadzajcie zmiany. Powodzenia!

  • rynku globalnego raczej nie zawojuja bo takich ‚stronek’ jest od groma i niestety w wiekszosci sa to stronki lepiej wykonane…

 • Nie jestem aktywnym członkiem społeczności serwisu salenauts,ale jedno wiem na pewno chłopacy[z tego co się orientuje płci pięknej nie ma w zespole?] starają się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, lecz aby wszystko funkcjonowało jest potrzebny kontakt z „fanami” i to właśnie czynicie. Mam nadzieję,że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Powodzenia! 🙂

  • Komunikacja z użytkownikami. Święte słowa. Nie to co Microsoft!

   • Co Microsoft znów narozrabiał? 🙂

    • Ciągle rozrabia tzn. nie słucha się konsumentów i brnie w swoje nieintuicyjne pomysły.

 • Lizergamid

  Możecie zmieniać, dodawać i upiększać – nic to dla mnie nie zmieni, i tak pozostanę na łowcach. Póki łowcy żyją, inne strony nie mają dla mnie znaczenia.

 • Cóż tu pisać, salenauts opiera się w 100% na steamie i jego wishliście, mimo wszystko to nie jest cały rynek gier. No może dla amerykańców jest. No ale oni mają kilka stron do wyboru o podobnych funkcjonalnościach co salenauts. My za to mamy łowców stety/niestety.

 • Absolutnie jestem przeciwny usuwaniu kapitalnego „Śledź Okazje” Nie potrafię zrozumieć czemu mielibyście okrajać funkcjonalność strony? Przecież zakładka „Historia cen” jest świetna by sobie porównać jak dobra jest obecna promocja i czy było kiedyś coś taniej. Na pewno nie tylko ja z tego korzystałem. Zastanówcie się dobrze nad dalszymi decyzjami – bo zepsuć to co jest dobre jest bardzo łatwo.

 • Krolm

  Wiecie dlaczego nie korzystam i nigdy nie skorzystam z Salenauts? Wymagacie zalogowania przez moje konto Steam. Nigdy, ale to przenigdy nie podam nigdzie hasła do takiego serwisu. Czyście na głowę upadli? To powinno być w najlepszym wypadku całkowicie opcjonalne, a nie przymusowe. Hasło Steam znam ja i tak pozostanie. Kto mnie uchroni przed włamaniami na waszą małą stronkę i wykradnięciem haseł? Wy? Bo wątpię byście mieli tam jakieś ekstra zabezpieczenia. Dlatego Salenauts to dla mnie tylko bezużyteczna ciekawostka. A jak zamkniecie Łowców to pójdę gdzieś indziej, nawet na angielską stronkę, ale bez przymusu dostępu do konta Steam.

  • Przecież my nie znamy twojego hasła gdy user się zarejestruje. Steam nie udostępnia takich danych.

   • Co – swoją drogą – jest ciekawą uwagą dla osób prowadzących Salenautów: Skoro ktoś może mieć wątpliwość co do tego czy hasło do Steama „wycieka”, może warto gdzieś to wyjaśnić albo podać link do wyjaśnień na Steamie, żeby była jasność na ile to bezpieczne?

    • Daje do myślenia administratorom. Też nie loguję się za pomocą stima.

  • Logowanie przez SteamID, poza daniem stronie możliwosci robienia zapytań do API o szczegóły biblioteki i podanych danych konta, nie robi w zasadzie nic więcej, a już na pewno nie udostępnia hasła. Każda szanująca się strona która chce korzystać z funkcjonalności Steam API powinna mieć logowanie właśnie przez Steamowe ID bo inaczej nie ma praktycznie żadnych możliwości korzystania z API. Podnosisz larum bez podstawowej wiedzy o działaniu Steama.

 • laughterline

  Widzę że łowcy są nowatorami na polskim rynku i jako pierwsi wprowadzają zmiany na plus. Gdzie wokół widzi się zapychanie stron paskudnymi wizualnie i bezużytecznymi okienkami, widżetami, cholera wie czym jeszcze, wprowadzanie odrzucającej kolorystyki, a do tego rozciąganie wszystkiego chyba do granic możliwości. Salenauts na początku zapowiadało się na kolejny taki serwis, a ostatecznie okazuje się że jednak twórcom chce się starać i planują stronę inteligentniej, idą w stronę minimalizmu(acz z pełnym zachowaniem funkcjonalizmu) i nowoczesnego, przyjemnego dla oka wyglądu. Brawo!

 • hmm, czemu nie ma mojego wczorajszego komentarza? Miał być moderowany przez szefostwo i się już nie pojawił.

 • Jakub Nastała

  fajne

 • Dzięki za miłe słowa! 🙂

  • radix

   Nie, to ja dziękuję za te wspaniałe strony!

 • Nie korzystam z SN i w najbliższym czasie nie zamierzam. Chyba że ubijecie ŁG, na co chyba się zanosi (sądząc po pomysłach odnośnie ŁG 3.0).

 • Nooo, teraz Okazjonauci mają przejrzystość. Chętnie będę korzystać z tego serwisu w obecnej postaci.