X

«

»

Łowcy Gier – dwanaście miesięcy później…

Dwanaście miesięcy temu zadebiutowała nowa strona internetowa. Nowych czytelników witała błędami 404, niedziałającym cytowaniem oraz „festyniarskim” logiem na pół szerokości ekranu. Mimo że pierwsza wersja portalu mocno odstawała pod względem technicznym, już wówczas widać w niej było zalążki tego, co dzisiaj jest największym magnesem dla czytelników. Oto właśnie światło dzienne ujrzała pierwsza w Polsce strona agregująca promocje na gry komputerowe na wszystkie platformy!

Nie oszukujmy się, sam pomysł na portal Lowcygier.pl nie był jakoś szczególnie odkrywczy. Jako nałogowy tropiciel promocji byłem wieloletnim czytelnikiem brytyjskiego Savygamera. Na bieżąco śledziłem też wszystkie polskie fora o grach, w których pojawił się zbiorczy wątek dla poszukiwaczy okazji. Nie było jednak w Polsce miejsca, które z założenia skupiałoby się na agregowaniu wszystkich promocji na gry komputerowe. Wszelkie próby stworzenia polskiego bloga o obniżkach kończyły się zazwyczaj po kilku miesiącach – brakowało osób z pasją i motywacją do stałego aktualizowania newsów. Portalem, który miał potencjał stać się idealnym zapleczem dla łowców promocji była strona poświęcona dodatkom do czasopism – markolf.pl. Jeszcze kilka lat temu magazyny o grach były jedynym sposobem na legalne zdobycie gier w przystępnych cenach. W 2012 roku rynek pism przegrał jednak nierówną rywalizację z portalami internetowymi i cyfrową dystrybucją, a na powierzchni utrzymywały się już tylko dwa wydawnictwa z pełnymi wersjami gier – CD-Action oraz coraz gorzej radzący sobie Komputer Świat Gry. Było jasne, że markolf musi znaleźć sobie nowy pomysł na siebie, a zaangażowanie się w temat promocji elektronicznych wydawało się najoczywistszym rozwiązaniem.

Niestety również tam administracji strony brakowało pasji oraz motywacji aby wyciągnąć stronę z branżowego marazmu. Zupełnie inne cechy wykazywali jednak czytelnicy portalu – razem wyszukiwaliśmy najlepsze promocje w dystrybucji cyfrowej, organizowaliśmy zbiórki na wspólne zakupy najnowszej Indie Gali, tworzyliśmy spisy gier aktywujących się na Steam. Dość powiedzieć, że najaktywniejsi Markolfowicze stanowią dzisiaj trzon redakcji Łowców Gier oraz najaktywniejszą część społeczności na forum. To właśnie chęć stworzenia odpowiedniego przytułku dla tych osób była główną motywacją dla powstania Łowców Gier.

Same chęci to jednak dość niewielki kapitał. Posiadanie olbrzymiej wiedzy o cenach gier również nie pomoże w stworzeniu od zera porządnej strony internetowej. Moja wiedza o programowaniu kończyła się na wpisaniu kilku komand w Colobocie, a i umiejętności graficzne nie wykraczały poza windowsowego painta. Zlecenie strony ekspertowi również nie wchodziło w grę przy ograniczonym budżecie studenta lubującego się w promocjach. Cóż więc pozostało? Trzeba było tę wiedzę posiąść! W epoce internetu, gdy dostęp do informacji wymaga wklepania prostego zapytania w Google, znaleźć można praktycznie wszystko! Czym różni się nauka języka CSS od nauki języka angielskiego? Co może być bardziej wymagającym zadaniem – postawienie strony na WordPressie przez laika, czy ukończenie Demon Souls na najwyższym poziomie trudności? W tym niezwykle trudnym zadaniu, nieocenionej pomocy udzielili mi brat – początkujący grafik oraz kuzyn – programista, nie mający jednak wcześniej do czynienia z tworzeniem stron internetowych.

midsize-banner-2

Stworzenie portalu zajęło około trzy miesiące. Co ciekawe, pierwotnie portal nazywać się miał Gamehunter.pl. Tak długo jednak zwlekałem z zaklepaniem odpowiedniej domeny, że niestety (?) została mi ona sprzątnięta przed nosa! Alternatywny wybór padł wówczas właśnie na Łowców Gier – nazwę oryginalnie niepożądaną z powodu litery diakrytyzowanej na przodzie. 

Portal posiadał bardzo ograniczone i kiepsko działające forum dyskusyjne oparte na silniku MyBB. Od początku zakładałem również, że kilka newsów o promocjach nie wystarczy aby zachęcić kogokolwiek do rejestracji na portalu. W tym celu stworzyłem bardzo bogate kompendium recenzji agregujące oceny gier z mojej bogatej kolekcji magazynów o grach. Pierwsza wersja Łowców borykała się również z bardzo trywialnymi problemami takimi jak brak obsługi BBCodes na forum, niedziałające cytowanie, czy możliwość ustawienia sygnaturki o nieograniczonej wielkości. Również oprawa graficzna nie raziła profesjonalizmem…

 

Strona Lowcygier.pl po raz pierwszy została pokazana światu 2 Grudnia 2012 roku na portalu markolf.pl. Niedługo po tym zaprezentowaliśmy ją również na innych znanych nam forach dyskusyjnych. Do napisania 10 postów na forum zachęcał… giveaway świeżutkiego wówczas Darksiders 2, co było bardzo nietrafionym pomysłem. Z niesłychanej ilości spamu, która wówczas się wytworzyła wyłowić można było całą gamę komentarzy – od krytykujących wygląd strony i mechanikę forum, po niezwykle optymistyczne słowa, doceniające ogrom pracy włożony w stworzenie serwisu. Co najważniejsze, portal nie zaczął świecić pustkami już następnego dnia. Użytkownicy zgodnie zabrali się do pracy nad uzupełnianiem kompendium recenzji oraz łowieniem promocji do newsów na stronie głównej. Każda drobna pomoc nagradzana była zdjęciem procy – ówczesnym punktem reputacji. Dopiero zdobycie pięciu procek gwarantowało wstęp do grupy giveawayowej, w której to pojawiało się coraz więcej ciekawych gier. Czytelników powoli przybywało, w czym na pewno pomagały zbiórki na wspólne zakupy Indie Gala w czasie Happy Hours oraz coraz ciekawsze promocje na stronie głównej portalu. Tak naprawdę jednak pierwszym punktem zwrotnym w historii serwisu była… pomyłka cenowa w sklepie Ubisoftu odkryta przez jednego z czytelników. Okazało się, że zestaw siedmiu hitowych gier można było otrzymać zupełnie za darmo przy zakupie dowolnego innego produktu (w tym Beyond Good & Evil za 7,90 zł). Informacja opublikowana po raz pierwszy na Łowcach Gier rozprzestrzeniła się wiralowo po całym internecie, zyskując gigantyczną popularność. Zanotowaliśmy wówczas 700% wzrost popularności, a część użytkowników, która nas wówczas odkryła została z nami aż do teraz.

Wkrótce okazało się, że prymitywna strona jest niewystarczająca i w znaczny sposób ogranicza nasz rozwój. Jasnym stało się, że musimy zmienić layout, zainwestować w profesjonalne forum oraz pozbyć się wszystkich usterek technicznych. Dość szybko udało nam się znaleźć specjalistów, którzy będą w stanie spełnić nasze wymagania. Nowa wersja strony zadebiutowała 23 lutego i wiele elementów z tej odsłony pozostało na Łowcach w niezmienionej formie aż do dzisiaj!

Festyniarskie logo zostało zastąpione przez minimalistyczny, biały napis. Co ciekawe proca będąca jego częścią, jest tą samą procą co w pierwotnej wersji strony! Slider zniknął, a w jego miejscu pojawiły się bardziej praktyczne kafelki. Nieszczęsne forum przekonwertowane zostało do tradycyjnego PhpBB i przestało już być bolączką strony.

W tym oto momencie przechodzimy już do bardziej współczesnej historii, którą większość z was zapewne bardzo dobrze pamięta. Żeby nie przedłużać, wypiszę tylko najważniejsze kamienie milowe, które na stałe zapisały się w historii portalu:

 • 9 kwietnia – dobiliśmy do miliona odsłon i zorganizowaliśmy dla was akcję „100 giveawayów”
 • 11 maja – mamy tysiąc fanów na Facebooku!
 • 18 maja – rozpoczynamy nową inicjatywę – „giveaway tygodnia”
 • 6 lipca – rusza strona Śledź Okazje! Dodatkowo podrasowaliśmy trochę layout, który wygląda już prawie tak jak dzisiaj
 • 4 października – 5 tysięcy fanów na FB
 • 19 października – debiutujemy na Twitterze. Drobne zmiany w layoucie (np. guzik „zaproponuj promocję”)
 • 16 listopada – nasz pierwszy film na Youtube
 • 3 grudnia – świętujemy nasze pierwsze urodziny! 🙂

Droga jaką udało się nam wspólnie przejść jest naprawdę niewiarygodna i każdemu z Was chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Niezależnie czy byliście z Łowcami od samego początku, czy też dołączyliście w ostatnim miesiącu, dołożyliście własną cegiełkę do popularności naszej strony. Jedną z 400 tysięcy cegiełek…

Lowcy-rok

 

Dziękujemy, że jesteście z nami i, choć może zabrzmi to buńczucznie, liczymy, że będzie nas tutaj jeszcze więcej! Nigdy nie spodziewałem się, że strona kiedykolwiek zainteresuje kogokolwiek poza garstką prawdziwych zapaleńców. Dzisiaj z kolei Łowcy to już nie tylko hobby, ale też… prawdziwa praca, wymagająca odpowiedzialności i stałego wypełniania ważnych obowiązków. Nie mam pojęcia jak wiele portal ten może jeszcze osiągnąć, ale mam głęboką nadzieję, że przekonam się o tym razem Wami!

remike

PS: Z okazji urodzin chciałbym również podziękować redaktorom i moderatorom portalu, w szczególności tym, którzy są z Łowcami od samego początku! Bez was to wszystko nie byłoby możliwe! 🙂

 

 • Draggy

  My też dziękujemy za poświęcenie czasu i energii na trzymanie wszystkich promocji w jednym miejscu, odwalacie kawał dobrej roboty.
  Sto lat. 🙂

 • krzysiekduch

  Powiem szczerze, że zaglądam tu codziennie od kilku miesięcy i to przez was zacząłem kupować gry (od kiedy kupuję przestałem też ściągać z torków) 😛 Naprawdę dobra robota i oby te urodziny powtarzały się co roku 🙂

  • Petrozza7

   To samo ze mną, dobre gry zazwyczaj kojarzyły mi się z wydatkiem ~100zł, trafiłem jakoś na waszą stronę (ktoś w komentarzach Was polecił tylko nie pamiętam gdzie) i tak oto się nawróciłem, przestałem piracić gry, spełniacie więc również ważną funkcję wpływając na mentalność czytelników! 🙂

 • Sinuhe

  Dzięki za stworzenie tego miejsca. Brawo! Trzymam za Was kciuki.

 • zdzisekMOCY

  O dziwo przeczytałem do końca, co u mnie jest niezłym wyczynem. 😀

  Gratuluję sukcesu całej załodze i mam nadzieję, że strona będzie sie nadal rozwijać. Dzięki za dobrą robotę i byle tak dalej!

 • Zapek

  Fajnie, że jako jeden z pierwszych, jeszcze w środku nocy mogę odpowiedzieć i pogratulować! Dobra robota i obyśmy to pisali jeszcze wiele razy o tej porze roku 😉

 • Furrak

  Wedle mojej oceny idea skazana na sukces ^^ Cieszę się że mogę być tego cegłą 😛 Tak trzymać i wielu sukcesów!

 • Killjoy

  love’cy gier!

 • simohayha

  Świetny tekst. Łowców z czasem przybędzie a portal rozrośnie się w coś jeszcze większego… to kwestia czasu dlatego nie traćcie zapału i energii 😉 ! Dobra Robota!

 • wasza rocznica i prawie moja rocznica z Wami, aż łezka się w oku kręci. gdy tu trafiłem strona nie miała może nawet 100 userów, a teraz już ponad 400 tys. unikalnych odwiedzin – wow! szacunek! sto lat ŁG!

 • morghax

  30k unikalnych odwiedzających na dobę… niezła kasa 😉

 • aves

  Gratuluję świetnej strony jedyna która odwiedzam kilka razy w ciągu dnia.Mam nadzieję tylko że po studiach również uda Wam się kontynuować projekt

 • Robroyy

  Mam już około 200 gier w formie elektronicznej można powiedzieć że około 50 kupiłem poprzez okazje znalezione na tej stronie. Cieszę się że powstaliście nie muszę biegać po setkach stron i wyszukiwać perełek od tego jesteście wy ;). Dla mnie prawdziwym hitem ostatnich newsów jest Bayonetta za 8 zł na PS3 no cudo sam bym tego nie odnalazł tak trzymać.

 • Dobuch66

  Odwiedzam was codziennie od zeszłego roku i nie żałuję, z wami upolowałem ponad 350 gier w cenach które zdecydowały o zakupie. Dzięki za wkład włożony w tworzenie tej strony.

 • Ezjod

  Gratulacje !!!

 • devilinsite

  Paradoksem tej strony jest fakt, że odkąd zacząłem was czytać w miarę regularnie, na gry wydaję zdecydowanie więcej niż w okresie ignorancji cenowej 🙂

  Niby biblioteka steamowa robi się coraz obszerniejsza, ale ~80% to tytuły, w które zagram „w bliżej nieokreślonej przyszłości”.

  Chyba już czas na odwyk.

 • dingo

  „Siedzę” z wami od pamiętnej pomyłki :). Już wtedy strona była bardzo dobra. Teraz jest numerem 1. Zaglądam tutaj tak często, jak pozwala mi na to mój portfel ;).

 • piastun

  Wydawcy gier powinni Was po stopach całować 🙂 przez całe życie nie wydałem nawet 1/100 na gry co w ostatnim roku! 😀 ba! mało tego! Dam sobie rękę uciąć, że takich jak ja jest o wiele więcej 🙂

  • ernestem

   Co prawda, to prawda :).

 • Thegrzyb

  gratuluję tak szybkiego rozwoju 😀 Na prawdę odwalacie kawał porządnej roboty, tylko tak dalej 😀 Mogę się założyć że wiele osób dzięki wam przestało ściągać piraty 😉 Oby tak dalej 😀

  ps nazwa gamehunter jest brzydka, swojscy łowcy dużo lepsza 😀

 • arrathog

  Dzieki wielkie za rok Waszej pracy! Jak mi Was pokazal kolega 2 tyg po powstaniu,to mialem 2gry na steam. Teraz juz ponad 160. Nie licze ubi,origin i desury. O nich wlasciwie wczesniej w ogole nie wiedzialem.

  Odwdzieczam sie reklamujac Was znajomym. No i z kolega reklamowalismy Was naszym hinduskim wspolpracownikom z nadzieja,ze bundle wypra u nich piractwo 🙂 Sto lat!

 • littlehiob

  Do czasu odkrycia łowców miałem na steamie 10 gier, dziś dobijam do 100, (jestem z wami od sierpnia b.r… i zostaję)

 • Kraczykruk

  Ech wspomnień czar… a co będziemy wspominać za te 10 lat? 😉

 • sergeron

  Jestem jedną z osób, które przyszły z markolfa. Pamiętam jak był konkurs na opowiadanie. Potem tu czasami wchodziłem (świąteczny error na Gamersgate), ale zarejestrowałem się dopiero, gdy kal3jdoskop przeniósł zbiórkę IG z markolfa na łowców. Od tamtego czasu starałem się udzielać na forum, uzupełniać bazę czasopism i szukać promocji. Teraz jako moderator staram się utrzymać porządek na forum, ale również staram się wyszukiwać promocje do „Kącika Kolekcjonerów”. Byle strona żyła jak najdłużej.

 • Gratulacje i oby tak dalej! 😉

 • sp0q

  Najlepszego : ) w tej chwili praktycznie pierwsza strona jaką odpalam po włączeniu kompa, co by się upewnić czy Ubi znów nie wali gafy i rozdaje całego sklepu za darmo ; )

 • Kazujaman

  Pomyśleć że wbiłem tu przez forum CDA, był tam wątek z obniżkami gier elektronicznych i ktoś podał łowców xD
  Na początku jedynie co mnie interesowało to wejście do grupy giveaway, a miesiąc później już tylko gierki w cenach płyt dvd ^^ 100 lat łowcy!

 • lukecz

  Naprawdę świetna strona, pogratulował.

  Dzięki Wam wiem że granie na PC nie koniecznie musi być związane z torrentami 🙂
  I w końcu mogę grać legalnie w wiele gier multi

 • Odkąd jestem z wami, moje wydatki na gry wzrosły niewspółmiernie do czasu jaki mogę im poświęcić, steam 190 tytułów i ponad 60 jeszcze nie aktywowanych. „Zbieractwo” osiąga apogeum. Czas się leczyć 🙂
  P.S. I tak będę z Wami i będę kupował.
  Sto Lat

 • pablo1969

  Musze przyznać ze dzieki wam zycie staje sie latwiejsze 🙂

 • RedEvil

  Nie mogę skojarzyć skąd tu się dostałem, ale zapewne przez pewnego znajomego, ale nie narzekam, odkąd się jest na tej stronie, przestałem ściągać piraty, albo do tych co mam dokupuję klucz.
  Mega-szacun za taką robotę, samemu się nie da wszystko wypatrzeć/wy haczyć, a tu zawsze ktoś coś wrzuci, tracąc swój cenny czas dla innych !!

 • Dr_SID

  Łowców mam jako jedną ze stron startowych. Jak trafiłem do was pół roku temu siedziałem jeszcze w pudełkach a cyfrową dystrybucję traktowałem jako zło konieczne mając na steam może z 5 gier. Dziś jedyne pudełka to te na PS3, a na steam mam ponad 200 pozycji. Dzięki wam wiem, że można grać za grosze, a w ciągu tego pół roku główną platformą do grania z PS3 stał się PC. Sto lat Łowcy! 🙂

 • Vito492

  Gratulacje! Keep up the good work 🙂

 • Lizergamid

  ŁG na prezydenta Ukrainy!

 • gameoholik

  Cieszę się że jesteście z Nami 🙂 od 2007 mam konto na steam, do grudnia 2012 nie miałem ani jednej gry na nim. Świąteczna wyprzedaż była moją pierwszą i odtąd jestem z wami, a na koncie mam już 68 tytułów :).

 • rockman

  Świetna robota, 100 lat i oby tak dalej!

 • dark_archon

  Gratulacje. Świetna robota. To, że w Polsce potrzeba serwisu na miarę Łowców Gier było wiadome od lat. Polacy uwielbiają oszczędzać i kupować tanio, kwestią czasu było więc tylko, żeby ktoś taki serwis stworzył. I dobrze się stało, bo odwalacie tytaniczną robotę.

  Jest wiele serwisów o grach, ale rzadko można powiedzieć, że któryś jest komuś faktycznie „potrzebny”. Łowcy Gier tacy właśnie są – potrzebni, a ich brak byłby boleśnie przez społeczność odczuwany.

  Powodzenia i życzę wam nie tylko kolejnego roku, ale i kolejnych stu!

 • mSr

  Ja jedynie mam nadzieję, że godziwie zarabiacie na prowadzaniu tej strony, bo ogrom pracy jaki wkładacie w rozwój i ciągle aktualizacje godny jest stawki finansowej.
  Mam nadzieję, że za rok spotkamy się pod następną tego typu publikacją i powodów do domu będzie co najmniej 2 razy więcej.
  Powodzenia, wykonujecie kawał dobrej roboty.

 • bzykuhp

  Gratulacje i życzę dalszych sukcesów ( co jest i tak nieuniknione, zważywszy na tępo rozwoju strony)!

 • Ochi

  Jestem z Wami od 15 grudnia 2012, czyli „prawie” od początku. Od momentu rejestracji zaglądam codziennie (czy to w pracy, czy w domu). Odświeżam stronę dziesiątki razy w poszukiwaniu upragnionych promocji.
  Jestem z Wami całym sercem, choć żałuję, że nie mogę dać więcej z siebie dla Was (brak czasu). W każdym razie, życzę Wam i sobie abyśmy wytrwali lata, aż po koniec świata.

 • Miodus

  Gratulacje ! 🙂

 • Rasiek

  jestem od Humble Deep Silver Bundle, wcześniej były tylko torrenty, a dzięki Wam się nawróciłem i efektem jest 185 gier na Steam 😀

 • Afroasasyn

  Odkąd pierwszy raz wszedłem na Łowcy Gier, odtąd mam ją w stale otwieranych zakładkach 🙂 Poleciłem Was już niejednemu znajomemu i każdy z nich dziękował mi za informacje o tej stronie. Dzięki Wam wyłapałem już całe mnóstwo okazji 😀 Sto lat i samych najlepszych okazji na następny rok 🙂

 • Życzę równie dynamicznego dalszego rozwoju, dziękuję całej ekipie za wkład pracy w codzienne newsy oraz organizacje zbiórek na IG, a także całej społeczności ŁG za wspaniały klimat. Mam nadzieję, że stronka nigdy nie zniknie z internetów : )