Ogłoszenie wyników konkursu na tekst "moja gra roku"

Konkurs organizowany wraz zaprzyjaźnionym serwisem markolf.pl właśnie dobiegł końca. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zdecydowali się przesłać nam prace konkursowe. Pragniemy wam teraz zaprezentować nasz werdykt – czyli komu przypadną dwa główne kąski w konkursie – Starcraft II i Borderlands 2.

 

 

 

Słowem wstępu – jakie pracy miały największe szanse na zwycięstwo? Przede wszystkim te, których treść odpowiadała tematowi konkursu! Najważniejszy problem dla większości spośród kilkunastu prac, które otrzymaliśmy – wybranie gry roku, to nie jest napisanie recenzji ulubionej gry! Samo słowo „wybór” odnosi się do porównywania kilku tytułów i argumentacji wyższości tytułu wybranego przez autora. Podstawowe pytania jakie powinniście byli sobie zadawać to:

  • Dlaczego gra była moją ulubioną w danym roku?
  • Jakie wrażenie na mnie zrobiła i co będę z niej pamiętać?
  • Jak udowodnię jej wyższość nad pozostałymi tytułami, w które grałem? W czym moja gra jest lepsza?

Jak widzicie jest to coś zupełnie innego od napisania recenzji gry. Tutaj nie musicie opisywać jakości tytułu odnosząc się do grafiki, oprawy dźwiękowej, SI wrogów, czy przedstawionej fabuły. Tym razem głównie chodzi o wasze wrażenia! Subiektywne odczucia! Zwycięski tekst powinien też być na tyle przekonywujący, żeby zachęcić do zakupu potencjalnego czytelnika.

 

Kilka spostrzeżeń:

– grą roku jest The Walking Dead. Dostaliśmy 4 teksty o tej właśnie grze.

– nie wszyscy z Was umieją czytać ze zrozumieniem – 1000 słów to nie 1000 znaków

– zakończenie tekstu zdaniem ” koniec tej skromnej recenzji którą (mam nadzieję) podbiję wasze serca i wygram Starcrafta 2 na którym mi zależy. Pozdrawiam” nie jest dobrym pomysłem…

 

Zasady punktowania tekstów:

Głosy w konkursie oddawali redaktorzy serwisów markolf.pl i Łowcygier.pl, którzy chcieli wziąć udział w głosowaniu. Łącznie decydowało 7 osób – 3 z markolfa i 4 z Łowców Gier. Za każde pierwsze miejsce przyznawane były 3 punkty, drugie – 2 punkty, trzecie – 1 punkt. Łączna suma punktów decydowała o miejscu w zestawieniu. 

 

No dobrze – komu więc udało się sprostać naszym wymaganiom?

 

Wyniki konkursu – tekst o mojej grze roku

 

Miejsce 5

iDave –  >>The Walking Dead<<

punktów: 1 (remike: 1)

 

Zagłosowałem jako jedyny ta tą pracę jako mój trzeci wybór, więc uzasadnię teraz moją decyzję. Tekst wprawdzie nie zachęcił mnie do zakupu gry. Na pewno też nie ma w nim zbyt wielu emocji i subiektywnych wrażeń. Postawiłem go jednak ponad kilkoma innymi opcjami, jako że autor stara się odpowiadać na pytanie konkursowe –  argumentować dlaczego dany tytuł jest grą roku. W przeciwieństwie paru innych tekstów, które się w tym zestawieniu znalazły, zmienienie nagłówka na „recenzja The Walking Dead” nie dodałoby felietonowi więcej sensu. Do tego na pewno tekst jest poprawnie napisany i dość łatwo się go czyta. W sumie więc nie przyznałbym temu tekstowi nagrody głównej, lecz na pewno zasługuje on na wyróżnienie i obecność w zestawieniu. 

 

Miejsce 4

kaftann – >>The Walking Dead<<

punktów: 8 (remike: 3, PlainLazy: 3, jeti: 2)

 

Najbardziej kontrowersyjna z prac w zestawieniu i jednocześnie mój numer jeden. Wybór to równie subiektywny jak np. wybór własnej gry roku. Zacznijmy więc może od wad – tekst posiada aż nadto dygresji nie na temat. Zupełnie niepotrzebnie dowiadujemy się o długości związku autora ze swoją partnerką, a skwitowanie zboczenia z tematu zdaniem: ALE NIE O TYM JEST TEN „ESEJ” trochę odrzuca czytelnika, który zanim przeczyta pierwsze zdania zdąży zauważyć zdanie z capsem i zrezygnować z podjęcia wysiłku przeczytania całegoo tekstu.

A szkoda, gdyż felieton ten jako jedyny spośród wszystkich nadesłanych prac odnosi się wyłącznie do wrażeń uzyskanych przez granie w „grę roku”. Wrażeń jest aż za dużo, tekst jest aż nadto pompatyczny, ale autor trafił w sedno naszych poszukiwań. Tekst porusza, opowiada o silnych emocjach i wywołanych wspomnieniach. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że dla autora ta gra faktycznie jest najwybitniejszą grą roku, a po przeczytaniu tekstu do końca jestem bardziej ciekawy The Walking Dead i mam jeszcze większą ochotę sprawdzić najnowsze dzieło Telltale.

Parę argumentów od PlainLazy:

 Według mnie kandydat do głównej nagrody. Owszem, w tekście jest naprawdę dużo błędów składniowych, logicznych i wkradły się nawet jakieś literówki. Ba, argumentacja wyboru akurat tej gry wydaje się na siłę emocjonalna i nadto pompatyczna, ale w końcu przeczytałem naszpikowaną ciekawymi porównaniami historię zamkniętą w ramach regulaminu konkursu. Ten tekst jako jedyny naprawdę zachęcił mnie do kupna TWD – nawet jeżeli cały wątek córki jest tylko chwytem, byłbym skłonny kupić ten rodzaj reklamy. 

Niestety tekst nie zyskał uznania w oczach redakcji markolfa, tak więc pozostaje mu zaszczytne czwarte miejsce i gratulacje od redakcji Łowców Gier.

 

Miejsce 3

shar – >>Faster Than Light<<

punktów: 9 (markolf: 3,3,2, kal3jdoskop: 1)

 

Kolejna kość niezgody między nami i markolfem. Koledzy z drugiej redakcji wycenili grę na 8 z 9 możliwych punktów, jednak u nas poparcie tekst znalazł tylko u kal3jdoskopa w postaci jednego punktu.

O co więc tu chodzi? Po prostu, przyznaję, że tekst jest fajnie napisaną… recenzją FTL. Można dyskutować, że recenzja ta jest bardzo porządna i może przekonać do zakupu, ale tak jak napisałem w pierwszym akapicie – nie o to prosiliśmy. Wybierając (pierwsze słowo klucz) grę roku (drugie ważne stwierdzenie – gra ma być najlepsza w przekroju roku) nie można uniknąć porównań z innymi tytułami, zapomnieć opisać wrażenia jakich gra swego czasu ci dostarczyła i  wspomnienia jakie z tych wrażeń pozostały. Czytając ten tekst, doszedłem do wniosku, że wycinając zdanie „Podsumowując – co stanowi o tym, że Faster Than Light moim zdaniem zasługuje na grę roku 2012?” nie znalazłem niczego, co odnosiło by się do tematu konkursu. Niemniej warto oddać autorowi, że tekst jest bardzo fajnie napisany, jest interesującą recenzją gry i na pewno czegoś się o niej dowiedziałem. 

 

Miejsce 2 i jedna z głównych nagród

Globoos – >>THPS HD<<

punktów: 10 (markolf: 2,1,1, kal3jdoskop: 3, jeti: 1, Plain Lazy: 2)

 

Z pracą tą miałem podobny problem jak z FTLem. Fajnie się to czyta, z przyjemnością dobrnąłem do końca. Może nawet chciałbym teraz spróbować grania w grę. Brakowało mi jednego – tak zgadliście – argumentacji co do wyboru gry roku. Oczywiście autor ustosunkowuje się do tego w pierwszym akapicie, wybrał ją nad Diablo, w którego jeszcze dobrze nie zagrał, ale to byłoby na tyle. Mamy akapicik o grafice. Drugi o muzyce. Dlaczego? Czy grałeś w grę długo? Będziesz ją za coś szczególnego pamiętać za pół roku? To jest moje zdanie.

Faktem jednak jest, że tekst ten dostał największą ilość pojedynczych głosów i przypadł do gustu prawie każdemu (choć tylko kal3jdoskop umieścił go na szczycie swojej listy). Oddam mu też głos – zauważcie ma on zupełnie inne zdanie niż moje:

Pierwsze m iejsce – tekst  o THPS . Jak już wcześniej wspomniałem, najwyżej oceniam tekst o Painkillerze i właśnie ten. Tekst o THPS wygrywa dlatego, że ma mocniej podkreślony aspekt komparatystyczny. A jakby nie patrzeć-konkurs jest na grę roku, więc odniesienie do innych tytułów musi być. Nie ukrywam, że w sumie brakowało mi tego elementu najbardziej we wszystkich pracach, ale tutaj przynajmniej go zauważyłem nawet przy przelotnej lekturze tekstu.

Pozostawiam wam do oceny, kto z nas ma rację. Wszystkie teksty zamieszczone są w linkach, więc liczymy na wasze komentarze!

 

Miejsce 1 i główna nagroda w konkursie

rbj – >>Painkiller HD<<

punktów: 11 (markolf: 3, kal3jdoskop: 2, jeti: 3, Plain Lazy: 1, remike: 2)

 

Jestem zadowolony z tego wyboru. Zauważcie, że tekst jako jedyny uzyskał pierwsze miejsce u redaktorów obu serwisów. Ma on w sobie coś, co sprawia, że bardzo fajnie się go czyta. Może to prosta konstrukcja zdań, może przystępny język i proste agrumenty. Tekst jest jak najbardziej na temat, chociaż mnie argumenty autora przekonały troszkę mniej niż argumenty z tekstu o TWD. Z drugiej strony – trzeba popatrzeć na rodzaj gry. Painkiller nie wzruszy, nie zapadnie w pamięć, do tego każdy go już zna. Wielkie brawa dla autora, że podjął się argumentacji w tak trudnym przypadku, jakim jest remake Painkillera! Moim zdaniem pierwsze miejsce jest jak najbardziej zasłużone i nie powinno wzbudzić większych kontrowersji!

Komentarz jetiego:

Jedyny z konkursowych tekstów, który przeczytałem bez większego bólu głowy

 Chyba wystarczy za ostateczny argument, prawda?

 

 

Wraz z markolfem postanowiliśmy przyznać dodatkowe nagrody dla konkursowiczów, którzy zajęli trzecie i czwarte miejsce. Nagrody układają się więc następująco:

4. kaftann – Viking Battle of Asgard (steam)

3. shar – Devil May Cry 4 (steam)

2. globoos – Borderlands 2 (steam) lub Starcraft 2 (retail)

1. rbj – Borderlands 2 (steam) lub Starcraft 2 (retail) – wybór należy do rbj

 

Gratulacje dla zwycięzców i dziękujemy za udział wszystkim, którzy podesłali swoje teksty!

 
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

Komentarze do "Ogłoszenie wyników konkursu na tekst „moja gra roku”"

  1. Gratuluje! A ja następnym razem nauczę się czytać z zrozumieniem 😛

  2. Dziękuję za wygraną, zwłaszcza tym, którzy na mnie głosowali (przede wszystkim za tę jedną „trójkę”) 🙂 No i gratuluję pozostałym.

  3. Tak swoją drogą – ponoć teksty nadesłane początkowo takie tragiczne były, a mój się jakoś załapał na podium 😉

  4. Piękne dzięki za nagrodę 🙂 Jestem bardziej zadowolony niż byłbym nawet w przypadku pierwszego miejsca, dlatego z całego serducha dziękuję, zarówno za możliwość wzięcia udziału w konkursie jak i słowa konstruktywnej krytyki i kilka miłych uwag 🙂 Pozdrawiam, z niecierpliwością wyczekuję maila z nagrodą oraz zapraszam zainteresowanych na kanał VaultTV i serię The Walking Dead, prowadzoną właśnie przeze mnie 🙂 https://www.youtube.com/playlist?list=PLMnTK-S7An4JX18O6uvv9_ofqIyFrihpC

  5. Kochani, gdzie mogę spodziewać się wiadomości z kluczem do nagrody? Czy na tym mailu, z którego wysyłałem swoją pracę, czy może w wiadomości w skrzynce na portalu?

    1. Tak, informacje o nagrodach rozsyłane będą mailowo. Nie ma sensu informować osobno na dwóch serwisach.